هوش مصنوعی یک راه حل جادویی نیست

به گزارش چای قند پهلو، به گزارش خبرنگاران، خیلی از افراد هنوز هم با شنیدن واژه هوش مصنوعی به ربات ها فکر و تصور می نمایند که منظور از هوش مصنوعی، همان ربات های بی احساسی هستند که برای انجام راحت تر کارها طراحی شده اند و قرار است در آینده جای انسان ها را بگیرند. مسئول این نوع تفکر به احتمال زیاد فیلم های علمی و تخیلی است، اما واقعیت با آنچه که تصور می گردد، تفاوت دارد. هوش مصنوعی که امروزه از آن یاد می گردد در واقع تکنولوژی است که به نحوی قابلیت تفکر دارد. البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می شناسیم تا حد زیادی تفاوت دارد، اما در حقیقت سعی دارد تا از آن تقلید کند.

هوش مصنوعی یک راه حل جادویی نیست

امروزه شاید هوش مصنوعی به آن شکلی که تصور می کنیم وجود نداشته باشد، اما باز هم بسیاری از کارهایی که روزانه انجام می دهیم، مانند جستجوی اینترنت یا گشت وگذار در صفحات شبکه های اجتماعی، همه متأثر از هوش مصنوعی است و در حقیقت در این مواقع داریم از آن استفاده می کنیم. آنقدر این استفاده ناملموس است و به آن عادت نموده ایم که در آن لحظه حس نمی کنیم که داریم از هوش مصنوعی استفاده می کنیم. دلیل اصلی آن این است که نمی دانیم هوش مصنوعی واقعا چیست و چه کارهایی انجام می دهد؟ از آنجایی که آینده از آنِ هوش مصنوعی خواهد بود، بهتر است به جای نگران بودن در خصوص هوش مصنوعی، یاد بگیریم که چه کارهایی را می توانیم با آن انجام دهیم و اطلاعات مان را در این زمینه بیشتر کنیم.

کتاب هوش مصنوعی کاربردی برای رهبران کاروکسب تألیف ماریا یائو، مارلین جیا و آدلین ژائو با ترجمه مشترک محمدحسین رئیسی، نیما پیشوا و علی نیک سرشت راهی بازار نشر شده است. این اثر که به عنوان کتاب سال تکنولوژی نمایشگاه بین المللی CES و از کتاب های برتر و پرفروش سایت آمازون است در سه بخش آنچه رهبران کاروکسب در خصوص هوش مصنوعی باید بدانند، نحوه تدوین استراتژی های هوش مصنوعی سازمانی و هوش مصنوعی در عملنمودهای سازمانی را مورد آنالیز قرار می دهد.

وعده های هوش مصنوعی

وعده های هوش مصنوعی، فراتر از چالش های سیلیکون وَلی و وال استریت می باشد. فناوری های نوپا مانند یادگیری عمیق و رابط های مکالمه و محاوره ای ما را قادر ساخته، پا را از فکر کردن به کلیک های تبلیغاتی، افزایش فروش و افزایش سود شرکتی، فراتر بگذاریم. در سرتاسر دنیا، کارآفرینان و مدیران اجرایی، داده ها را با یادگیری ماشینی تلفیق می نمایند تا با جرائم و بی عدالتی های اجتماعی مبارزه نمایند، به بحران های بشردوستانه و بهداشتی توجه نمایند، مسائل مبرم اجتماعی را حل نمایند و به میزان قابل ملاحظه ای کیفیت زندگی را برای عموم جامعه بهبود بخشند.

هوش مصنوعی مخرب

لازم نیست صبر کنیم تا هوش مصنوعی خودش قدرت درک و فهم پیدا کند و طغیان کند و به بشر آسیب برساند و از طرفی احتمال اینکه افراد بداندیش از این اتوماسیون هوشمند برای اهداف مخرب و شرورانه خود استفاده نمایند، بسیار بیشتر است. لذا هرچقدر هوش ماشینی قدرتمندتر، فراگیرتر، توانایی اتصال، ارتباط و به کارگیری هوش مصنوعی در همه دستگاه های محاسباتی شخصی و صنعتی انسان ها بیشتر بگردد، می تواند خطر حمله به زیرساخت های امنیتی که از منابع و جوامع ما حمایت می نمایند را بیشتر کند...

علاوه بر این، هوش مصنوعی با افزایش راندمان خود، صحت و توانایی عدم ردیابی در حملات سایبری، می تواند حوزه و عرصه این نوع حملات را به صورت اساسی تغییر دهد. همچنین این حملات ممکن است با سوءاستفاده از آسیب پذیری سیستم های هوش مصنوعی ایمن و بی خطر، آن ها را نیز مورد هدف قرار دهند. یکی از احتمالات ناخوشایند، مستقر کردن سلاح های کاملا خودمختار، مانند پهبادها است که با استفاده از فناوری تشخیص چهره، هدف را شناسایی نموده و به راحتی می توانند در حضور جمعیت و مکان های شلوغ به آن ها شلیک نمایند.

هوش مصنوعی، جادو نیست

یادگیری ماشینی، ابزاری قدرتمند است، اما برای همه چیز مناسب نیست. مانند هر فناوری دیگر، در برخی موارد استفاده از هوش مصنوعی مزیت بیشتری نسبت به سایر موارد دارد. هر الگوریتم دارای مزایای مشخصی است که باعث می گردد در برخی از سناریو ها پیروز تر گردد و در برخی مواقع اصلا کار نکند. کارشناسان و مهندسین هوش مصنوعی به این جزئیات به خوبی آگاهی دارند، اما بیشتر مدیرانی که فاقد پیشینه فنی هستند، تمایل دارند همه فناوری های هوش مصنوعی را با هم جمع نمایند و آن را به عنوان یک راه چاره جادویی درنظر گیرند.

نخستین چاپ کتاب هوش مصنوعی کاربردی برای رهبران کاروکسب در 215 صفحه با شمارگان 200 نسخه به بهای 38 هزار تومان از سوی انتشارات بازاریابی راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 370

به "هوش مصنوعی یک راه حل جادویی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی یک راه حل جادویی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید