جعل و فروش اثر جلیل رسولی در یکی از گالری های تهران

به گزارش چای قند پهلو، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، جعل و فروش اثر جلیل رسولی در یکی از گالری های تهران صورت پذیرفت.

جعل و فروش اثر جلیل رسولی در یکی از گالری های تهران

جلیل رسولی گفت: حدود یک ماه پیش دو نفر از دوستان با من تماس گرفتند که یکی از آثارت در یکی از گالری های تهران به نمایش گذاشته شده است، در حالی که من اصلا به آن گالری کاری نداده بودم. به اتفاق هم به آن گالری رفتیم، تعجب آور بود، یک کار قلابی از یکی از آثار من بود، میزان اصل آن کار 100 *100 سانتیمتر است، اما آن اثر جعلی که در گالری بود 70*70 سانتیمتر بود و زیر آن با امضا من نوشته بود جلیل رسولی

هنرمند پیشکسوت با ابراز ناراحتی از جعل و فروش اثرش شرح داد: با ناراحتی از مسئولان گالری خواستم آن اثر جعلی را بردارند، آنها با مسئول گالری تماس گرفتند و گفتند خود آقای رسولی اینجاست و این کار اصل نیست. خودم هم با فردی که تابلو را خریده بود تلفنی صحبت کردم، گفت که آقایی که این اثر را فروخت عکس دو نفری با شما را نشان داد و ما واقعا فکر کردیم اصل اثر است

رسولی اضافه نمود: این نوع اتفاق ها عجیب که نه، بسیار تاسف آور است، من هنوز زنده هستم خیلی راحت می توانستند به من زنگ بزنند اصالت اثر را استعلام نمایند و بپرسند که آیا این کار شماست؟ما می خواهیم بخریم؛ این نوع خرید و فروش ها خیانت و سرقت اثر و جرم است، زمانی فردی اثر مرا کپی می نماید می نویسد با الهام از اثر جلیل رسولی، کار ارزشمندی نیست اما خیلی هم نمیتوان ایراد گرفت، اما وقتی امضا می زند جلیل رسولی و کپی را به صورت مبتذل می فروشد سرقت هنری است.

وی گفت: من 60 سال در عالم هنر و خوشنویسی زحمت کشیدم، وقتی هنوز زنده ام اثرم را کپی می نمایند و خرید و فروش می نمایند، واقعا بی انصافی است، از نظر اخلاقی، حرفه ای، شرعی و قانونی مردود و جرم است. بیشتر آثار من عرفانی و معنوی است و با وضو نوشته شده است، نباید فردی به خود اجازه دهد که با سرقت و کپی اثر به فضای جامعه هنری آسیب بزند.

رسولی درباره نمایشگاه درخت دوستی بنشان گفت: در این نمایشگاه 30 اثر را به نمایش گذاشتم، این آثار را سال 1392 نوشتم، بیشتر این آثار سبک کلاسیک و خط نستعلیق و از قلم 2.5 سانتیمتر تا 9.5 سانتیمتر و با مرکب نگارش شده، و فاقد هر گونه ساخت و ساز است. کار طراحی کاغذ و حاشیه های آثار و قاب سازی ها کمی طولانی شد و مجموعه آثار این نمایشگاه برای نخستین بار رونمایی می گردد.

هنرمند خوشنویسی گفت: البته این مجموعه شامل 90 اثر است که به علت محدودیت فضا در گالری در سه بخش 30 تایی به نمایش گذاشته خواهد شد، کارهای بعدی نقاشی خط است.

وی اضافه نمود: مضامین آثار نمایشگاه درخت دوستی بنشان بیشتر جنبه معنوی و عرفانی و از ابیات و اشعار حافظ است؛ بیشتر آثارم بر اساس اعتقادات معنوی و قلبی است، کاری به افکار دیگران هم ندارم. عنوان نمایشگاه را از شعر حافظ وام گرفتم که می فرماید درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد/ نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد که به نظرم در روزگاری که ناملایمات وجود دارد، التیام بخش و آرامش بخش است.

رسولی اعلام کرد: این نمایشگاه از 17 تیر شروع شده و تا سه هفته دایر است. بعد از این نمایشگاه و همزمان با روز تولدم (4 مهر) مجموعه آثار نقاشی خط یا در همین مکان (گالری گویا) یا در جای دیگری به نمایش گذاشته می گردد.

رسولی درباره نمایشگاه دائمی یا موزه آثار خط و نقاشی خط گفت: خودم که نمی توانم موزه ای دایر کنم، آثار زیادی هم دارم؛ امیدی هم ندارم، زیرا در مملکت ما هنرمند مرده ارزش بیشتری از هنرمند زنده دارد، شاید می خواهند بعد از مردن من کاری انجام دهند، البته قطعا این کار انجام می گردد، شاید خودم نباشم سریع تر راه اندازی گردد.

نمایشگاه درخت دوستی بنشان شامل 30 اثر خوشنویسی جلیل رسولی 17 تیر در خانه فرهنگ و هنر گویا افتتاح شده و تا 6 مرداد ادامه دارد. علاقمندان می توانند هر روز از ساعت 15 تا 20 از این آثار بازدید نمایند.

این آثار با خط نستعلیق و شکسته به رشته تحریر درآمده و با قلم های 2.5 تا 9.5 سانت روی کاغذهای دست ساز خوشنویسی شده اند. بسم الله الرحمن الرحیم، لا اله الا الله، محمد رسوال الله، علی ولی الله و اشعار حافظ از برجسته ترین آثار نمایشگاه استاد جلیل رسولی است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1271

به "جعل و فروش اثر جلیل رسولی در یکی از گالری های تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعل و فروش اثر جلیل رسولی در یکی از گالری های تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید