حاضرید جان خود را به یک ربات بسپارید؟!

به گزارش چای قند پهلو، یک ربات برای اولین بار بدون دخالت و راهنمایی یک انسان، عمل جراحی لاپاراسکوپی را روی یک خوک انجام داده است.

حاضرید جان خود را به یک ربات بسپارید؟!

به گزارش سرویس ای تی و فناوری انتخاب به نقل از metro news، محققان می گویند این روش گامی مهم در انجام جراحی های رباتیک و حرکت به سمت جراحی های کاملاً اتوماتیک روی انسان است.

ربات خودران و هوشمند جراحی ظریف لاپاراسکوپی را انجام داد که شامل اتصال دو انتهای روده در چهار حیوان بود. بر اساس این مطالعه، این ربات در روشی که به دقت بالا و حرکات تکراری احتیاج دارد، عالی بود.

دکتر اکسل کریگر، نویسنده ارشد از دانشگاه جان هاپکینز، گفت که این اولین باری است که یک ربات بدون یاری انسان، عمل جراحی لاپاراسکوپی را انجام می دهد.

به گفته متخصصان، اتصال دو انتهای روده احتمالاً چالش برانگیزترین مرحله در جراحی دستگاه گوارش است که به جراح احتیاج دارد تا بخیه ها (یا بخیه ها) را با دقت و قوام بالا اعمال کند.

کوچکترین لرزش دست یا بخیه نابجا می تواند منجر به اتفاقی گردد که می تواند عوارض فاجعه باری برای بیمار داشته باشد. دکتر کریگر، استادیار مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی وایتینگ جانز هاپکینز، گفت: یافته های ما نشان می دهد که می توانیم یکی از پیچیده ترین و ظریف ترین کار های جراحی را اتوماتیک کنیم: اتصال مجدد دو انتهای روده.

او با همکارانش در بیمارستان ملی بچه ها در واشنگتن دی سی و جین کانگ به ساخت ربات یاری کرد، یک سیستم راهنمایی بینایی که به طور خاص برای بخیه زدن بافت نرم طراحی شده است. دکتر کریگر استاد جانز هاپکینز در مهندسی برق و کامپیوتر است.

متخصصان می گویند که ویژگی های تازه امکان بهبود دقت جراحی را فراهم می نماید، از جمله ابزار های بخیه زنی تخصصی و سیستم های تصویربرداری که تجسم دقیق تری از میدان جراحی ارائه می دهند.

انجام عمل جراحی بافت نرم برای ربات ها به علت غیرقابل پیش بینی بودن آن بسیار سخت است و آن ها را مجبور می نماید تا بتوانند به سرعت با موانع غیرمنتظره کنار بیایند.

این مطالعه یک سیستم کنترل تازه را در Star تنظیم می نماید که می تواند برنامه جراحی را در زمان واقعی تنظیم کند، درست مانند یک جراح انسانی. دکتر کریگر گفت: چیزی که این ربات موسوم به ستاره را خاص می نماید این است که اولین سیستم رباتیکی است که یک طرح جراحی را در بافت نرم با کمترین مداخله انسانی طراحی، تطبیق و اجرا می نماید.

منبع: انتخاب
انتشار: 3 دی 1401 بروزرسانی: 3 دی 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1349

به "حاضرید جان خود را به یک ربات بسپارید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاضرید جان خود را به یک ربات بسپارید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید