خبرنگاران کوشش مسوولان گمرک بازرگان برای بازگشایی مرز ایران و ترکیه

به گزارش چای قند پهلو، ارومیه- خبرنگاران- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: مسوولان این گمرک و منطقه آزاد ماکو درخواست نشست اضطراری با مسوولان گمرک گوربلاغ و استان آغری ترکیه برای بازگشایی و تردد مسافران و کامیون ها از مرز بازرگان را نموده اند.

خبرنگاران کوشش مسوولان گمرک بازرگان برای بازگشایی مرز ایران و ترکیه

صادق نامدار روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار چای قند پهلو گفت: امیدواریم با برگزاری این نشست با طرف تُرک بخشی از مسائل نبود تردد در این مرز را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه پذیرش مسافران ورودی از طرف ترکیه به ایران هم اکنون بدون هیچ مسئله ای جریان دارد اضافه نمود: با تمهیدات و ایجاد کنترل های بهداشتی لازم مسافران و کامیون ها می توانند وارد کشور شوند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر به دلیل انتشار ویروس کرونا، طرف ترکیه ای اتباع ایرانی و مسافران دیگر از مرز بازرگان اجازه ورود ندارند و فقط اتباع این کشور به صورت محدود قادر به تردد هستند.

وی ادامه داد: ترکیه به منظور قرنطینه مسافران ورودی خود نیز اقدام به احداث بیمارستان صحرایی نموده که ظرفیت پذیرش آن 60 نفر است و پذیرش بیش از 60 نفر منوط به ترخیص بیماران از این بیمارستان است.

نامدار، با اشاره بر اینکه کامیون های ایرانی تا برطرف مشکل مذکور اجازه ترانزیت به کشور ترکیه را ندارند، گفت: طرف تُرک برای کامیون ها نیز محل های قرنطینه در نظر گرفته اند که فقط ظرفیت پذیرش 100 کامیون را دارد.

وی ادامه داد: مسوولان بهداشتی و درمانی کشورمان نیز اقداماتی در مورد قرنطینه و کنترل مسافران خروجی و ورودی در مرز بازرگان را به زودی انجام می دهند.

به دنبال شیوع بیماری کرونا بیشتر مرزهای زمینی کشورهای مختلف از جمله عراق، ترکیه، افغانستان با ایران مسدود شده است؛ مرز بازرگان نیز از چهارم اسفندماه جاری از سوی کشور ترکیه بسته شده است.

گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان واقع شده است؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب 130 و 140 کیلومتر است.

این گمرک در سال 1305 شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین المللی بین 2 کشور ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت 24 ساعته در حال فعالیت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 5

به "خبرنگاران کوشش مسوولان گمرک بازرگان برای بازگشایی مرز ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوشش مسوولان گمرک بازرگان برای بازگشایی مرز ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید