زالی: 7 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شد

به گزارش چای قند پهلو، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از شناسایی 7 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران اطلاع داد و گفت: کماکان رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد.

زالی: 7 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران عنوان نمود: کروناویروس ها، ویروس های جهش پذیری هستند و با گذشت نزدیک به یک سال از شروع شیوع کووید-19 باید در انتظار جهش های متفاوتی در عرصه جهانی باشیم؛ بنابراین بروز جهش انگلیسی و سایر جهش ها، اتفاقی عجیب و قریب نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود.

وی ادامه داد: برخلاف سایر ویروس ها که جهش هایشان برای زیست سازگاری محیطی بیشتر، منجر به کاهش بیماری زایی می گردد، تا به امروز جهش های ثبت شده کووید-19 که واریانت های مهاجم تری را ایجاد نموده، متاسفانه حاکی از افزایش سرایت پذیری است. به هرحال نمونه های کروناویروس ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می رود.

به گفته زالی، نکته بسیار مهم این است که عل رغم تمام این جهش های ویروسی، کماکان اصول پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد؛ بنابراین این پروتکل ها تغییر نیافتنی است؛ بنابراین ضروری است استراتژی سختگیرانه تری در رعایت شیوه نامه ها اعمال گردد

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: شرایط فعلی ما در تهران به گونه ای نیست که به دی ماه شبیه باشد. افزایش میزن مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن ماه، گونه متفاوت تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می تواند نشان دهنده بارقه های شکل گیری خیز جدید بیماری باشد. اگر خیز چهارم رخ دهد، سرعت سرایت، ابتلا و انتقال به مراتب از امواج قبلی بیشتر باشد.

زالی توضیح داد: تا به امروز فقط 7 مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شده اند. اثبات این نوع ویروس اقدامی آزمایشگاهی است؛ همچنین فردی که هفته گذشته بر اثر کرونای انگلیسی فوت شد، به بیماری زمینه ای مبتلا بود.

وی اظهار کرد:متاسفانه در طول دو هفته اخیر، بیشتر موارد بستری در بیمارستان، اعضای یک خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه بر اینکه هنوز مطالعه متقنی در مورد اینکه این ویروس جهش یافته تا چه میزان به پروتکل های درمانی پاسخ می دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی ها معطوف به پیشگیری باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 670

به "زالی: 7 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: 7 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید