نمودار سیستم گوارشی و توضیح کار این سیستم

به گزارش چای قند پهلو، سیستم گوارشی به تجزیه مواد غذایی پیچیده به اشکال ساده تر کمک می کند. با کمک دیاگرام ارائه شده در این مقاله، توضیحاتی را در رابطه با عملکرد این سیستم و اندام هایی که به آن کمک می کنند، ارائه داده ایم.

نمودار سیستم گوارشی و توضیح کار این سیستم

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

سیستم گوارشی به تجزیه مواد غذایی پیچیده به اشکال ساده تر کمک می کند. با کمک دیاگرام ارائه شده در این مقاله، توضیحاتی را در رابطه با عملکرد این سیستم و اندام هایی که به آن کمک می کنند، ارائه داده ایم.

بیولوژی بدن ما ترکیبی از سیستم های مختلف بدن انسان بوده که هر کدام از آن ها نقش مهمی را ایفاء می کنند. هفت سیستم اصلی به نام های سیستم اسکلتی عضلانی، سیستم عصبی، سیستم تنفسی، سیستم گردش خون، سیستم گوارشی، سیستم دفع ادرار و سیستم تولید مثلی در بدن وجود دارد که به انجام اعمال حیاتی بدن کمک می کنند. به منظور کمک به درک عملکرد این سیستم ها و اندام های مختلفی که به آن ها کمک می کنند، این مقاله را مطالعه کنید.

عملکرد سیستم گوارشی

بدن ما همانند یک مکانیزم پیچیده عمل می کند و برای حرکت و انجام اعمال حیاتی خود نیاز به انرژی دارد. این انرژی از طریق مواد غذایی که مصرف می کنیم، فراهم می گردد. کربوهیدرات ها و چربی ها انرژی مورد نیاز بدن ما را فراهم می آورند. با این حال، درست همانند یک ماشین که در معرض سایش و فرسودگی واقع شده است، سلول های بدن ما نیز فرسوده می شوند. مواد خام جهت رشد بدن از طریق پروتئین ها فراهم می گردد. بدن ما در معرض ابتلا به به تعدادی از بیماری ها بوده که سیستم ایمنی بدن ما با آن ها مقابله می کند. با این حال، مواد غذایی باید به بخش های کوچکتر شکسته شده تا بتوانند از طریق سلول های بدن جذب گردند. برخی اندام ها مانند کبد و پانکراس آنزیم هایی را به اندام های مختلف سیستم گوارشی ترشح می کنند، که موجب تسریع فرایند هضم مواد غذایی می گردند. این آنزیم ها که به عنوان آنزیم های گوارشی شناسایی می شوند، فرایند تجزیه مواد غذایی پیچیده به فرم های ساده تر را تسهیل می بخشند. آنزیم های گوارشی واکنش هایی که در اندام های گوارشی رخ می دهد را تحریک می کنند. آنزیم ها از طریق خون انتقال یافته و از طریق سلول ها جذب می شوند.

اندام ها و عملکرد آن ها

اندام های سیستم گوارشی

1:دهان / حفره دهانی

ترشح - آمیلاز بزاقی ترشح شده از طریق سه غده بزاقی - غده بناگوشی، آرواره های زیرین و زیر زبانی

عملکرد - ما با استفاده از این اندام عمل جویدن غذا را به منظور شکستن آن ها به قطعات کوچکتر انجام می دهیم. بنابراین، مساحت سطح بزرگتر برای آنزیم های آزاد شده از طریق غده های بزاقی ارائه شده است.

2. مری

ترشح - هیچ

عملکرد - مری نقشی در عمل هضم مواد غذایی ندارد، فقط به هل دادن غذا از دهان به اندام بعدی یعنی معده کمک می کند. این عمل از طریق فرایند حرکات دودی شکل انجام می گیرد.

3. معده

ترشح - اسید گاستریک، پپسین و انواع دیگری از آنزیم های گوارشی

عملکرد - عضلات معده مواد غذایی را خرد کرده و آن را با اسیدگاستریک و آنزیم های ترشح یافته از طریق معده ترکیب می سازد. اسیدگاستریک دارای pH اسیدی بوده، به طوری که غذا تا حدی در معده هضم می گردد. پپسین نیز عمل تجزیه پروتئین های موجود در مواد غذایی به آمینو اسیدها را بر عهده دارد. آنزیم های دیگر مانند آمیلاز گاستریک و لیپاز نیز به ترتیب عمل تجزیه کربوهیدرات ها و چربی ها را بر عهده دارند.

4: روده کوچک

ترشح - آنزیم های صفراوی و پانکراس ترشح شده از طریق پانکراس وارد دوازدهه می شوند، دیگر آنزیم های موجود در روده نیز عمل هضم مواد غذایی را انجام می دهند.

عملکرد - در روده کوچک عمل هضم مواد غذایی اجرا شده و همه این مواد از طریق دیواره روده کوچک جذب خون می شوند. صفرای ترشح شده از طریق پانکراس نیز چربی ها را جذب می کنند. آنزیم های پانکراس و روده مرحله نهایی هضم پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها را بر عمده دارند.

5: روده بزرگ

ترشح - هیچ

عملکرد - روده بزرگ عمدتا در جذب آب و الکترولیت ها از مواد هضم نشده که از روده کوچک به این بخش انتقال یافته اند، نقش دارند. این اندام مواد هضم نشده را تا زمانی که آماده ترشح از طریق راست روده شوند، در خود ذخیره می سازد.

کیسه صفرا یک کیسه کوچک گلابی شکل بوده که زیر جگر واقع شده است. این اندام مواد صفراوی تولید شده از طریق جگر را در خود ذخیره می سازد. صفرا برای هضم چربی ها ضروری می باشد. اما، برداشتن این اندام از طریق عمل جراحی هیچ تاثیر منفی در فرایند هضم ندارد. بنابراین، کیسه صفرا به عنوان یک عضو غیر حیاتی در بدن واقع شده است. جدا از عصاره های پانکراسی، پانکراس تولید انسولین کرده که به طور مستقیم وارد جریان خون می گردد. انسولین نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون ایفاء می کند. جگر مواد شیمیایی مختلفی را که برای عملکرد مناسب بدن مورد نیاز است، تولید می کند. این اندام نقش مهمی در سم زدایی بدن از مواد شیمیایی مضر دارد.

حقایقی در رابطه با سیستم گوارشی

در این قسمت برخی حقایق درباره سیستم گوارشی ارائه شده است:

ما هر روز تقریبا یک لیتر بزاق تولید می کنیم.

بزاق حاوی 98 درصد آب و تنها 2 درصد آنزیم می باشد.

طول دستگاه گوارش حدود 300 فوت می باشد.

غذا برای تقریبا 2 تا 3 ساعت در معده باقی می ماند.

روده کوچک تقریبا 20 فوت طول دارد.

تقریبا 4 ساعت طول می کشد تا مواد غذایی از طریق روده کوچک عبور کنند.

ما مواد زائد جامد را هنگامی که عضلات اسفنکتر با حرکات دودی شکل حرکت می کند، از طریق مقعد خارج می سازیم.

جگر و پانکراس بخش هایی از دستگاه گوارش به شمار نمی فرایند، اما آن ها از طریق ترشح آنزیم های قوی به فرایند هضم مواد غذایی کمک می کنند.

بنابراین، شما می توانید با استفاده از اطلاعات ارائه شده در بالا نحوه کار سیستم گوارشی به منظور تجزیه مواد غذایی به اشکال ساده تر را درک کنید. سیستم گوارشی فرایند جذب مواد غذایی ضروری از طریق سلول های بدن را بهبود می بخشد. عملکرد مناسب سیستم گوارشی برای سلامت دستگاه گوارش و همچنین سلامت کلی بدن بسیار مهم می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1022

به "نمودار سیستم گوارشی و توضیح کار این سیستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمودار سیستم گوارشی و توضیح کار این سیستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید