خبرنگاران بهره برداری از دریاچه نمک قم مشروط به رعایت مسائل زیست محیطی است

به گزارش چای قند پهلو، قم ـ خبرنگاران ـ استاندار قم گفت: شرط لازم برای فعالیت های مالی اعم از صنعتی و گردشگری در دریاچه نمک قم، رعایت مسائل زیست محیطی و حفاظت از زیست بوم منطقه است.

خبرنگاران بهره برداری از دریاچه نمک قم مشروط به رعایت مسائل زیست محیطی است

بهرام سرمست روز یکشنبه در جلسه مدیریت زیست بومی دریاچه نمک قم گفت: نگاه ما به این تالاب ارزشمند مبتنی بر فرصت ها و تهدیدات است و هم باید نسبت به حفظ و حراست از دریاچه نمک توجه و دقت داشته و هم باید بهره مندی معقول و منطقی از این موهبت طبیعی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در صورت خشکسالی و آسیب های جدی زیست محیطی به دریاچه نمک، استان قم بیشترین تأثیرپذیری را دارد، اعلام کرد: باید همه تدابیر لازم برای حفاظت از زیست بوم این تالاب اندیشیده شده و هرکدام از دستگاههای اجرایی در این راستا برنامه ریزی نمایند.

استاندار قم تأمین حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان را بسیار جدی دانست و گفت: خشکسالی و ایجاد سدها و آب بندهای گسترده در حوضه آبریز دریاچه نمک، حقابه های زیست محیطی و کشاورزی قم را از میان برده است.

وی با بیان اینکه باید آسیب ها و تهدیدات زیست محیطی دریاچه نمک احصاء گردد، توضیح داد: باید برای احیاء و حفاظت از دریاچه نمک کارگروه ملی با موضوع استان قم تشکیل شده و سازمان ها و وزارتخانه ها همکاری و مشارکت داشته باشند.

سرمست در بخش دیگری از سخنان خود خواهان برنامه ریزی جدی دستگاههای اجرایی به ویژه جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری و صنعت و معدن برای بهره برداری از ظرفیت های گسترده دریاچه نمک شد و بر تهیه و تدوین اولویت های مالی در این تالاب تأکید کرد.

وی بر ضرورت ارائه طرح مطالعاتی جامع دریاچه نمک تا سرانجام خردادماه تأکید کرد و گفت: در این طرح جامع باید تمامی ابعاد و زوایای مرتبط با این تالاب ارزشمند در دو فاز حفاظت و بهره برداری مورد توجه قرار بگیرد.

جلسه مدیریت زیست بومی دریاچه نمک قم با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی مرتبط با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم برگزار گردید./

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 762

به "خبرنگاران بهره برداری از دریاچه نمک قم مشروط به رعایت مسائل زیست محیطی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهره برداری از دریاچه نمک قم مشروط به رعایت مسائل زیست محیطی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید