7 وسیله ضروری که در سفرهای طبیعت گردی باید همراه داشته باشید

به گزارش چای قند پهلو، سفرهای دسته جمعی و خانوادگی یکی از بهترین کارها و راهی بسیار خوب برای گذران وقت با خانواده و دوستان است. اما بدون داشتن وسایل ضروری برای طبیعت گردی به احتمال زیاد خاطره دلچسبی از سفر برای شما و عزیزان تان بر جا نخواهد ماند.به همین دلیل در این مطلب 7 وسیله ضروری که در تمام سفرهای طبیعت گردی باید همراه داشته باشید را به شما معرفی می کنیم.

7 وسیله ضروری که در سفرهای طبیعت گردی باید همراه داشته باشید

1. چادر

قطعا چادر یکی از وسایل ضروری برای طبیعت گردی است. چادر در سفر به مناطق غیر مسکونی بهترین سرپناهی است که می توانید داشته باشید. چادرها به دو نوع کلی تقسیم می شوند.

نوع اول چادرهایی هستند که برای بر پا کردن آن ها احتیاج است ابتدا چادر را روی زمین پهن نموده و سپس ستون های آن را که غالبا از جنس آلومینیوم یا فایبرگلاس هستند رد کنید. شاید در نگاه اول این کار سخت به نظر بیاید ولی بعد از چند بار تکرار شما هم بدون شک در این کار حرفه ای خواهید شد.

این چادرها زمان قرار دریافت در کیف مخصوص ظاهری شبیه یک ساک مکعب مستطیل پیدا می نمایند. به همین دلیل می توان به سادگی آن ها را داخل صندوق خودرو یا کنار کوله پشتی جای داد.

نوع دوم چادرهایی هستند که در حالت بسته به یک دایره شباهت دارند. برای نصب این نوع چادرها کافی است آن ها را از داخل کاورشان بیرون بیاورید. این چادرها در حالت باز به دلیل ساختار فنری مانند ستون هایشان به سرعت بر پا می شوند. البته این چادرها با این که برپا کردن ساده ای دارند ولی جمع کردن آن ها کار چندان ساده ای نیست و کمی دردسر دارد.

همچنین این چادرها را در حالت بسته به دلیل شکل دایره ای که دارند نمی توان به کوله پشتی متصل کرد و داخل خودرو هم فضای نامناسبی را اشغال می نمایند.

نوع دیگری از چادر هم وجود دارد که باز و بسته کردن آن ها به صورت مکانیکی است. البته این چادرها قیمت بسیار بالاتری هم دارند.

یکی از نکاتی که باید در زمان خرید چادر به آن دقت کرد، ابعاد است که بر اساس آن می توان محاسبه کرد چند نفر می توانند در چادر بخوابند. اشاره به تعداد نفرات در نام در بعضی چادرها، به تعداد افرادی که می توانند در داخل آن بنشینند ربط دارد و شما باید تعداد نفراتی که می توانند در داخل آن بخوابند را در نظر بگیرید.

2. کیسه خواب

کیسه خواب یکی دیگر از وسایل ضروری طبیعت گردی است. کیسه خواب تا حدودی می تواند نقش تخت خواب گرم و راحت شما را در زمان سفر ایفا نماید.

به یاد داشته باشید که داشتن یک کیسه خواب عادی فضای بسیار کمتری از لحاف و تشک در خودروی شما اشغال می نماید و همراه داشتن آن در زمان سفر بسیار منطقی تر است.

کیسه خواب ها بر اساس عایقی که دارند به دو دسته الیاف و پر تقسیم می شوند. به صورت کلی کیسه خواب پر از الیاف گرم تر است. ولی این نوع معمولا قیمت بالاتری دارد و احتیاجمند نگهداری بیشتری است.

یکی از نکاتی که باید در زمان خرید کیسه خواب به آن توجه داشت، دمای مناسب برای استفاده (Comfort) است. برای مثال کیسه خوابی که دمای مناسب برای استفاده از آن منفی 10 درجه سانتی گراد باشد برای استفاده در فصل بهار و تابستان گزینه مناسبی نخواهد بود.

فارغ از ساختار کیسه خواب، همان طور که گفته شد، در هوای خنک وجود یک زیرانداز، حتی یک زیرانداز ساده فومی، می تواند به شما برای بهتر خوابیدن در داخل کیسه خواب یاری کند.

پس به خاطر داشته باشید اگر احتیاجی به یک کیسه خواب حرفه ای نداشتید، می توانید با خرید یک کیسه خواب معمولی و یک زیرانداز، خواب راحت تری برای خود ایجاد کنید.

3. فلاسک

بر خلاف چیزی که ممکن است خیلی از ما تصور کنیم، فلاسک تنها برای حفظ گرما طراحی نشده است. تقریبا تمام فلاسک ها علاوه بر حفظ دمای نوشیدنی های گرم، می توانند دمای نوشیدنی های سرد را هم حفظ نمایند. بنابراین قرار دادن فلاسک در فهرست وسایل ضروری برای طبیعت گردی کار عاقلانه ای به نظر می رسد.

فلاسک ها بر اساس عایقی که دارند، به دو نوع عایق شیشه ای و عایق استیل تقسیم می شوند.

معمولا فلاسک هایی که عایق شیشه ای دارند از قابلیت حفظ دمای بالاتری برخوردار هستند ولی همیشه استثناهایی هم وجود دارد. البته هنگام حمل فلاسک هایی که عایق شیشه ای دارند باید احتیاط کنید. به همین دلیل این نوع فلاسک برای سفر گزینه مطلوبی نیست.

فلاسک های با عایق استیل که معمولا بدنه آن ها هم از جنس استیل است، با توجه به ساختار ضد زنگ و البته محکم و مقاوم، گزینه بسیار بهتری برای استفاده در زمان سفر خواهند بود.

4. چراغ قوه

شاید اهمیت چراغ قوه را دست کم بگیرید ولی شک نکنید که یکی از وسایل ضروری برای طبیعت گردی همین ابزار به ظاهر ساده است. شاید در محیط های خارج شهری چراغ قوه ها هنگام شب تنها منبع نور شما باشند.

در زمان سفر با خودرو، بدون شک نور چراغ خودروی شما بیشتر از بیشتر چراغ قوه ها خواهد بود ولی روشن گذاشتن چراغ خودرو برای زمان طولانی راه چاره مناسبی برای گذران شب در طبیعت نیست.

در زمان خرید چراغ قوه بهتر است به طراحی و کارکرد آن دقت کنید. برای مثال چراغ قوه های دستی و پیشانی برای پیاده روی شبانه و انجام کارهای گوناگون در شب انتخاب خوبی هستند، ولی برای روشن کردن داخل چادر گزینه خوبی نخواهند بود.

چراغ های فانوسی و آویزی هم برای روشن کردن یک محیط تعیین مانند سفره غذا یا داخل چادر گزینه خوبی خواهند بود، ولی در زمان حرکت کردن کارآمد نیستند.

همچنین بهتر است در زمان همراه داشتن چراغ قوه به نوع باتری آن توجه داشته باشید تا در صورت احتیاج باتری زاپاس مناسب همراهتان باشد. بد نیست بدانید که بعضی چراغ قوه ها باتری داخلی دارند و برای شارژ حتما باید به پریز برق شهری وصل شوند.

5. جایگاه سفری

شاید نشستن روی زمین برای بعضی از افراد راحت نباشد. برای این افراد داشتن یک جایگاه سفری مناسب الزامی است.

تقریبا تمام جایگاه های سفری ساختار تاشو دارند تا در حالت بسته حجم و فضای کمتری را اشغال نمایند. بعضی از این جایگاه ها پشتی هم دارند و به همین دلیل راحت تر هستند. البته این نوع جایگاه ها وزن و حجم بیشتری دارند و جای بیشتری اشغال می نمایند.

در زمان خرید جایگاه بهتر است به ابعاد آن توجه ویژه ای داشته باشید تا با یک جایگاه بیش از حد کوچک یا خیلی عظیم روبرو نشوید.

6. اجاق و ظرف سفری

پخت وپز در طبیعت یک مقوله مهم و صد البته دلچسب است. بنابراین اجاق و ظروف مناسب برای سفر را نباید از فهرست وسایل ضروری طبیعت گردی جا بیندازید.

امروزه می توان با خرید یک کپسول گاز کوچک و تهیه کردن سرشعله مناسب برای آن، هم از پخت وپز در طبیعت لذت برد و هم فضای زیادی را اشغال نکرد. بیشتر سرشعله ها دارای یک جعبه و یک کیف مخصوص هم هستند تا بتوان به شکل خوبی از آن ها نگهداری کرد.

ظروف سفری هم ابعاد کوچک تری نسبت به مشابه های خود در خانه شما دارند و برای همین گازهای کوچک سفری ساخته شده اند.

تنها نکته مهمی که می توان در خصوص این ظروف اشاره نمود، جنس آن ها و همچنین داشته دسته مناسب است. بعضی از این ظروف دارای یک دسته جدا هستند و بعضی نیز دارای یک روکش بر روی دسته هستند تا هنگام جابه جایی دست شما نسوزد.

7. کوله پشتی، ساک و چمدان

بخش مهمی از سفر برنامه ریزی ملزومات و وسایلی است که برای سفر می خواهیم همراه داشته باشیم. این برنامه ریزی به دو دلیل اهمیت زیادی دارد.

  • یک فهرست کامل از آنچه در سفر می خواهید

اول این که داشتن چنین برنامه ریزی به شما یاری خواهد نمود تا قبل از سفر بتوانید تمامی وسایل ضروری و مورد احتیاج خود را تهیه و آماده کنید.

دوم این که آگاهی داشتن از این که شما برای سفر چه تعداد وسایلی را همراه خواهید داشت به شما قدرت بیشتری در انتخاب وسیله ای مناسب برای نگهداری از آن ها خواهد داد تا در نهایت بتوانید به بهترین شکل مناسب خود را برای سفر مهیا سازید.

کوله پشتی

برای کسانی که قصد سفری کوتاه مدت با وسایل و تجهیزات کمتری دارند، کوله پشتی گزینه ای مناسب برای نگهداری لوازم سفر خواهد بود.

برای انتخاب کوله پشتی باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشت.

کوله پشتی سفر معمولا باید ظرفیت زیادی داشته باشد. در چنین شرایطی کوله پشتی های کوهنوردی که معمولا ظرفیتی بالاتر از 25 دارند انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

مورد دیگری که در انتخاب کوله پشتی های سفری اهمیت بسیار زیادی دارد نوع بندهایی است که در آن به کار رفته.

بندهای کوله پشتی باید دوخت محکم و قابلیت تحمل وزن زیادی را داشته باشند تا در اثر استفاده طولانی پاره نشوند.

همچنین توجه داشته باشید که کوله پشتی مناسب برای سفر باید در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. بیشتر کوله پشتی های کوهنوردی دارای رویه ای ضد آب هستند که در زیپی جداگانه در قسمت انتهایی قرار می گیرد. این رویه ضد آب به شما یاری خواهد نمود تا بتوانید در هر شرایط آب و هوایی از کوله پشتی خود بهره ببرید.

ساک

اگر می خواهید برای سفر وسایل بیشتری را همراه خود ببرید یا قصد دارید با ماشین سفر کنید، ساک سفری یکی از بهترین گزینه هاست.

چمدان های سفری ظرفیت بیشتری نسبت به ساک های سفری دارند اما ممکن است فضای زیادی را در صندوق عقب ماشین اشغال نمایند. به همین دلیل اگر شما به استفاده بهینه از فضای صندوق عقب ماشین خود اهمیت می دهید می توانید ساک سفری مناسبی را برای سفر انتخاب کنید.

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب ساک های سفری مقاومت آن در برابر نفوذ آب از رویه و کف است. باید توجه داشته باشید که جنس پارچه ساک در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. بخش زیرین بیشتر ساک های سفری از جنس پلی اورتان یا نایلون ساخته می گردد که مانع از نفوذ آب به محفظه داخلی خواهد شد.

مورد دیگری که در انتخاب ساک اهمیت دارد نوع بند و دسته هایی است که در آن به کار رفته. با توجه به این که معمولا در ساک های سفری لوازم و وسایل بیشتری قرار می گیرد، بندها و دسته های آن باید به شکلی بسیار محکم دوخته شده باشد تا پاره نگردد. همچنین بهتر است بندهای ساک شما پدهای اسفنجی نرم داشته باشد تا فشار کمتری به دست شما وارد کند.

چمدان

چمدان یکی از پرکاربردترین وسایل برای نگهداری از تجهیزات، پوشاک و لوازم سفر است. چمدان بیشتر برای سفرهای طولانی مدت هوایی و زمینی انتخاب می گردد. معمولا حجم وسایل مورد احتیاج در چنین سفرهایی بسیار بیشتر خواهد بود.

اگر چمدان را برای سفرهای هوایی انتخاب می کنید مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید وزن آن است. در واقع با توجه به محدودیت های بار هر مسافر در سفرهای هوایی، چمدان های سبک تر یاری بهتری برای شما خواهند بود تا با مشکلاتی نظیر پرداخت هزینه اضافه بار روبرو نشوید.

ظرفیت هر چمدان نسبت به اندازه آن که در سایز های عظیم، متوسط و کوچک ساخته می گردد، تعیین است. پس باید چمدانی را برای سفر انتخاب کنید که با توجه به تعداد وسایل شما، فضایی کافی داشته باشد.

بیشتر چمدان ها دارای سه دسته هستند که ارتفاع یکی از آن ها به صورت تلسکوپی تنظیم می گردد. چنین دسته هایی در کنار چرخ هایی که کف چمدان قرار دارند، به شما یاری خواهند کرد آن را در پایانه های مسافربری نظیر فرودگاه، ایستگاه راه آهن و… به شکلی ساده تر جابه جا کنید.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در انتخاب چمدان نوع مواد به کار رفته در ساخت رویه آن است. پارچه رویه چمدان باید استحکام زیادی در برابر سایش و پوسیدگی داشته باشد. به همین دلیل در ساخت رویه چمدان از موادی نظیر پلی استر کوردورا، پلی استر 600D، پلی اتیلن و پلاستیک سخت استفاده می گردد که باعث استحکام بیشتر چمدان می گردد.

در کنار تمامی این موارد حفظ امنیت لوازم چمدان شما نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل تعداد بیشتری از چمدان هایی که امروزه فراوری می شوند دارای قفل رمز دار سه رقمی (عمدتا قفل های TSA) هستند که به شما یاری خواهند کرد تا با خیالی آسوده از سفر لذت ببرید.

پیشنهادهای ویژه

جعبه یاری های اولیه

طبیعتا جعبه یاری های اولیه در تمام سفرها باید همراه شما باشد، اما در زمان طبیعت گردی با توجه به دور بودن از امکانات پزشکی اهمیت آن حیاتی خواهد بود.

لوازم جانبی کیف، کوله پشتی، ساک و چمدان

انواع و اقسام لوازم جانبی ریز و درشت برای علاقه مندان به گردشگری و سفر ابداع و فراوری شده است که شاید حتی از وجود آن ها هم خبر نداشته باشید. بعضی وسایل مثل آفتابه مسافرتی، منقل سفری، بخاری جیبی یا قرص ضدعفونی نماینده آب شاید به نظر چندان برای طبیعت گردی ضروری نباشند ولی وقتی متوجه ارزش و اهمیت شان می شوید که آن ها را همراه نداشته باشید.

همچنین محصولاتی مانند قفل چمدان، ترازوی چمدان، کاور چمدان، تگ چمدان و نگهدارنده کیف از جمله وسایلی هستند که به شما یاری خواهند کرد تا بتوانید به بهترین شکل کیف و چمدان خود را برای استفاده در زمان سفر آماده کنید.

کیف، سبد و کوله پشتی پیک نیک

بسیار کم پیش می آید که کسی برای کمپینگ و پیک نیک، ساک یا چمدان را پر از انواع و اقسام وسایل و ظروف کند و همراه خود ببرد.

در چنین شرایطی استفاده از سبد، کیف های عظیم و کوله پشتی راه چاره بسیار مناسبی خواهد بود.

بعضی از سازندگان لوازم سفری، قسمتی از محصولات فراوریی خود را به وسایل و لوازم مورد استفاده در پیک نیک اختصاص داده اند.

کیف، سبد و کوله پشتی پیک نیک از جمله محصولاتی هستند که بیشتر تجهیزات و ملزومات مورد احتیاج برای استفاده در پیک نیک را در خود جای می دهند.

به یاری این محصولات دیگر احتیاجی به حمل چندین کیف و ساک مختلف برای جمع آوری ظروف و وسایل خود نخواهید داشت.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 699

به "7 وسیله ضروری که در سفرهای طبیعت گردی باید همراه داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 وسیله ضروری که در سفرهای طبیعت گردی باید همراه داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید