راهنمای کامل برای رنگ کردن دیوار گچی

به گزارش چای قند پهلو، تقریبا بیش از یک قرن است که دیوارهای گچی در هر خانه ای پیدا می شود. چه در عمارت های آنتیک چه در کلبه های روستایی، دیوارهای گچی یکی از ثابت ترین ارکان خانه سازی بوده اند. در این مقاله می خواهیم نحوه رنگ کردن این دیوارها را بررسی کنیم.

راهنمای کامل برای رنگ کردن دیوار گچی

اگر می خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می تونید در قدم اول می توانید برآورد قیمت گچکاری را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک گچ کار در تهران باشید می توانید درخواست گچکاری ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر دریافت همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

آیا می توان دیوارهای گچی را رنگ کرد؟

بسکمک از افراد ترجیح می دهند که بر روی دیوارهای گچی خود از کاغذدیواری استفاده کنند و یا آن ها را رنگ بزنند. دیوارهای گچی با یک لایه رنگ، جلوه ویژه ای به خود می گیرند. تنها نکته مهم در رنگ آمیزی این نوع از دیوارها، آماده سازی آن ها قبل از رنگ کردن است. این آماده سازی بسیار مهم است و در نتیجه نهایی کار اثرگذار. پس دقت کنید تا تمام مراحل را به دقت طی کنید و هیچ کدام را بی اهمیت نشمارید.

آماده سازی دیوار گچی برای رنگ آمیزی:

نکته ایمنی: رنگ بسکمک از خانه های قدیمی دارای سرب است و سرب می تواند باعث بروز مسائل بسکمک برای سلامتی انسان شود. پس از ماسک ایمنی و عینک هنگام سنباده زنی استفاده کنید تا مواد سمی وارد بدنتان نشود.

اولین قدم برای رنگ کردن دیوارهای گچی، از بین بردن لایه رویی دیوار و رنگ قدیمی روی آن است. دو راه برای از بین بردن رنگ های قدیمی وجود دارد:

  1. استفاده از سنباده برای رنگ های پوسته پوسته شده قدیمی
  2. استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن رنگ هایی که از دیوار کنده نشده اند.

پوشاندن عیوب دیوار:

بعد از اینکه رنگ روی دیوار را زدودید و به پوشش گچی زیرین رسیدید، بایستی هرگونه ترک و مسائل موجود بر روی دیوار را برطرف سازید. این مرحله ممکن است طاقت فرسا باشد اما بسیار مهم و حیاتی است. اگر مسائل مربوط به دیوارهای گچی را با دقت برطرف نکنید، ممکن است این مسائل گسترده تر شوند.

می توانید از بتونه هایی که قابلیت رنگ پذیری دارند، برای پوشاندن حفره های کوچک استفاده کنید. این بتونه ها باعث می شوند که ترک دوباره خود را نشان ندهد. حفره های بزرگ تر نیاز به استفاده از گچ و سپس سنباده زنی دارند تا یک سطح یک دست و صاف به دست آید. بعد از اینکه خبری از حفره و ترک روی دیوار نبود، استفاده از سنباده می تواند یک سطح صاف به شما بدهد و دیوار را برای استفاده از پرایمر آماده کند.

صفحه جدید ما را دنبال کنید

دنبال می کنم

بهترین پرایمر و زیرساز برای دیوارهای گچی چیست؟

دیوارهای گچی در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند و بهتر است از پرایمرهای باکیفیت استفاده کرد. پرایمرهای با پایه روغن از بهترین انواع پرایمر هستند و برای دیوارهای قدیمی استفاده می شوند. آن ها مانع لک شدن رنگ جدید می شوند و نمی گذارند که رطوبت به رنگ آسیب وارد کند.

بهترین نوع رنگ برای دریافت نتیجه بهتر کدام است؟

از انواع رنگ با براقیت های متفاوت می توان روی دیوار گچی استفاده کرد؛ از رنگ های کاملا براق گرفته تا رنگ های کاملا مات. شما می توانید از رنگ موردعلاقه خود استفاده کنید. بعد از اینکه دیوار گچی به خوبی زیرسازی شد، هر نوع رنگی می تواند روی آن بنشیند. رنگ های کرمی و سفید از انتخاب های پرتکرار است. دقت کنید که رنگ های بادوام الزاما رنگ های مناسبی نیستند. درست است که این نوع رنگ ها نیازی به استفاده از پرایمر ندارند اما استفاده از پرایمر به تنهایی و قبل از شروع به رنگ زدن، باعث می شود که رنگ بهتر روی دیوار بنشیند و هم چنین دیوارهای قدیمی باعث لک شدن پوشش رنگ نشوند.

رنگ کردن دیوار گچی:

حالا که دیوار تعمیر و زیرسازی شد، نوبت رنگ کردن است! بعد از استفاده از پرایمر، دیوارها آماده برای رنگ کردن هستند. از یک غلطک برای رنگ کردن سطوح و از یک قلم مو برای رنگ کردن لبه ها و گوشه ها استفاده کنید. رنگ را یک دست روی سطح بزنید و سعی نکنید که به یکباره کل دیوار را رنگ کنید. دو یا سه لایه رنگ نازک نتیجه بهتر وتمیزتری نسبت به یک لایه ضخیم رنگ می دهد. هم چنین می توانید طرح های جالب و خلاقانه روی دیوارهای رنگ شده بزنید، مثلا استفاده از یک اسفنج برای ایجاد بافت روی دیوار می تواند ایده جالبی باشد!

منبع: اتاق
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 554

به "راهنمای کامل برای رنگ کردن دیوار گچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل برای رنگ کردن دیوار گچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید