به روزرسانی مقررات بازدید از موزه ملی

به گزارش چای قند پهلو، درحال حاضر موزه های ایران باستان، باستان شناسی و هنر دوران اسلامی در موزه ملی باز شده اند. بازدیدها در فاصله 8:30 تا ساعت 17 در پنج نوبت امکان پذیر است. در هر نوبت، موزه 10 دقیقه تنفس می گیرد و بازدیدکننده ای نخواهد داشت.

به روزرسانی مقررات بازدید از موزه ملی

موزه ملی که در خردادماه و دور قبلی بازگشایی، این مقررات را نیز به اجرا گذاشته بود، از بازدیدنمایندگان درخواست نموده این بار با مسئؤولیت اجتماعی بیشتری به موزه بروند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند. با این وجود، در دوره قبل بسیاری از موزه داران و راهنمایان موزه نسبت به رعایت نشدن شیوه نامه های کرونا از سوی بازدیدنمایندگان معترض بودند. از سویی، در بعضی موزه ها به دلیل اجرا نشدن پروتکل های مناسب محیط موزه، بسیاری از بازدیدنمایندگان نسبت به بی تفاوتی مسؤولان موزه ها و نبود نظارت و کنترل در این امکان ناراضی بودند.

مقررات به روزرسانی شده موزه ملی برای بازدید در بحران کرونا به این ترتیب اعلام شده است:

بلیت ها دارای نوبت مشخص شده هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت گردد. در زمان شیوع کرونا مشخص وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدنمایندگانی که از کارت­ های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­ نمایند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک معتبر برای بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت ضروری است.

بازدیدها به صورت نوبتی است و بازدیدنماینده صرفا در زمان مشخص شده اجازه بازدید دارد. بنابراین توصیه می گردد با درنظر دریافت دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده مشخص و بلیت تهیه کنید. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست.

در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش بهره ببرید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام، فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

برای پیشگیری از انتقال بیماری ­های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفلوآنزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با یاری دستگاه تب­ سنج از تمام بازدیدنمایندگان، مراجعان و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می ­گیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از 37/5 درجه سانتی گراد و یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچ یک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

بازدیدنمایندگان موظف اند در ورودی و درحضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش خود اقدام و از ماسک و دستکش نو نمایند.

برای ورود به موزه، تمام بازدیدنمایندگان موظف شده اند روکش کفش را در ورودی موزه بپوشند تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری گردد.

پس از خاتمه بازدید و خروج از موزه انداختن روکش پلاستیکی کفش در سطل مخصوص الزامی است و در صورت تمایل دستکش و ماسک یک بار مصرف را هم در سطل مخصوص بیندازید.

حمل و استفاده از هرگونه مواد ضدعفونی نماینده در موزه به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

رعایت نکردن مقررات این پروتکل از سوی بازدیدنماینده به معنی انصراف او از بازدید موزه است. راستا بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­ های مراقبت از آثار طراحی و اجرا شده است.

در طول راستا بازدید علائم هدایت نصب شده است. به آن ها دقت نموده و نسبت به رعایت آن ها اقدام کنید.

راستا بازدید یک ­طرفه است و حرکت از یک نقطه شروع می گردد و در خروجی ­ها خاتمه می ­یابد، بنابراین هرگونه بازگشت در راستا با هر توجیهی امکان ­پذیر نخواهد بود.

فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

فاصله 50 سانتی متری از ویترین ­ها، پایه های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­ گردد در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار، دسترسی به همه آثار یا اطلاعات آن ها در حین بازدید میسر نیست.

هیچ یک از آثار، ویترین ها، پایه­ های نگهدارنده، موانع و… را لمس نکنید.

چنان چه بازدیدنمایندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت ننمایند، موزه موظف به تذکر خواهد بود. در صورت رعایت نکردن، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

موزه در این روزها از پذیرش گروه های بیشتر از شش نفر معذور است. رزرو و ثبت نام گروه های عظیم تر تا اطلاع ثانوی پذیرفته نخواهد شد.

بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کمتر از شش نفر تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش بچه ها زیر شش سال معذور است.

با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید - 19، راهنمایان موزه شما را در تمام طول راستا بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش های موردی جوابگو خواهند بود.

برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بروشور در دسترس قرار نمی ­گیرد. کافه، رستوران در موزه تا اطلاع بعدی بسته است.

فروشگاه موزه باز است و در این مکان تا اطلاع ثانوی کالاها را لمس نکنید و برای خرید از پول نقد استفاده نکنید. ماسک و دستکش برا خرید در فروشگاه موجود است.

پس از استفاده از سرویس های بهداشتی دست های خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شست وشو داده و خشک کنید.

برای اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی است. پس از اقامه نماز دست ­ها را شسته یا ضدعفونی کنید. همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می گردد. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

قبل از ورود به موزه، دستورالعمل­ های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

بازدیدنمایندگانی که برای پژوهش به موزه مراجعه می نمایند ضروری است تمام پروتکل های لازم را رعایت نمایند.

ایسنا نوشت، بلیت این موزه را به دو صورت حضوری و مجازی به وسیله وب سایت http://irannationalmuseum.ir می توان تهیه کرد. بهای بلیت مجموعه موزه ملی ایران برای ایران 10 هزار تومان و برای اتباع خارجی 100 هزار تومان اعلام شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 667

به "به روزرسانی مقررات بازدید از موزه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به روزرسانی مقررات بازدید از موزه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید