راه اندازی موسسه های اجاره داری حرفه ای با هدف تنظیم بازار اجاره

به گزارش چای قند پهلو، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی شرکت های اجاره داری حرفه ای برای نخستین بار در کشور در سال 1400 با هدف تنظیم بازار اجاره در خرداد ماه سال جاری اطلاع داد.

راه اندازی موسسه های اجاره داری حرفه ای با هدف تنظیم بازار اجاره

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درباره تنظیم گری بازار اجاره گفت: در سال سخت مالی 1399 برای تعدیل بازار اجاره اقدام به مشخص سقف برای تمدید قراردادهای اجاره وهمچنین وام ودیعه مسکن کردیم که تا حدودی منجر به کنترل قیمت ها و تعدیل شرایط بازار شد.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سال جاری در صدد انجام یک اقدام سخت افزاری یعنی تاسیس موسسه های استیجاری هستیم.

وی از برنامه دولت برای عملیاتی کردن اجاره داری حرفه ای اطلاع داد و گفت: آیین نامه اجاره داری حرفه ای نگاشته شده و اکنون در کمیسیون های تخصصی دولت در حال آنالیز است و امیدواریم قبل از خاتمه اردیبهشت ماه و یا تا نیمه خرداد ماه بتوانیم مصوبه دولت را برای تاسیس موسسه دریافت کنیم.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: برای سال 1400 برای اولین بار شرکت های اجاره داری حرفه ای با هدف تثبیت و تنظیم بازار اجاره راه اندازی خواهد شد.

بعد از دو سال برای ساماندهی بازار اجاره بالاخره وزارت راه و شهرسازی روز 9 دی ماه سال 99 پیش نویس آیین نامه اجرایی حمایت از اجاره داری حرفه ای را برای آنالیز و تصویب به هیات دولت ارائه کرد.

وزارت راه با ارائه این پیش نویس کوشش دارد تا بازار اجاره با کوشش برای تشویق سرمایه گذاران برای ساخت خانه های کوچک و قیمت مناسب ساماندهی گردد؛ کوشش دولت این است تا با اجرای نظام اجاره داری حرفه ای از جمعیت مستاجر کشور در برابر افزایش سوداگری مسکن، رشد قیمت اجاره و کمبود عرضه حمایت کند. برای همین از دو سال پیش کوشش شد تا پای سرمایه گذاران برای ساخت مسکن استجاری به وزارت راه و شهرسازی باز گردد.

خروج 60 درصدی تقاضا از بازار مسکن و افزایش جمعیت مستأجران در پی کاهش قدرت خرید، تقاضا در بازار اجاره را افزایش داده است و به همین دلیل کارشناسان معتقد هستند که موجودی بازار مسکن بهتر است در خدمت عرضه آپارتمان های اجاره ای قرار بگیرد.

ساختار بازار اجاره اکنون سنتی است و وزارت راه و شهرسازی در راستای حرفه ای کردن بازار اجاره و حمایت از منافع مستاجران، پیش نویس آیین نامه اجرایی حمایت از اجاره داری حرفه ای را برای آنالیز و تصویب به هیات دولت ارائه نموده است.

دولت کوشش دارد با تصویب این پیش نویس و نزدیک کردن آن به مرحله اجرا ضمن حرفه ای کردن ساختار سنتی اجاره به وسیله افزایش ارکان و بازیگران بازار اجاره و حمایت از عرضه مسکن اجاره ای، شرایط به نحوی اصلاح گردد که منافع تمام ارکان بازار اجاره در نظر گرفته گردد.

در این پیش نویس به دولت اجازه داده شده به منظور حمایت از فراوری و عرضه مسکن اجاره ای توسط بخش غیردولتی نسبت به واگذاری زمین تحت تملک خود متناسب با مدت بهره برداری از واحد مسکونی به صورت اجاره ای اقدام کند، موضوعی که می تواند پای سرمایه گذاران را برای ساخت مسکن استیجاری به وزارت راه و شهرسازی باز کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 748

به "راه اندازی موسسه های اجاره داری حرفه ای با هدف تنظیم بازار اجاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی موسسه های اجاره داری حرفه ای با هدف تنظیم بازار اجاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید