کرونا با بیماران گوارشی چه می نماید؟

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران/مرکزی بیماری کووید 19 متاثر از ورود ویروس کرونا به بدن انسان، یک بیماری تنفسی به شمار می رود و بسیاری از مبتلایان به کروناویروس یا فاقد علامت هستند یا علائم خفیفی دارند، اما آنچه مسلم است این است که بیشتر افراد مبتلا به بیماری کووید 19 علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا را تجربه می نمایند.

کرونا با بیماران گوارشی چه می نماید؟

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

تحقیقات جدید نشان می دهد که کرونا در بعضی افراد فقط با علائم گوارشی ظاهر می گردد، موضوعی که یک فوق تخصص گوارش هم آنرا تایید می نماید.

دکتر آمنه مهربان پزشک فوق تخصص گوارش و کبد بالغین در ساوه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به اینکه کرونا هر سیستمی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: یکی از این درگیری ها در سیستم گوارشی انسان رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه چندین ماه از شیوع کووید 19 می گذرد و هر روز شاهد تظاهرات جدیدی از این ویروس هستیم که با این رفتار مبهم می توان آن را ویروس هزارچهره نامید، اظهار کرد: تهوع، استفراغ، اسهال از خفیف تا شدید و بی اشتهایی که باعث کاهش وزن شدید بیماران می گردد از مهمترین علائم گوارشی این بیماری است. مواردی از آسیب کبدی ناشی از خود ویروس یا درمان های این بیماری مشاهده شده که حتی منجر به نارسایی کبد خواهد شد.

دکتر مهربان با تاکید بر اینکه تقریبا یک پنجم بیماران کووید 19 با علائم گوارشی به پزشک مراجعه می نمایند، بیان نمود: بیماران گوارشی مخصوصا پیوند کبد و بیماران التهابی روده که تحت درمان با داروهای سرکوب نماینده ایمنی هستند به شکل شدیدتری در خطر ابتلا به بیماری کووید 19 قرار دارند. متاسفانه در این بیماران، مجبور به قطع یا کاهش درمان های سرکوب ایمنی می شویم که خود، باعث عود بیماری زمینه ای و حتی منجر به مرگ می گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت کرونایی شدن این افراد چه کارهایی باید انجام داد تا بدن آسیب کمتری ببیند و در مجموع از لحاظ تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن چه اقداماتی باید صورت داد، گفت: در صورت ابتلا، بیمار حتما باید شرایط قرنطینه را رعایت کند. استراحت و مصرف مایعات و سبزی و میوه به همه بیماران توصیه می گردد. در صورت مبتلا بودن به بیماری زمینه ای و مصرف داروهای خاص، حتما با پزشک خود در خصوص نحوه مصرف داروها و تداخل احتمالی با درمان کرونا مشورت کنید.

این پزشک فوق تخصص گوارش با تاکید بر اینکه نمی دانیم کروناویروس تا چه زمانی مهمان ماست، اظهار کرد: شاید تا یک یا دو سال دیگر درگیر کروناویروس باشیم و فعلا مجبوریم با کرونا زندگی کنیم. ماسک زدن، شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی برای جلوگیری از شیوع و سرایت بیماری از الزامات است.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری جزئی از زندگی ما شده است، گفت: تغییر شیوه زندگی شامل مصرف غذاهای سالم و تازه، میوه و سبزیجات، داشتن فعالیت بدنی، کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق توصیه می گردد. البته باید گفت که کاهش وزن شدید باعث کمبود ویتامین ها و کاهش ایمنی می گردد، پس در صورت افزایش وزن شدید، تحت نظر پزشک برنامه کاهش وزن را آغاز کنید.

وی گفت: موارد ابتلای مجدد به کرونا زیاد دیده شده است و متاسفانه در ابتلای مجدد، بیماری تظاهرات شدیدتری داشته است. بیماران گوارشی نیز از این امر مستثنی نیستند و باید با تقویت ایمنی و رعایت نکات بهداشتی که گفته شد از ابتلای مجدد پیشگیری گردد.

دکتر مهربان بیان نمود: برای تقویت ایمنی احتیاج به مصرف روتین مکمل ها نیست. استفاده از سبزیحات، میوه، لبنیات و گوشت به اندازه کافی برای تامین ویتامین ها ضروری و برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی است.

وی اضافه نمود: به علت کمبود ویتامین D در بیشتر افراد، مصرف ویتامین D به صورت روتین هر دو هفته دوز 50 هزار واحدی توصیه می گردد. بانوان باردار مجاز به مصرف این دوز از ویتامین D نیستند.

وی همچنین گفت: خبرهای خوبی از کشف و فراوری واکسن کرونا رسیده است، اما زمان رسیدن واکسن به دست ما معین نیست و احتمالا تا سال آینده باید منتظر باشیم و نکات ایمنی را رعایت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 490

به "کرونا با بیماران گوارشی چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با بیماران گوارشی چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید