صنایع کاشان نیازمند ایجاد گمرک واردات در این شهرستان هستند

به گزارش چای قند پهلو، رئیس اتاق کاشان گفت: واحدهای تولیدی و صنایع منطقه کاشان به ویژه شرکت های فرش ماشینی نیازمند گمرک واردات هستند، این منطقه در سه دهه گذشته صادرات را شروع و یکی از شهرستان هایی است که حرف های زیادی برای گفتن در این خصوص دارد.

صنایع کاشان نیازمند ایجاد گمرک واردات در این شهرستان هستند

محمود تولایی در جمع صنعتگران منطقه و در مراسم افتتاح ساختمان جدید بانک توسعه صادرات کاشان با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های صادراتی کاشان باید در راستای تسهیل امور صادراتی صورت پذیرد، اضافه نمود: ایجاد زیرساخت های صادراتی در کاشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه کاشان در حوزه صنعتی ظرفیت های بسیار بالایی دارد به نحوی که دومین تولیدکننده فرش ماشینی در دنیا و نخستین تولیدکننده کشوری محسوب می گردد.

او با بیان اینکه گمرک منطقه کاشان دارای مشکل حاد است، گفت: ساختار گمرک کاشان اصلاً مناسب نیست و در این زمینه مسائل بسیار زیادی وجود دارد و زیرساخت های لازم در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم حضور مسئولان وزارت اقتصاد در این منطقه مشکل گمرک را حل نماید.

تولایی توضیح داد: عمده مواد اولیه صنعت فرش ماشینی منطقه کاشان وارداتی است و امیدواریم عملیات اجرایی ایجاد زیرساخت های گمرک کاشان حداکثر تا اوایل سال آینده شروع گردد چراکه صنایع مختلف نیازمند گمرک است درحالی که امور واردات خود را عمدتاً در مرزهای غربی و یا بندرعباس انجام می دهیم درحالی که این موضوع خوب نیست و مسائل متعدد برای تولیدکنندگان ایجاد می نماید.

او با اشاره به کوشش اتاق کاشان برای راه اندازی بانک ها، بیمه تخصصی و گمرک در این شهرستان گفت: یکی از این اقدامات پیگیری افتتاح شعبه کاشان بانک توسعه صادرات ایران است.

به گفته تولایی، اگرچه در ابتدا بانک توسعه صادرات در قالب باجه در کاشان فعال شد اما در مدت کوتاهی عملکردی بهتر از بیشتر شعب این بانک در سراسر کشور داشت و پس از 2 سال به شعبه کاشان ارتقا یافت.

در ادامه معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد: تجارت خارجی تأثیر بسزایی در توسعه دارد در حالی متأسفانه کشور ما از این موضوع بهره مندی کافی را ندارد.

عباس معمارنژاد با بیان اینکه تجارت دو بخش صادرات و واردات را دارد، اضافه نمود: دنیای رقابتی در تجارت خارجی وجود دارد و همه در کوشش هستند که صادرات از واردات بالاتر باشد اما آنچه اهمیت دارد باید صادرات نفتی را کنار بگذاریم و به صادرات غیرنفتی اهمیت بدهیم.

او با بیان اینکه امروز صادرات غیرنفتی به صادرات نفتی ما 80 درصد است، ابراز داشت: این موضوع بدین معنی است که اگر یک هزار دلار واردات داشته باشیم 800 دلار صادرات داریم و در صنعت چشم انداز نیز تأکید شده که در حوزه صادرات در منطقه رتبه نخست باشیم.

معاون وزیر اقتصاد و دارائی با بیان اینکه تنوع صادراتی ما در کشور بالا نیست، گفت: ما باید تنوع صادراتی را در محصولات و مقاصد صادراتی افزایش دهیم درحالی که حدود 700 ردیف صادراتی داریم و مقاصد صادراتی ما نیز محدود است و این نشأت گرفته از تحریم و عدم سازوکار در این زمینه است.

معمارنژاد ضمن اشاره به صادرات محصولات با فناوری پایین توسط کشور توضیح داد: این موضوع باعث نمی گردد ارزش اضافه نموده بالایی برای ما حاصل گردد درحالی که این موضوع از اهمیت بالایی در حوزه صادراتی وجود دارد اما صادرات کشور با فناوری بالا یک درصد از صادرات را شامل می گردد.

او ضمن اشاره به عدم عملیات اجرایی احداث گمرک کاشان باوجود تخصیص زمین به این مناسبت تأکید کرد: این موضوع حتماً پیگیری می گردد و مسئولان سازمان گمرک جلسات لازم برگزار و در راستای ایجاد گمرک کاشان نیز تمام کوشش خود را به کار می گیریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 642

به "صنایع کاشان نیازمند ایجاد گمرک واردات در این شهرستان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع کاشان نیازمند ایجاد گمرک واردات در این شهرستان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید