دومین شب اعتراضات در لبنان، نشست کاخ بعبدا برای حل بحران مالی

به گزارش چای قند پهلو، همزمان با ادامه اعتراضات شبانه لبنانی ها علیه شرایط مالی، مقامات این کشور در کاخ بعبدا نشستی را برای حل این بحران برگزار کردند.

دومین شب اعتراضات در لبنان، نشست کاخ بعبدا برای حل بحران مالی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، تظاهرکنندگان لبنانی در میدان ریاض الصلح در مرکز بیروت مسیرها را بسته و لاستیک خودروها را به آتش کشیدند. معترضان ویترین فروشگاه های تجاری را در اعتراض به بحران اقتصادی شکسته و به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند.

نیروهای ضد شورش نیز برای متفرق کردن معترضان در دومین شب متوالی از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کردند.

اعتراضات در لبنان در پی کاهش شدید قیمت لیره در برابر دلار و بحران اقتصادی که به دلیل شیوع کرونا و قرنطینه وخیم تر شده، بالا گرفته است.

در شهر طرابلس در شمال تا صیدا در جنوب لبنانی ها شعارهایی را علیه مسئولان سیاسی سر داده و مسیرهای اصلی را به آتش کشیدند. این گسترده ترین اعتراضات از زمان شروع قرنطینه در این کشور به دلیل شیوع کرونا است.

به همین دلیل میشل عون، رئیس جمهور لبنان، حسان دیاب، نخست وزیر این کشور و نبیه بری، رئیس مجلس نشستی را در کاخ بعبدا برای حل بحران اقتصادی برگزار کردند.

مقامات لبنانی در این نشست متعهد شدند که بانک مرکزی دلار بیشتری را وارد بازار کند تا جلوی فروپاشی بی سابقه لیره را بگیرند و به تدریج ارزش لیره را بالا ببرند.

میشل عون در این نشست بانک مرکزی لبنان و دیگر بانک ها و دولت را مسئول افزایش قیمت دلار دانست و گفت که آن ها باید خسارت ها را متحمل شوند.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی از دوشنبه دلار بیشتری را وارد بازار خواهد نمود. افزایش قیمت دلار نشان دهنده وجود یک طرح برنامه ریزی شده است که ما باید برای مقابله با آن همبستگی و اتحاد داشته باشیم.

عون گفت: سؤال ما این است که آیا افزایش قیمت دلار برای کشاندن مردم به خیابان بوده یا یک بازی سیاسی یا بازی بانکی و اقتصادی است.

میشل عون گفت: اعتراضات مردمی روز گذشته به دلیل بحران دلار به نظر می رسد برنامه ریزی شده و در راستای هدف قرار دادن دولت باشد.

دیاب نیز گفت: لبنان تحمل چالش های بیشتر را ندارد. افزایش قیمت دلار جنجالی را بپا کرد که می تواند نه تنها به سرنگونی دولت بلکه به از بین رفتن کامل کشور منجر گردد.

وی گفت: باید اقدامات عملی اتخاذ گردد که به دولت و کشور قدرت و استحکام بیشتری ببخشد.

نبیه بری نیز بعد از ملاقات با عون و دیاب گفت: با کاهش قیمت دلار تا حدود 3200 لیره توافق شده است.

وی درباره احتمال برکناری ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان گفت: کشور به تمام مردمش احتیاج دارد.

از سوی دیگر سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان مدعی شد که رئیس جمهور و نخست وزیر، لبنانی ها را با تبدیل عرصه اقتصاد به عرصه تسویه حساب های سیاسی به جای نامعلومی می کشانند.

وی گفت: برکنار کردن ریاض سلامه جنون اقتصادی و سیاسی و قانونی است و به فروپاشی کامل اقتصاد لبنان منجر می گردد. آن ها دنبال راه خروجی برای نجات خودشان از تصمیمات نامناسبی هستند که اخیرا اتخاذ نموده اند نه راه خروجی برای نجات اقتصاد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 237

به "دومین شب اعتراضات در لبنان، نشست کاخ بعبدا برای حل بحران مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین شب اعتراضات در لبنان، نشست کاخ بعبدا برای حل بحران مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید