صنعت گردشگری سمنان در آستانه بحرانی جدی است

به گزارش چای قند پهلو، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، صنعت گردشگری سمنان در آستانه بحرانی جدی است.

صنعت گردشگری سمنان در آستانه بحرانی جدی است

شوربختانه، تحریم های ظالمانه از یک سو و شیوع کووید19 از سوی دیگر سبب شده که فعالان توریستی در این یکی دو ساله با مسائل بسیار زیادی روبرو شوند، مسائلی که همچنان گریبان این صنعت پرعایدی هستند و فعالان آن را رها ننموده و روز به روز پیکره نحیف این صنعت را در استان سمنان رنجورتر می نمایند.

فعالان توریستی در کشور و استان در چنین شرایطی، انتظار حمایت های جدی تری از مسئولان داشته و دارند؛ انتظاراتی که به دلایل مختلف در دوران پاندومی کرونا برآورده نشده و همین ها منظره پیش روی این صنعت را در استان تیره تر و در هاله ای از ابهام فرو برده است. بعضی از فعالان توریستی در استان معتقدند که شیوع کرونا علی رغم همه مصائبش می توانست به فرصتی برای یاری به این صنعت تبدیل گردد.

کارناوال سلامت نمودی از تبدیل تهدید به فرصت در همجواری ما

حسین مرادی، از فعالین حوزه توریستی استان سمنان با اشاره به لزوم بهره گیری از فرصت های مختلف برای رونق صنعت پرعایدی توریستی گفت: کشورهایی همانند ترکیه و ارمنستان و...که در حوزه توریستی پیشرو هستند در ایام کرونا کارناوالی را راه اندازی نموده اند تحت نام کارناوال سلامت که برای جذب بیش تر توریستها به آنها واکسن می زنند.

وی پیرامون اینکه صنعت توریستی سمنان در آستانه بحرانی جدی است، اضافه نمود: ما هم برای موفقیت بیشتر در زمینه توریستی باید بستر را برای بخش خصوصی آماده کنیم و واکسیناسیون رو از انحصار دربیاوریم تا فرایند واکسینه کردن راحت تر و با سرعت بیشتری انجام گردد و این احساس عدم امنیت خاطر برای مردم جهان نسبت به شرایط سلامت در کشور ما رفع گردد.

این فعال توریستی ادامه داد: برترین کاری که در شرایط و بازه بحرانی فعلی برای فعالان حوزه توریستی می گردد انجام داد تخصیص تسهیلات خوب برای این افراد است تا در این شرایط بتوانند سرپا بمانند و زمین نخورند.

مرادی پیرامون اینکه صنعت توریستی سمنان در آستانه بحرانی جدی است، گفت: این تسهیلات باید از نوعی باشد که حداقل یک سال برای فرد متقاضی امکان تنفس ایجاد نمایند تا بتوانند نیروهای خود را تأمین نمایند و گردش حسابی برای آنها بوجود بیاید تا پس از عبور از این بحران بتوانند دوباره سرپا شوند و مجددا کار خود را از سر بگیرند.

این فعال توریستی اضافه نمود: یکی از مسائل فعالان این حوزه در استان که می تواند نقش مهمی در رشد فعالیت ها هم داشته باشد، نبود یک ساز و کار تشویقی برای فعالان این بخش است.

مرادی گفت: مسئله مهم دیگر که در این حوزه وجود دارد عدم شناخت مردم بومی از منطقه ها توریستی است. در قدم اول این مشکل باید رفع گردد و شهفرایندان با اماکن گردگشری خود آشنایی لازم را پیدا نمایند. ضمن اینکه باید دید کلی نسبت به این صنعت تغییر بکند.

وی توضیح داد: متأسفانه دیدی که در جامعه ما نسبت به این صنعت وجود دارد نگرشی حرفه ای نیست به همین علت، کمتر کسی روی این یخش مهم صنعتی سرمایه گذاری لازم را انجام می دهد. گذشته از این متاسفانه شناخت مردم نسبت به آثار تاریخی و فرهنگی شناخت کمی است و لذا باید دیدشان نسبت به صنعت توریستی تغییر بکند. اکثرا به این علت این صنعت راه نیفتاد، چرا که رویکرد سوددهی به این صنعت ندارند به همین علت سرمایه گذاری ها در این بخش خیلی سخت انجام می گردد.

این فعال توریستی به اهمیت فرهنگ سازی در این بخش پرداخت و ادامه داد: ایجاد شناخت کافی و دید مناسب برای مردم باید از سنین کودکی و از مدارس آغاز گردد.

او با بیان اینکه نسل قدیم با توجه به کهولت سن باید به وسیله تبلیغات میدانی به این حوزه تشویق شوند، تأکید کرد: در حوزه های دانشگاهی ما امکانات زیادی نهفته است که از این امکان باید به برترین نحو استفاده کگردد.

لزوم بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی در حوزه رونق صنعتی توریستی استان

وی از سمنان به نام استانی دانشگاهی نام برد و اظهار کرد: دانشجویانی که از نقاط مختلف کشور به استان سمنان می آیند هنگامی که فارغ التحصیل می شوند و به شهر خودشان برمی گردند، آنقدر باید روی این افراد کار شده باشد و اماکن گردشکری سمنان را شناخته باشند که نمایندگان ما در شهر دیگر باشند و تبلیغ توریستی سمنان را بنمایند.

مرادی اضافه نمود: از جمله اقدامات مثبتی که در این حوزه اجرا شده، آغاز به کار رشته ارشد توریستی در دانشگاه سمنان بود که در حوزه خودش امری مثبت و مهمی بود.

او در ادامه گفت: ظرفیت های سمنان در حوزه توریستی ظرفیت های عظیمی است مانند کویر سمنان که یک کویر بکر و دست نخورده است، مسجد تاریخ خانه دامغان برند کشور ماست اینها همگی پتانسیل این را دارند که ثبت جهانی بشوند. برای مثال شاهرود و دامغان ظرفیت های عظیمی در این حوزه دارند از جمله این اماکن تپه حصار و چشمه علی در دامغان است.

وی با بیان اینکه شاهرود به تنهایی دارای منابع طبیعی بکر توریستی مثل جنگل ابر است، اضافه نمود: باید پتانسیل های شهرستان های مختلف استان به صورت جداگانه معرفی و تبلیغ شوند.

این فعال حوزه توریستی تأکید کرد: طرز برخورد با توریست باید اصلاح بگردد. باید رفتار ما با توریست به نحوی باشد که وقتی به اینجا می آید، اشتیاق دوباره سفر کردن به اینجا را داشته باشند.

ظرفیتی پنهان در جزیره لهجه ها

مرادی گفت: میراث فرهنگی باید بیاد در دانشگاه کمپ بزند و آنجا به شکل ویژه کار بکند. برای دانشجوهای نوالورود تورهای توریستی گذاشته گردد.

وی با اشاره به تنوع بالای لهجه ها و گویش ها در استان کویری سمنان ادامه داد: ما در سمنان پدیده شگفت انگیزی به نام جزیره لهجه ها را داریم. سنت سمنان از قدیم الایام این بوده که هر قسمت با زبان و گویش خاص خودش صحبت کند.

مرادی گفت: از صنایع دستی و سوغات و صنایع غذایی برای تبلیغ میتوانیم استفاده بکنیم و تمامی این موارد باید از ابتدا برای مردم فرهنگ سازی شده و نسل نو به صورت ریشه ای با ساز و کارها و فرهنگ توریستی آشنا شوند.

وی با اشاره به اهمیت سازمان های مردم نهاد اعلام نمود: باید برای شکل گیری نهادهای مردم نهاد موثر برنامه ریزی و ارتباط آنها را با میراث فرهنگی برقرار بکنیم.

کارشناسان حوزه توریستی معتقدند که این صنعت در استان سمنان نیازمند حمایت جدی است و اگر در این شرایط حمایت بیشتری از واحدهای فعال در این بخش صورت نگیرد، چه بسا صنعت توریستی در استان در سالهای آینده با مسائل بیشتری هم روبرو گردد.

معاون پیشین میراث فرهنگی استان سمنان معتقد است که اگر در این شرایط از فعالان توریستی و واحدهای آسیب دیده این بخش حمایت جدی صورت نگیرد، صنعت توریستی در ایران و استان سمنان بزودی با یک بحران جدی روبرو خواهد شد.

رحمان فرمانی، معاون پیشین توریستی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان گفت: متاسفانه صنعت توریستی در کشور محدودیت های خاص خودش را دارد. اگرچه طبیعتا هر کشوری با توجه به ارزش هایی که بر آن حاکم است قوانین و قواعدی دارد اما برای رونق توریستی باید به همه حوزه ها توجه گردد.

وی ادامه داد: این مسئله حتی در بعضی کشورهایی که ما گمان می کنیم دچار این مسائل نیستند، وجود دارد. حال ممکن است این قوانین از نوع گمرکی باشد یا از نوع مالی و یا مالیاتی که سرمایه گذاری را دچار اشکال می نماید.

مجذوب کنندهیت شنزارها و کویرهای سمنان برای توریستان اروپایی

این کارشناس صنعت توریستی با اشاره به ظرفیت های توریستی استان سمنان گفت: حال ایران با وجود همه ظرفیت هایی که دارد یا استان سمنان بطور خاص شنزارها و کویرهایی که دارد برای مخاطبان اروپایی بسیار مجذوب کننده است، زیرا که آنها با توجه به محدودیت آفتابی که دارند از این جاذبه های در محل زندگی خود محرومند.

فرمانی نام کرد: متاسفانه وجود بعضی محدودیت ها ،اجازه نمی دهد که حداکثر بهره را از این ظرفیت ها و جاذبه های خدادادی ببریم.

توریستی، بیماری که در حال جراحی است

وی اضافه نمود: صنعت توریستی کشور حتی اگر درگیر کرونا هم نمی شد باز هم ما در پذیرش توریستان و امکانات و خدمات دچار یکسری محدودیت ها است که این محدودیت ها شاید در بعضی از کشورهای دیگر نبوده و یا کمتر است.

فرمانی با بیان اینکه فعالان توریستی چه در سطح کشور و چه در سطح استان سمنان اساسا قبل از کرونا با محدودیت ها و مسائلی در بحث عایدی زایی و پذیرش توریستان روبرو بود، اضافه نمود: پس از شیوع کرونا طبیعتا صنعت توریستی چه در بعد ملی و چه استانی هم مانند دیگر نقاط جهان آسیب هایی دیده که تا حدودی با توجه به عایدی و هزینه های موجود این امر را دچار مشکل نموده است.

معاون پیشین میراث فرهنگی استان سمنان شرح داد: اگر بخواهم مقیاس بگیرم توریستی همانند بیماری ست است که دارد جراحی می گردد. شما در قدم اول باید علائم حیاتی بیمار را نگه دارید در غیر این صورت دچار آسیب می گردد.

این کارشناس صنعت توریستی به بعضی مسائل مبتلابه واحدهای فعال در حوزه توریستی پرداخت و گفت: در حال حاضر از آنجا که بخش مهم منابع عایدیی واحدهای از بین رفته، با مسائل عدیده ای روبرو هستند. این در حالی است که این واحدها در این شرایط کرونایی هم باید حقوق و مزایای نیروهایش را بدهد هم هزینه حامل های انرژی و...را پرداخت کند لذا بدیهی ست که اگر دست این واحد را نگیریم از بین می فرایند.

یک پیشنهاد برای نجات واحدهای توریستی

وی با بیان اینکه با تعطیلی هر واحد توریستی یک عده ای بیکار یا یک یا چند شغل از دست می رود اضافه نمود: با تداوم تعطیلی ها، عملا یک واحد از مدار فعالیت توریستی خارج می گردد. شاید درمان فوری و اضطراری این باشد که به این فعالین آسیب دیده در بحث پرداخت هزینه حامل های انرژی و بحث حقوق نیروی انسانی و دیگر هزینه ها یاری کننند و آنها به مدت دو سال به دولت بدهکار شوند و بعد از ثابت شدن شرایط و راه افتادن مجدد توریستی در طی چند سال این بدهی ها را عودت دهند.

فرمانی اضافه نمود: با این همه مسائل، ما باید دست آن دسته از فعالان توریستی را ببوسیم که نیرویش را در این شرایط اخراج نمی نماید، چون اگر نیروی انسانی را اخراج کند دولت باید بیمه بیکاری آنها را بدهد و معضل اشتغال بیشتر از قبل شده و تبعات اجتماعی فرهنگی فراوانی دارد.

وی گفت: خیلی از کشورها به فعالین این حوزه یاری بلاعوض می نمایند. بطور مثال به واحد مشکل دار می گوید در این شرایط این 100 یا چندصد میلیون را بگیر و هزینه کن، نمی خواهد فعلا به دولت پس بدهی همین که اشتغال را حفظ و چراغ واحدت را روشن نگه داشتی خیلی خوب است و با این مبلغ حقوق و مزایای نیروهایت را بده.

معاون پیشین میراث فرهنگی استان سمنان با بیان اینکه در کشور ما این کار در دوران کرونا انجام نشد، اضافه نمود: حال که یاری بلاعوض چندانی نشد، باید این یاری ها لااقل به شکل تسهیلات مقرون به صرفه قیمت صورت گیرد. اگرچه وقتی به یک فرد وام می دهیم و بعد از آن چند برابر آن را می گیریم دیگر یاری چندانی ننموده ایم.

او ادامه داد: بعضی واحدهای توریستی به این علت که دچار آسیب جدی شدند ناچار به دریافت این تسهیلات با سود بالا هستند و همین در آینده مسائلی برای آنها ایجاد می نماید. آنها زمان سررسید تسهیلات و مادامی که هنوز عایدی لازم را کسب ننموده اند، چه کار باید بنمایند؟

بی تردید سفر و توریستی به مثابه یکی از بزرگترین بخش های مالی می تواند نقش مهمی در رونق مالی و ایجاد اشتغال در استان پهناور سمنان داشته باشد.

به هر روی، جدای از تنوع اقلیمی و تعدد جاذبه های طبیعی و تاریخی، موقعیت سوق الجیشی استان سمنان و قرار گرفتن آن بر سر شریان های پرتردد مشهد، شمال و تهران، بستر بسیار مناسبی برای رشد و رونق صنعت توریستی در این استان فراهم نموده است. متاسفانه استان سمنان با وجود بهره مندی از این استعدادها و ظرفیت ها آنگونه که باید نتوانسته به سهم خود از صنعت پرعایدی توریستی برسد. جدای از مسائل جدی فعالان این صنعت در دوران کرونا، با توجه به سرکار آمدن دولت سیزدهم می طلبد که مسئولان کشور و استان در حوزه های مختلف مالی و خصوصا اقتصاد توریستی توجه ویژه تری به این استان چهار فصل داشته باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 973

به "صنعت گردشگری سمنان در آستانه بحرانی جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت گردشگری سمنان در آستانه بحرانی جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید