کوشش عربستان برای تنگ کردن حلقه محاصره ایران

به گزارش چای قند پهلو، یک روزنامه لبنانی در گزارشی نوشت که عربستان سعودی در کوشش است که به بهانه تأمین برق عراق، در راستای اجرای طرح های واشنگتن، بغداد را از تهران دور کند.

کوشش عربستان برای تنگ کردن حلقه محاصره ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از سفر های مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به تهران و واشنگتن، این بار، نوبت سفر به ریاض است؛ سفری که در جولای گذشته به خاطر ادعای سعودی مبنی بر وخامت حال سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور، به تعویق افتاد.

روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد، سفر آینده الکاظمی در راستای کوشش برای دور کردن عراق از نبرد صف بندی ها و ایجاد موازنه در روابط عراق با کشور های اطراف است؛ اقدامی که به گفته منابع مطلع، هیچ گاه مایه خشم تهران نیست، بلکه بر عکس، دولت ایران، تحرکات الکاظمی را درک نموده و بر این باور است که در شرایط کنونی منطقه خاورمیانه، اقدام مناسبی است.

الکاظمی اخیرا میزبان فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی بود. نخست وزیر عراق پس از این ملاقات گفت که بغداد در پی برقراری روابط با سعودی است و باید مصوبات کمیسیون هماهنگی نیز بین طرفین اجرایی گردد.

بن فرحان هم مدعی شد که سعودی به روابط خود با عراق، اهتمام داد و در کوشش است که همکاری مشترک را تقویت و توافقات بین طرفین را اجرایی کند.

الکاظمی همچنین با هیأت سعودی، همکاری اقتصادی بین دو کشور و راه های ایجاد موازنه در فراوری نفت را آنالیز کرد؛ به نحوی که بار اقتصادی را از دوش عراق کم کند، به ویژه اینکه قیمت های جهانی نفت نیز کاهش یافته است.

به گزارش این روزنامه، در بغداد هم نخستین نشست کمیسیون اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، امدادرسانی و توسعه نیز تشکیل شد. وزارت برنامه ریزی عراق با بیانیه ای اعلام نمود که طرف سعودی تمایل زیادی برای همکاری بیشتر با عراق در زمینه های تجاری، سرمایه گذاری، صنعتی، کشاورزی و خدماتی دارد.

خالد بتال وزیر برنامه ریزی عراق هم گفت که چند معاهده بین سعودی و عراق امضا خواهد شد و طرف عراقی نیز پیشنهاد هایی درباره امکان تأمین اقتصادی پروژه های متوقف شده ارائه خواهد نمود.

الاخبار تأکید کرد، طرف سعودی این بار درباره جدی است تا بتواند شبکه برق عراق را به سیستم انرژی وابسته به کشور های شورای همکاری خلیج فارس وصل کند و احتمالا در تابستان 2021 تحولاتی در این زمینه رخ خواهد داد.

به گزارش این روزنامه، لذا احتمالا تعداد ساعت تغذیه برق در استان های جنوبی افزایش خواهد یافت. با توجه به عجله واشنگتن برای اتمام این پروژه، بسیاری بر این باورند که این اقدام با کوشش آمریکا برای دور کردن بغداد از تهران و تنگ کردن حلقه محاصره ایران، مرتبط است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 362

به "کوشش عربستان برای تنگ کردن حلقه محاصره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش عربستان برای تنگ کردن حلقه محاصره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید