توهم ماه؛ پدیده ای سراب گونه و در عین حال علمی

به گزارش چای قند پهلو، ویدیوی حیرت انگیزی که به تازگی در اینترنت منشتر شده است و نشان می دهد ماه با اندازه ای غیر معمولی به زمین نزدیک می شود، ساختگی نیست.

توهم ماه؛ پدیده ای سراب گونه و در عین حال علمی

تصور کنید که روی یک کوه ایستاده اید و ناگهان احساس سرما می کنید. لحظه ای بعد، خود را در مقابل بزرگ ترین ماهی می بیند که تابه حال دیده بودید - ماه بزرگی که به نظر می رسد مستقیم به سمت زمین می آید تا آن را در خود فرو ببرد. این ها، توضیح حال همان رویدادی است که در ویدیویی که در سایت نجومی APOD متعلق به ناسا (Astronomy Picture of The Day) بارگزاری شده است، شاهد آن هستیم.

البته، همه ما این موضوع را می دانیم که اگر این قمر سنگی به این شکل به زمین نزدیک بشود، زندگی به همان شکل که می دانیم به انتها خواهد رسید. بنابراین، چه اتفاقی در این ویدیو افتاده است؟

برای شروع، ویدیوی کامل را در زیر مشاهده کنید؛ تصاویری بسیار مجذوب کننده و حیرت انگیز است:

آنچه که شما در این منظره از کوه آتش فشانی مونت تاید (Mount Teide) در جزایر قناری مشاهده می کنید، با استفاده از یک لنز تلسکوپی و از فاصله ای خیلی خیلی دور ضبط شده است.

ماهی که در اینجا می بینیم، به نام ماه شیری معروف است که اولین ماه کاملی است که در ماه مه مشاهده می شود. این فیلم کوتاه در تاریخ 30 ماه مه و از طریق دانیل لوپز تصویربرداری شده است. افرادی که در این ویدئو هستند، حدود 16 کیلومتر با تلسکوپ فاصله دارند و نکته ای که جالب است بدانید این است که آن ها اصلا ناپدید شدن ماه را نمی بینند. این افراد در حال دیدنی طلوع خورشید بودند که در همان لحظه، درست پشت سر عکاس در حال وقوع بود. از نظر آن ها، ماه رنگ پریده صبحگاهی به هیچ وجه بزرگ تر از حد طبیعی نبود.

ماهی که در این ویدیو دیده می شود به طرزی آشکار، ظاهری فریب دهنده دارد. بیشتر وقت ها که ماه در افق قرار می گیرد، بزرگ تر از میزان اصلی خود دیده می شود - پدیده بزرگ دیدن ماه را توهم ماه می نامند. دلایل زیادی را عامل این پدیده می دانند که فاصله ماه با ما، با توجه به موقعیت آن در آسمان، و شیء دیگری که در همان قاب می گنجد و ماه را با آن مقایسه می کنیم، از آن جمله هستند.

اما در این مورد خاص، نکته ای بیشتر از یک زوم کلوز-آپ اتفاق افتاده است. تیم APOD توضیح می دهد، این فقط ماه نیست که در این ویدیو در حال حرکت است - اگر دقت کنید متوجه چرخش سیاره خودمان هم خواهید شد. آن ها می گویند:

بیشترین حرکت متعلق به زمین است که چرخش آن باعث ناپدید شدن آرام ماه در پشت مونت تاید می شود و البته، باید تاکید کرد که این ویدیو، یک ویدیوی تایم لپس نیست. سرعتی که در شما در این ویدیو مشاهده می کنید دقیقا همان چیزی است که در واقعیت اتفاق می افتد.

منبع: کجارو / sciencealert.com
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1155

به "توهم ماه؛ پدیده ای سراب گونه و در عین حال علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توهم ماه؛ پدیده ای سراب گونه و در عین حال علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید