سید جمال ساداتیان : بسیاری از فیلم های در صف اکران به درد نمایش روی پرده سینما نمی خورند

به گزارش چای قند پهلو، تهران (پانا) - تهیه نماینده فیلم متری شیش و نیم گفت بسیاری از فیلم هایی که در صف اکران هستند باید به نمایش خانگی بروند، چرا که با توجه به استانداردهایی که برای پرده تعریف می نمایند قدرت جذب مخاطب را ندارند و خیلی به درد سینما نمی خورند.

سید جمال ساداتیان : بسیاری از فیلم های در صف اکران به درد نمایش روی پرده سینما نمی خورند

به گزارش روابط عمومی برنامه کافه هنر، دوشنبه 23 فروردین و همزمان با یک ساله شدن فرآیند اکران آنلاین در سینمای ایران، کافه هنر به نقد و آنالیز این شیوه از اکران فیلم ها در سینمای ایران در طی یکسال گذشته پرداخت. مهمانان این قسمت از برنامه کافه هنر سید جمال ساداتیان تهیه نماینده سینمای ایران و علی ترابی از فعالان رسانه و خبرنگار حوزه فرهنگی بودند.

ساداتیان که تهیه نمایندگی فیلم قاچاق شده متری شیش و نیم را بر عهده داشته است، در خصوص نسبت قاچاق فیلم و اکران آنلاین گفت: بعید می دانم که اکران آنلاین بتواند جلوی قاچاق را بگیرد و حتی می بینیم که فیلم هایی که به علت شرایط کرونایی و بسته بودن سالن ها، وارد پلتفرم های پخش فیلم می شوند در عرض دو، سه ساعت قاچاق شده و در شبکه های قاچاق توزیع می شوند. یکی از مسائل ما هم همین شبکه های ماهواره ای است که تمامی پخش آنها به محصولات فراوری شده در ایران اختصاص دارد و محتوایی از خودشان برای پخش کردن ندارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه من فکر می کنم ما هر کاری بکنیم نمی توانیم جلوی شبکه قاچاق فیلم را بگیریم و حتی سینمای آمریکا هم با وجود قانون حق انتشار مصون از این اتفاق نیست، گفت: البته در ایران از سال های گذشته این مطالبه از سازمان های مختلف مثل وزارت ارشاد وجود داشته است که شما به عنوان متولی عرصه سینما بیایید و یک هزینه بکنید و بتوانید جلوی اینها را بگیرید. بهرحال بحث های حقوقی در خارج از کشور رایج است و با یک هزینه ای و به کار دریافت چند وکیل خوب می گردد جلوی اینها را گرفت.

تهیه نماینده فیلم متری شیش و نیم گفت: اخیرا از پارسال تا به حال و به خاطر اینکه این شبکه های مجازی و پلتفرم ها در حال گسترش بودند اینها خودشان اراده کردند و سیستم حقوقی درست نموده و این قضیه را پیگیری کردند. من هم شنیدم که خوشبختانه اتفاقات خوبی اتفاق افتاده و توانستند جلوی پخش برخی فیلم ها را در این پلتفرم ها بگیرند، از جمله متری شیش و نیم که به صورت رایگان پخش می شد.

ساداتیان در ادامه گفت: سینما یک کانون تجمع مناسب است که همواره مورد انتخاب خانواده هاست و ما نباید از این موضوع غفلت بکنیم و نمایش خانگی را به عنوان یک اصل بپذیریم. اگر سینما بخواهیم غفلت بکنیم شاید روی فراوری آثار هم تاثیر بگذارد. به خصوص اینکه دیدن برخی فیلم ها به خاطر ژانر خاصی که دارد در سینما لذت دیگری دارد و دیدن آن روی پرده عریض و سالن تاریک لطف دیگری دارد.

وی اضافه کرد: مسئولین در یک سال گذشته به مراتب مردم را به ماندن در خانه تشویق می کردند و طبیعتا برای تحقق این امر باید برای سرگرمی مردم هم فکری کرد که پلتفرم های نمایش خانگی در این زمینه نقش کلیدی داشتند.

تهیه نماینده فیلم متری شیش و نیم گفت: فیلم هایی که جدی تر ساخته شده و هزینه های سنگین تری داشته اند تحت هر شرایطی نمایش خانگی هزینه های آنها را بر نمی گرداند و اینها حتما باید در سینما با مخاطب بیشتر و با گردش اقتصادی بهتری بتوانند به درآمدهایشان برسند. در نتیجه فیلم هایی که قدری جدی تر هستند از حضور در نمایش خانگی استنکاف می نمایند. الان هم دو سه فیلمی که در این فضا قرار گرفته اند پیش از اکران قاچاق شدند و فیلم هایشان اصطلاحا دست خورده شد و لذا مجبور شدند به اکران نوروزی و اکران آنلاین روی بیاورند و شاید اگر شرایطشان مثل بقیه عادی بود وارد این فضا نمی شدند.

ساداتیان در ادامه اضافه کرد: به زعم بنده بسیاری از فیلم هایی که در صف اکران هستند باید به نمایش خانگی بیایند، چرا که با توجه به استانداردهایی که برای پرده تعریف می کنیم قدرت جذب مخاطب را ندارند و خیلی به درد سینما نمی خورند. ولی آن فیلم های ارزشمند هر زمانی اکران شوند مخاطب خوبی دارند تا تهیه نمایندگان آن هم بتوانند با آن به درآمد رسیده و فیلم بعدیشان را بسازند.

وی در خاتمه اضافه کرد: به نظرم اکران آنلاین تجربه خوبی بود که هم صندلی سینما خودش را نشان دهد و هم نمایش خانگی صندلیش را به نمایش بگذارد تا کمی تکلیف آینده اکران هم از حالا شکل بگیرد و تکلیفش معین گردد.

خاتمهی پیغام

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 795

به "سید جمال ساداتیان : بسیاری از فیلم های در صف اکران به درد نمایش روی پرده سینما نمی خورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سید جمال ساداتیان : بسیاری از فیلم های در صف اکران به درد نمایش روی پرده سینما نمی خورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید