برای نخستین بار چینی ها سنگ های ماه را به زمین خواهند آورد

به گزارش چای قند پهلو، خبرگزاری خبرنگاران- چین میخواهد اواخر این ماه یک فضاپیما به ماه بفرستد تا اولین نمونه های سنگ و گرد و غبار را که آخرین بار بیش از 40 سال پیش به زمین بازگردانده شده را مجددا جمع آوری و به زمین بازگرداند.

برای نخستین بار چینی ها سنگ های ماه را به زمین خواهند آورد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از دیلی میل، این کار توسط فضاپیمای چانگ ای-5(Chang`e-5) انجام خواهد شد. این فضاپیما برای جمع آوری این مواد از یک منطقه قبلاً کاوش نشده در سمت پیدای ماه فقط یک روز قمری فرصت خواهد داشت.

انتظار می رود چانگ ای-5 در 24 نوامبر امسال از چین پرتاب گردد. پس از پرتاب این فضاپیما سپس یک روز قمری یا 14 روز زمینی به حفاری و نمونه برداری از سنگ ها خواهد پرداخت. آخرین باری که نمونه های سنگ از سطح ماه به زمین بازگردانده شدند مربوط به آخرین مأموریت آپولو بود که در دسامبر سال 1972 به زمین بازگشت. چین یکی از سه کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و ایالات متحده آمریکا است که با موفقیت یک فرود بر روی ماه انجام داده است.

آنالیز این سنگ ها به دانشمندان یاری خواهد نمود تا آخرین فعالیت آتشفشانی شناخته شده در سطح ماه را بهتر درک نمایند. تصور می گردد این فعالیت آتشفشانی یک میلیارد تا 3.5 میلیارد سال پیش اتفاق افتاده باشد.

این فضاپیما 24 نوامبر از مرکز پرتاب ماهواره ونچانگ در جزیره هاینان سوار بر موشک لانگ مارچ 5 پرتاب خواهد شد و در شمال اقیانوس توفان ها(Oceanus Procellarum) فرود خواهد آمد. اقیانوس توفان ها نام دشت بازالتی بسیار بزرگی بر روی سطح کره ماه است.

در ابتدا قرار بود این فضاپیما در سال 2017 به فضا پرتاب گردد اما خرابی موتور موشک باعث به تعویق افتادن پرتاب فضاپیما شد. این مأموریت برای جمع آوری نمونه های گرد و غبار و بقایای یک منطقه قبلاً کشف نشده در سمت پیدای ماه و برگرداندن آنها به زمین طراحی شده است. سمت پیدای ماه نیم کره ای از سطح کره ماه است که به طور دائمی رو به سوی کره زمین واقع شده است.

آنالیز نمونه ها دانشمندان را قادر خواهد ساخت تا نحوه شکل گیری ماه را بهتر درک نمایند و اطلاعات بیشتری درباره سن، سنگ ها و مواد معدنی ماه به دست آورند. این ماموریت که نام آن را ماموریت بردار و برو (grab and go) اعلام نموده اند شامل یک سطح نشین، بالافراینده، مدارگرد و بازگرداننده است که تمامی آنها به عنوان بخشی از فضاپیمای چانگ ای 5 هستند.

پس از ورود فضاپیما به مدار ماه، سطح نشین و بالا فراینده جدا شده و در سطح ماه نزدیک ناحیه آتشفشانی مونس رومکر ماه فرود می آیند. این منطقه در بخش شمالی اقیانوس توفان ها واقع شده است. پس از آنکه فضاپیما بر سطح ماه فرود آمد، سطح نشین تا شش و نیم فوت(1.9 متر) در زمین حفاری می نماید و سپس فضاپیما بازوی رباتیک خود را باز می نماید تا 4 پوند (1.8 کیلوگرم) مواد برای بازگشت به زمین را جمع آوری کند.

همه این موارد باید در یک روز قمری یا حدود 14 روز زمینی انجام گردد تا از قرار دریافت فضاپیما در معرض هرگونه درجه حرارت خطرناک و آسیب رساننده ماه در شب که می تواند به تجهیزات این فضاپیما آسیب برساند جلوگیری گردد.

کلایو نیل(Clive Neal)دانشمند زمین شناس دانشگاه نوتردام، در مصاحبه با مجله نیچر گفت: اگر یکی از آن تجهیزات خوب عمل نکند، مسئله ای پیش خواهد آمد. برای مثال ممکن است سطح نشین سقوط کند یا نمونه های جمع آوری شده از سطح نشین به بیرون ریخته شوند.

اما اگر همه چیز خوب پیش فرایند سطح نشین می تواند نمونه های سنگی را که وارد بالافراینده نموده است نگه دارد سپس می تواند به مدار ماه برود و اگر همه چیز خوب پیش برود به زمین بازگردد. اگر تمامی کارها طبق برنامه ریزی پیش رود در اوایل ماه دسامبر نمونه ها به زمین بازخواهند گشت.

ماموریت چانگ ای 5 آخرین ماموریت از مجموعه مأموریت های پیچیده ای است که توسط سازمان ملی فضایی چین (CNSA) به سطح ماه پرتاب خواهد شد. این کشور پیشتر ماموریت هایی با نام چانگ ای 1، چانگ ای 2، چانگ ای 3 و چانگ ای 4 را به ماه فرستاده بود.

کاوشگر چانگ ای-4 که در تاریخ 8 دسامبر 2018 به فضا پرتاب شد، در تاریخ 3 ژانویه 2019 اولین فرود نرم را در دهانه فون کارمن در حوضه قطب جنوب نیمه پنهان ماه تجربه کرد. این کشور امیدوار است تا سال 2030 بتواند انسان ها را به سطح ماه بفرستد و میخواهد این کار را در سال 2030 و شش سال پس از برنامه آرتمیس ناسا که قصد آن فرستادن اولین زن و یک مرد در سال 2024 به ماه است انجام دهد.

بازگرداندن نمونه های سنگ ماه به زمین برای چین یک عملیات جدید است اما این در حالی است که اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا قبلاً این کار را انجام داده اند. در حال حاضر دانشمندان چینی به نمونه هایی که فضانوردان ماموریت آپولو به زمین برگردانده اند دسترسی ندارند زیرا ایالات متحده همکاری ناسا به صورت مستقیم با نهادهای چینی را محدود نموده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 469

به "برای نخستین بار چینی ها سنگ های ماه را به زمین خواهند آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای نخستین بار چینی ها سنگ های ماه را به زمین خواهند آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید