کرونا و انتخابات مغولستان

به گزارش چای قند پهلو، در شرایطی که گزارش ها حاکی است مغولستان در مقایسه با کشورهای دیگر کمترین تعداد مبتلایان به کرونا را دارد ، مردم این کشور امروز چهارشنبه برای تعین سرنوشت 76 کرسی مجلس پای صندوق های رای رفتند.

کرونا و انتخابات مغولستان

در این دوره از انتخابات مجلسی مغولستان که هشتمین دور انتخابات از سال 1992 بعد از تصویب قانون اساسی جدید است 606 نامزد از 13 حزب سیاسی، چهار گروه متحد و ائتلافی در کنار 121 نامزد مستقل برای کسب کرسی های مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

حزب مردم مغولستان هم اکنون 65 کرسی از 76 کرسی این کشور را در مجلس در اختیار دارد ولی حزب مخالف دموکرات، نامزدهایی را برای همه 76 ناحیه انتخاباتی کشور معرفی کرده است.

ظاهرا وجود این همه نامزد مستقل در انتخابات مجلسی مغولستان که البته بی سابقه است نشان از ناکارامدی نظام دو حزبی در این کشور دارد رسانه های کشور گزارش کرده اند که به دلیل کاهش اعتماد عمومی به این احزاب، اقبال مردم به نامزدهای مستقل بیشتر شده است.

با این وصف هنوز هم بیشترین رقابت بین دو حزب مذکور در جریان است برای همین این دوره از انتخابات مجلسی برای کسب کرسی های بیشتری از سوی هر یک از دو حزب حاکم و مخالف با اهمیت است.

از سوی دیگر نامزدهای مستقل می گویند که این احزاب از خواسته های مردم فاصله گرفته اند و به تعهدات و قول هایی که داده اند عمل نکرده اند و این باعث کاهش اعتماد عمومی به آنها شده است.

کانات شاکو از تحلیلگران مسایل مغولستان می گوید که وجود نامزدهای مستقل از اهمیت زیادی برخوردار است آنها می توانند شرایط را در این انتخابات عوض کنند.

وی خاطر نشان کرد که نامزدهایی که از گروه های مستقل هستند، قدرت بیشتری در تصمیم گیری ها پیدا کرده اند آنها اکنون برای تغییر فرایند سیاستگذاری ها در مغولستان تلاش می کنند.

در سال 2019 میلادی قانونی از سوی مجلس تصویب شد مبنی بر اینکه قضات باید در برابر شورای امنیت ملی که متشکل از رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس مجلس است، پاسخگو باشند این موضوع به اعتقاد شاکو تهدیدی برای دموکراسی در این کشور آسیای شرقی محسوب می شود و مخالفان زیادی دارد.

کمیسیون انتخابات مجلسی مغولستان اعلام کرده است که 2 هزار و 70 صندوق رای در سراسر کشور از ساعت 7 صبح امروز به وقت محلی آماده است و زمان رای گیری به مدت 15 ساعت ادامه دارد، بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر در مغولستان واجد شرایط رای دادن هستند.

از آنجا که مغولستان با جمعیتی افزون بر سه میلیون نفر به طور جدی درگیر ویروس کرونا نشده است و فقط 200 مورد وارداتی در این کشور به ثبت رسیده است به نظر نمی رسد که این موضوع خللی در برگزاری انتخابات این دوره مجلس ایجاد کند.

البته مقرراتی در نظر گرفته شده است از جمله اینکه تب سنجی و زدن ماسک برای رای دهندگان اجباری است آنها همچنین حق آوردن فرزندانشان در پای صندوق های رای را ندارند.

در مجموع مجلس مغولستان 76 کرسی دارد و کنندگان برای یک دوره 4 ساله انتخاب می شوند بر اساس قانون جدید که امسال اصلاح شد حداقل 20 درصد از کاندیداهای معرفی شده از سوی احزاب یا ائتلاف ها باید زن باشند.

بر اساس قانون جدید تنها چهار عضو مجلس می توانند وزرای کابینه باشند که هدف از این قانون، جدایی سیاست از اداره کشور اعلام شده است.

مساحت مغولستان یک میلیون و 565 هزار کیلومتر مربع است مغولستان نوزدهمین کشور بزرگ جهان (پس از ایران) و در عین حال کم تراکم ترین کشور جهان است این کشور همچنین پس از قزاقستان دومین کشور بزرگ محصور در خشکی در جهان است البته قزاقستان به دریای خزر راه دارد اما به آب های آزاد راه ندارد و قزاقستان از این بابت بزرگترین کشوری است که به آب های آزاد راه ندارد.

مغولستان در کل هشت و 114 کیلومتر مرز دارد که چهار هزار و 673 کیلومتر آن با چین و سه هزار و 441 کیلومتر آن با روسیه است. ،ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان رااینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 271

به "کرونا و انتخابات مغولستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و انتخابات مغولستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید