زمانی که این لیست را جمع آوری می‌کردیم متوجه شدیم که درست کردن همچین لیستی بسیار سخت است زیرا وضعیت اقتصادی در همه کشورها به سرعت در حال تغییر است. با این حال، مشخص کردن ارزهایی با ارزش پایین در لحظه امکان پذیر است. بنابراین در این مقاله به کم ارزش‌ترین ارزها مقابل دلار آمریکا در سال ۲۰۱۸ نگاهی خواهیم انداخت. همراه قند پهلو باشید.

 

شماره ۱- ریال ایران

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۴۲۰۲۵ ریال (نرخ رسمی)
۱ دلار = ۶۷۰۰۰ ریال (نرخ بازار سیاه)

جنگ ایران و عراق، حمله اسرائیل و همچنین امکان تهدید سلاح هسته‌ای از سمت دولت ایران، سبب شد تا جهان تحریم‌های اقتصادی و سیاسی خود را به ایران تحمیل کند. این اقدامات شامل محدود کردن دسترسی به بازار کالا در جهان بود که منجر به رکود قابل ملاحظه در اقتصاد ایران شده است. ایران به عنوان یک صادرکننده نفت، دیگر نمی‌تواند نفت خود را صادر کند، که نقشی حیاتی در بودجه این کشور دارد.

همه اینها موجب شده است تا ریال ایران تبدیل به کم ارزش‌ترین ارز جهان شود. از سال ۲۰۱۶، ایالات متحده و اتحادیه اروپا برخی از تحریم‌های خود را به طور متناوب لغو کرده‌اند که باید وضعیت اقتصادی ایران را بهبود بخشد و سبب تثبیت موقعیت ارز این کشور شود.

 

شماره ۲- دونگ ویتنام

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۲۲۷۷۰ دونگ ویتنام

ویتنام هنوز در مسیر سخت از نوع اقتصاد متمرکز به بازار خود است و در نتیجه این ارز در حال حاضر تقریبا بی‌ارزش شده است. در حال حاضر دونگ جایگاه دوم در لیست کم ارزش‌ترین ارزهای جهان را در اختیار دارد.

با این حال، کارشناسان اصرار دارند که دولت ویتنام راه درستی را طی می‌کند و به زودی می‌تواند بازار را از همسایگان آسیایی نزدیک به خود بگیرد. 

 

شماره ۳- روپیه اندونزی

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۱۳۷۶۵ روپیه اندونزی

اندونزی از لحاظ اقتصادی در جنوب شرقی آسیا پایدار و توسعه یافته است. با این حال، پول این کشور از نظر ارزش بسیار پایین است. مقامات نظارتی کشور اقدامات لازم برای تقویت ارزش پول ملی را انجام می‌دهند، اما تمام تلاش‌های آنها امروز به تغییرات ناچیز منجر می‌شود.

 

شماره ۴- فرانک گینه

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۹۰۵۵ فرانک گینه

با توجه به نرخ تورم بالا، افزایش فقر و افزایش فعالیت‌های گانگستری، پول کشور گینه این کشور آفریقایی بیشترین نرخ تورم را دارد. 

با توجه به اینکه این کشور غنی از مواد طبیعی از قیبل طلا و آلومینیوم، ارز این کشور باید دارای ارزشی بیشتر از جایگاه فعلی‌اش باشد.

 

شماره ۵- کیپ لائوس

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۸۲۸۸ کیپ لائوس

کیپ لائوس تنها ارز در این لیست است که کاهش ارزش نداشته است، اما در ابتدا با نرخ پایین مبادله می‌شده است. علاوه بر این، از تاریخ انتشار آن در سال ۱۹۵۲، ارزش این ارز نسبت به دلار آمریکا تقویت شد و همچنان در حال بهبود ارزش خود است.

 

شماره ۶- سوم(Som) ازبکستان

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۸۱۶۹ سوم ازبکستان

از اول ژوئیه ۱۹۹۴ توسط حکم رئیس جمهور ازبکستان، سوم جدید با برابری با اسکناس ۱۰۰۰ سوم وارد بازار ازبکستان شد. 

در نتیجه این ترقی‌خواهی سیاست پولی، از تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۱۷، نرخ ارز سوم در برابر دلار آمریکا به ارزش ۱ دلار = ۸۱۰۰ یورو، تقریبا بین ۸۰۰۰-۸۱۵۰ سوم ازبکستان برای یک دلار آمریکا تخمین زده شده.

 

شماره ۷- لئون سیرالئون 

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۷۶۸۰ لئون سیرالئون

سیرالئون یک کشور آفریقایی بسیار فقیر است که آزمایش‌های سنگینی را انجام داده و این امر موجب کاهش ارزش پول این کشور شده است. اخیرا در این کشور جنگ اتفاق افتاده است و در حال حاضر نیز ویروس مرگبار ابولا شایع شده است که اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

 

شماره ۸- گوارانی پاراگوئه

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۵۵۲۱ گوارانی پاراگوئه

پاراگوئه دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی است. تورم، فساد، کیفیت آموزش پایین، تعداد افراد فقیر زیاد، نرخ بیکاری بالا و غیره باعث رکود اقتصادی فاجعه آمیز است.

پاراگوئه صادرکننده پنبه و سویا است اما این به اندازه کافی برای پوشش هزینه‌ها لازم نیست.

 

شماره ۹ – ریل کامبوج

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۳۹۸۵ ریل کامبوج

ریل کامبوج ارز دولتی پادشاهی در جنوب شرقی آسیا است. عرضه این واحد پولی در سال ۱۹۹۵ برای تغییر Piaster واحد پولی هندوچین اجرا شد. در اصل، Riel ارزش پایینی داشت و در بین مردم محلی که تصمیم به استفاده از ارزهای خارجی داشتند محبوب نبود.

بخش بزرگی از کامبوج ترجیح می‌دهند که از دلار آمریکا برای پرداخت‌های خود استفاده کنند، و این باعث می‌شود که ارزش پول آنها پایین‌تر نیز بیاید.

 

شماره ۱۰-  کیات برمه 

کم ارزش‌ترین پول‌های دنیا در سال 2018

۱ دلار = ۱۳۴۰ کیات برمه

واحد پولی ایالت میانمار (برمه)، کیات است. یک QYAT برابر با ۱۰۰ pyas معادل ۱۰۰ کیات است.

در ایالت میانمار، واردات و صادرات آزاد ارز ملی ممنوع است. محدودیت‌های خاصی نیز در قبال ارز خارجی اعمال می شود.

 

ارزهایی که با تغییر نام و کاربری این لیست را ترک کردند

معمولا پس از تورم به منظور تثبیت ارز و ساده سازی محاسبات، کاهش تعداد صفرهای اسکناس‌ها راه چاره است. در این روش، اسکناس‌های قدیمی به اسکناس‌های جدیدی تبدیل می‌شوند، که به طور معمول دارای صفرهای کمتری هستند. 

با توجه به این واقعیت و انجام این روش برخی از ارزها لیست فوق را ترک کرده‌اند.

 

دبرا سائوتومه

۱ دلار = ۲۲۶۹۱ دبرای سائوتومه (قبل از تغییر)

این تغییر در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. ۱ دبرای جدید برابر با ۱۰۰۰ دبرای قدیم است. 

دو جزیره کوچک در غرب آفریقا به نام سنت تام و پرنسیپه صادرات کاکائو، قهوه و نارگیل دارند و این برای حمایت اقتصادی محلی در سطح مناسب کافی نیست. 

به تازگی، میدان‌های نفتی در جزیره سنت تام یافت شده است و به همین دلیل دبرا می‌تواند اقتصاد خود را به زودی بهبود بخشد.

 

روبل بلاروس

۱ دلار = ۲۰۸۴۶ روبل بلاروس (قبل از تغییر)

این تغییر در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. ۱ روبل جدید برابر ۱۰،۰۰۰ روبل قدیم است. 

جمهوری بلاروس پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۲، کشور مستقلی شد. این کشور روبل را به عنوان پول ملی خود ایجاد کرد. روبل بلاروس هنوز هم به دلیل نرخ مبادلاتی خود در حال سقوط است. مالیات بالا، تورم، فساد و محدودیت‌های سیاسی منجر به قیمت بسیار پایین برای این ارز در بازار جهانی شده است.

 

چرا ارزها ارزش خود را از دست می‌دهند؟

در بیشتر موارد، ارزهای دولتی به علت رکود اقتصادی در داخل کشور بی‌ارزش می‌شوند. این موجب ایجاد تعادل در کسری درآمد و نرخ تورم می‌شود. 

این شرایط می‌تواند ناشی از رکود اقتصادی باشد که از مواردی مانند اقدامات جنگی، کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش ارزش کالاها به عنوان مبانی صادرات، کاهش قدرت خرید، تشدید بدهکاری، بی‌ثباتی سیاسی در داخل کشور و غیره باشد.

کاهش ارزش پول اغلب با سیاست‌های پولی سازمان یافته اشتباه و تصمیمات مربوط به کنترل مالی (سیستم بانکی مرکزی) مرتبط است.

به نظر شما جایگاه پول کشور ما در این لیست رتبه اول است؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع: fxssi

 

مقالات بیشتر:

۷ راه آسان برای پس انداز بیشتر پول دریافتی از حقوق

آیا ترامپ به دنبال جنگ است؟

۸ قدم مهم برای شروع کسب و کار

درباره بیت کوین بیشتر بدانیم

یادداشت: بلک‌فرایدی خنده‌دار فروشگاه‌های ایرانی

 

  • فان
  • ۲۶ اردیبهشت

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قند پهلو محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.