نوبخت: اگر دلار 4200 حذف گردد، یارانه 3 برابر می&zwnjگردد

به گزارش چای قند پهلو، رئیس سازمان برنامه و بودجه در تشریح جزئیات بودجه 1400 گفت: یارانه 45 هزار تومانی در سال 1400 نیز پرداخت می گردد و 16 هزار میلیارد تومان برای برطرف فقر در نظر گرفته شده است.

نوبخت: اگر دلار 4200 حذف گردد، یارانه 3 برابر می&zwnjگردد

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع جزئیات لایحه بودجه 1400 گفت: ساختار بودجه دو سال است که تغییر نموده است. بعد از مجلس یازدهم کل برنامه اصلاح ساختار را تقدیم مجلس کردیم اگر در جایی مجلس احساس می نماید که جای کار دارد ما هم یاری خواهیم کرد.

وی اضافه نمود: مجلس فرصت دارد درباره بودجه ارائه شده اصلاحاتی انجام دهد، اما هر چی احتیاج بود ما در بودجه در نظر گرفتیم.

نوبخت گفت: بودجه 841 هزار میلیارد تومانی با 17 جلد پیوست و کتاب به مجلس ارائه شده است که کاملاً با سال گذشته متفاوت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: همه اعداد و ارقام بودجه شفاف است و این در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت. روز شنبه نیز خبرنگاران می توانند در محل سازمان برنامه هر سوال یا نقد و پیشنهادی را مطرح است، بیان نمایند.

معاون رئیس جمهور اضافه نمود: بودجه در قانون، یک ساله و هدف رسیدن به برنامه با برآورد کردن منابع اقتصادی است.

23 درصد بودجه ما به نفت وابسته است

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: 23 درصد بودجه ما به نفت وابسته است. در بخش منابع عمومی دولت، آنچه مهم است درآمد های نفتی و درآمد های اقتصادیاتی است. در لایحه بودجه سال 1400 درآمد های نفتی که با عنوان منابع حاصل از نفت و فرآورده های نفتی از آن یاد شده است به 199.2 هزار میلیارد تومان رسیده است. در سال های گذشته بیش از 50 درصد بودجه به نفت متکی بود که سال جاری این به 23 درصد رسیده است.

نوبخت گفت: 150 هزار میلیارد تومان هم اوراق در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس جمهور اضافه نمود: 419 کیلومتر راه آهن خط دوم فقط افتتاح در نظر گرفته شده است. بزرگترین تونل همین سال جاری به بهره برداری می رسد. 80 هزار واحد مسکونی محرومین سال جاری تحویل داده می گردد. خطوط شهری حدود 103 کیلومتر و 11 طرح آبرسانی شهری داریم که همه آن ها در بودجه لحاظ شده است.

16 هزار میلیارد تومان برای برطرف فقر در نظر گرفته شده است

نوبخت گفت: 16 هزار میلیارد برای برطرف فقر در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه نمود: افزایش یارانه معیشتی در بودجه در نظر گرفته شده است. همه کارکنان دولت حقوقشان 25 درصد اضافه می گردد. افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی و همچنین نیرو های مسلح به میزان 25 درصد است؛ بنابراین میزان افزایش حقوق سال آینده 25 درصد خواهد بود. برای کادر درمان بودجه هایی در نظر گرفته شده است. حتی سربازان حقوقی که می گرفتند در این بودجه دو برابر شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یارانه 45 هزار تومانی در سال 1400 نیز پرداخت می گردد. دلار 4200 تومانی برای تامین کالا های اساسی در نظر گرفته شده، اما چنانچه شرایط طوری باشد که این ارز حذف گردد، یارانه ها 2 تا 3 برابر می گردد.

نوبخت گفت: دولت پیشنهاد دهنده بودجه است و مهر نهایی را مجلس بر بودجه می زند و نمایندگان هر جا که لازم باشد می توانند تغییر دهند.

معاون رئیس جمهور درباره کسری بودجه هم اضافه نمود: آنچه درباره کسری بودجه نگران نماینده است؛ استقراض از بانک مرکزی است و در بودجه ارائه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم.

وی درباره بعضی حواشی ها درباره بودجه و ارائه آن گفت: نباید حواشی ها ما را گرفتار خود کند و ما مجبور باشیم در رسانه جواب آن را بدهیم که این خوشایند نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 531

به "نوبخت: اگر دلار 4200 حذف گردد، یارانه 3 برابر می&zwnjگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبخت: اگر دلار 4200 حذف گردد، یارانه 3 برابر می&zwnjگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید