تک درنای سیبری و درنای ماده بلژیکی با پایکوبی و آواز با هم آشنا شدند

به گزارش چای قند پهلو، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از معارفه درنای تازه از راه رسیده از بلزیک با تک درنای سیبری (امید) در تالاب فریدونکنار اطلاع داد و اینکه گام نخست فرایند رهاسازی ماده درنا، با موفقیت انجام شد.

تک درنای سیبری و درنای ماده بلژیکی با پایکوبی و آواز با هم آشنا شدند

به گزارش آوای خزر، پنج روز از انتقال یک فرد درنای ماده از مرکز تکثیر و نگهداری درنا در بلژیک به ایران می گذرد، دوستداران طبیعت منتظر شنیدن خبر خوشی از سازگاری این پرنده با محیط و با تک درنا سیبری یعنی امید که 15 سال است پس از مرگ جفت خود یعنی آرزو تنها به تالاب بین المللی فریدونکنار مهاجرت می نماید، بودند.

در این زمینه عطا الله کاویان مدیرکل حافظت محیط زیست مازندران می گوید: پس از گذشت 5 روز نگهداری از درنای ماده که از کشور بلژیک به ایران (مازندران - تالاب اوجاکله) منتقل شد، این پرنده در سازه ای که به همین منظور تا زمان رهاسازی تهیه شده بود، قرار داشت.

او ادامه داد: در این مدت، به صورت لحظه ای و شبانه روزی رفتار درنای ماده و همزمان نیز رفتار درنای امید که در تالاب مجاور این سازه قرار داشت، آنالیز شد.

مدیرکل حافظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه در پنج روز گذشته، فاصله دو پرنده به هم نزدیک تر شد، گفت که ساعت 7 صبح امروز به سبب فراهم شدن شرایط، رهاسازی براساس پروتکل های لازم و خرد جمعی با مجموعه اداره کل محیط زیست استان و شهرستان فریدونکنار و بعلاوه پیگیری دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و مرکز تکثیر و نگهداری درنا در بلژیک، صورت گرفت.

کاویان توضیح داد که این رهاسازی به تدریج و زمانی که درنای امید روبروی سازه و در واقع مقابل درنای ماده نهاده شد مطابق با پروتکل استاندارد، انجام شد.

او گفت که تقریباً پس از حدود 5 دقیقه درنای ماده از سازه خارج شد و به تدریج خود را به درنای امید نزدیک کرد.

کاویان ادامه داد: دو پرنده حدود 10 دقیقه در کنار هم با پایکوبی و آواز خاص خود، نشان دادند که معارفه بسیار خوبی بین آن ها شکل گرفته است.

او اعلام کرد که انتظار این است که از این لحظه به بعد هم بر اساس ذات طبیعی پرنده ها و هم شرایط استاندارد محیط، این دو پرنده نقش خود را به انجام برسانند و ما شاهد بروز رفتار های طبیعی در این دو فرد درنا باشیم.

مدیرکل حافظت محیط زیست مازندران با اشاره به باقی ماندن فرصت یک ماهه تا زمان برگشت این پرندگان به سیبری، امیدوار است که آن ها بتوانند با تغذیه مناسب و کسب انرژی مناسب، و تقویت ماهیچه پروازی، به صورت همزمان مهاجرت نمایند و هدف نهایی سازمان حفاظت محیط زیست و مرکز تکثیر و نگهداری درنا در حفظ مسیر پروازی درنا در گله غربی محقق گردد.

کاویان گفت که این دو پرنده امروز در کنار هم و در فاصله 100 متری در حال تغذیه هستند و این نشان از موفقیت مرحله نخست انتقال درنای ماده به تالاب فریدونکنار دارد.

او در خاتمه به صورت ویژه از همکاران خود که به صورت شبانه روزی در پاسگاه اوجاکله فریدونکنار و در کنار زیستگاه درنا در حال پایش بوده و هستند، قدردانی کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1373

به "تک درنای سیبری و درنای ماده بلژیکی با پایکوبی و آواز با هم آشنا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تک درنای سیبری و درنای ماده بلژیکی با پایکوبی و آواز با هم آشنا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید