اطلاع رسانی ضعیف بانک مرکزی درباره مزایای قانون جدید چک

به گزارش چای قند پهلو، با وجود گذشت حدود 2 سال از اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، فرایند اطلاع رسانی بانک مرکزی درباره مزایای این قانون بسیار ضعیف بوده و همچنان بسیاری از بازاریان از این موضوع بی اطلاع هستند.

اطلاع رسانی ضعیف بانک مرکزی درباره مزایای قانون جدید چک

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، آذرماه 97 بود که قانون جدید صدور چک تصویب و برای اجرا، ابلاغ شد.

از مزایایی قانون جدید می توان به صدور کد رهگیری چک برگشتی و صدور اجرائیه در مدتی کوتاه، چک الکترونیک، ثبت سیستمی چک در سامانه بانک مرکزی، تقارن اطلاعات، استعلام پیامکی و اینترنتی چک برگشتی و... اشاره نمود.

با این وجود، افراد کمی در بازار از اصلاحات قانون جدید اطلاع دارند و در نتیجه، به دلیل عدم آگاهی از این مزایا در زمانی که واجد شرایط استفاده از این قانون بوده اند، دچار خسارت شده اند.

برای آنالیز میزان اطلاعات بازاریان درباره قانون جدید چک، به یکی از بازارهای عظیم تهران مراجعه نموده و از کسبه این بازار که اغلب از اهالی ساختمان پلاسکو بودند، سوال نموده ایم که در ادامه آمده است:

*بی اطلاعی فروشندگان از مزایای قانون جدید چک

در مراجعه به یکی از واحدهای این مجتمع تجاری، از آقای وطن خواه فروشنده پوشاک پرسیدیم که آیا از فواید قانون جدید صدور چک اطلاع دارید که این فروشنده در پاسخ به این سوال گفت: بنده تا به حال درباره قانون جدید صدور چک چیزی نشنیده ام و برای اولین بار است که از زبان شما می شنوم، اما به دلیل استفاده زیاد چک در صنف ما، بسیار پیش آمده است که درگیر تسویه چک شویم و معمولا بعد از پیگیری چند ماهه، توانستیم حق خود را بگیریم.

وی درباره واقعه آتش سوزی پلاسکو گفت: ما به دلیل اینکه در طبقه زیرزمین پلاسکو بودیم خیلی سریع گاوصندوق های خود را از ساختمان بیرون آوردیم، اما بسیاری از همکاران ما نتوانستند و چک های ایشان به کلی در آتش سوخت. بعد از این اتفاق، به دلیل نداشتن لاشه چک، تعدادی از مشتریان بدحساب این ساختمان، از این فرصت سواستفاده مرده و حاضر به پرداخت بدهی خود نشدند که خسارت شدیدی به کسبه پلاسکو وارد کرد.

بعد از اینکه به این فروشنده، توضیحاتی درباره 2 بخش مهم قانون جدید چک یعنی ثبت سیستمی اطلاعات چک در سامانه بانک مرکزی و هم چنین صدور اجرائیه دادگاه با تحویل کدرهگیری بانک برای چک برگشتی دادیم، وی گفت: درصورت اجرای این قوانین، ریسک معاملات با ابزار چک بسیار پایین آمده و قطعا تاثیری مثبت در بازار خواهد گذاشت، زمانی که بنده چک قبول می کنم، اگر به تسویه به موقع چک مطمئن باشم، می توانم سفارشات بیشتری گرفته و حقوق کارگران را هم به صورت منظم پرداخت کنم.

یکی دیگر از فروشندگان این پاساژ در پاسخ به سوالی درباره قانون جدید صدور چک گفت: بنده اطلاعی از قانون جدید صدور چک ندارم و اطلاع رسانی نیز در بازار نشده است تا آگاه شویم، البته بنده معمولا چک قبول نمی کنم مگر از افرادی که کاملا به ایشان اعتماد داشته باشم.

بعد از اینکه به این فروشنده، توضیحاتی درباره بعضی مزایای قانون جدید صدور چک مانند ثبت سیستمی چک در سامانه بانک مرکزی و عدم احتیاج به لاشه چک دادیم، وی گفت: البته در آتش سوزی پلاسکو، بسیاری از اسناد اقتصادی مغازه در آتش سوخت و به دلیل اینکه در جایی دیگر ثبت نشده بود، به مسائل زیادی برخودیم. درصورت اجرای این موردی که اشاره نمودید، بسیاری از مسائل نگهداری چک به حداقل می رسد و دیگر نگرانی از بابت حفظ لاشه چک نخواهیم داشت. تعداد زیادی از همکاران ما در حادثه پلاسکو، تمام چک هایشان در آتش سوخت و به دلیل اینکه در هیچ جای دیگری، از آن چک ها رسید و یا کپی نداشتند، خسارات فراوان دیدند.

*بسیاری از مسائل بازاریان با اجرای کامل قانون جدید چک حل خواهد شد

یکی دیگر از فروشندگان پوشاک این مجتمع تجاری در پاسخ به سوالی درباره قانون جدید صدور چک گفت: بنده به دلیل اینکه حجم زیادی از معاملات را با چک انجام می دهم، مجبور به داشتن وکیل برای پیگیری امور اقتصادی هستم، اجرای قانون جدید صدور چک را نیز از ایشان شنیده ام. این قانون درصورت اجرای کامل، اثرات بسیار مثبتی خواهد داشت چراکه بندهای پیشگیرانه موثری در آن گنجانده شده است، به طور مثال بحث کدرهگیری چک برگشتی و صدور اجرائیه دادگاه که در زمان، بسیار صرفه جویی شده است.

وی اضافه نمود: یک مورد بااهمیت دیگر، بحث اعتبارسنجی است که متاسفانه با اینکه در قانون جدید صدور چک آمده است، هم چنان اجرا نمی گردد. یکی از مسائل بازاریان در قبول چک، عدم اعتماد به اعتبار مشتری است، اگر ساز و کاری مشخص گردد و هر شخص، آستانه اعتبار مشخصی داشته باشد، معاملات با ابزار چک بسیار مطمئن شده و استفاده از آن افزایش می یابد، در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، اعتبارسنجی با روش های مختلف صورت می گیرد و حتی بانک ها، تضمین اعتبار چک هستند. متاسفانه در ایران، موارد زیادی را مشاهده می کنیم که افراد با وجود داشتن چک های برگشتی فراوان، مجددا دسته چک می گیرند و این موارد به این معناست که بانک مرکزی در نظارت خود، عزم جدی برای اجرای صحیح قانون ندارد. از طرفی اگر در ایران بتوان چک الکترونیک را به مانند کشورهای دیگری که این مدل را پیاده کردند، عملیاتی کرد، بسیاری از تخلف ها به صورت اتوماتیک غیرقابل انجام می گردد، به طور مثال، جعل و دستکاری در لاشه چک، سرقت چک و ... به حداقل رسیده و بسیاری از مسائل صنف های بازار مثل صنف پوشاک، کاهش می یابد.

*تضییع حقوق ذینفعان، نتیجه اطلاع رسانی ضعیف بانک مرکزی

در مجموع، با اینکه قانون جدید صدور چک نزدیک به دوسال است که برای اجرا، به بانک مرکزی ابلاغ شده و بندهای مهمی از آن نیز عملیاتی شده است، متاسفانه در بازار، بیشتر افراد از مزایای این قانون اطلاعی ندارند و بعضا به همین دلیل، خسارت دیده و نتوانستند از این قانون نهایت استفاده را ببرند. ضرورت دارد بانک مرکزی مزایای قانون جدید صدور چک را در رسانه های جمعی مانند صداوسیما به جامعه معرفی کند تا مردم بتوانند از مزایای این قانون استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 380

به "اطلاع رسانی ضعیف بانک مرکزی درباره مزایای قانون جدید چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاع رسانی ضعیف بانک مرکزی درباره مزایای قانون جدید چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید