ادعای دانشمندان چینی؛ تولد موش از انسان!

به گزارش چای قند پهلو، موشی که در این آزمایش شرکت کرده شیائو ژو یا بامبو کوچک نام دارد و نخستین پستاندار جهان است که ژن های آن به طور کامل دوباره برنامه ریزی شده است.

ادعای دانشمندان چینی؛ تولد موش از انسان!

دانشمندان چینی مدعی هستند که برای اولین بار در طول تاریخ پزشکی پیروز شده اند تا موشی را پرورش دهند که ژن های آن به طور کامل باز طراحی شده است.

محققان آکادمی علوم چین (CAS) روشی نوین برای همجوشی کروموزوم قابل برنامه ریزی ابداع کرده اند که موش هایی با تغییرات ژنتیکی خاصی که در مقیاس تکاملی چند میلیون ساله اتفاق می افتد را در محیط آزمایشگاهی تولید می کند. یافته های این پژوهش، اطلاعاتی درباره آرایش دوباره کروموزوم ها فراهم می کند.

آرایش کروموزوم ها در حقیقت بسته های مرتبی از ژن های سازمان یافته است که در تعداد مساوی در هریک از والدین وجود دارد و برای تولید فرزند با یکدیگر ترکیب یا همخوان می شوند. این روند روی تکامل تاثیر می گذارد.

لی ژیکان محقق انستیتو حیوان شناسی آکادمی علوم چین در این باره می گوید: موش خانگی آزمایشگاهی پس از 100 سال تولید مثل مصنوعی، یک کاریوتایپ استاندارد 40 کروموزومی (مجموعه خصوصیات کروموزمی موجودات) را حفظ کرده است.

البته در بازه های زمانی طولانی تر، به دلیل باز آرایش کروموزوم ها کاریوتیپ نیز تغییر می کند. خزندگان به ازای هر میلیون سال 3.2 تا 3.5 بار آرایش کروموزومی دارند. حال آنکه این رقم در پستانداران بزرگتر 1.6 است.

موشی که در این آزمایش شرکت کرده شیائو ژو یا بامبو کوچک نام دارد و نخستین پستاندار جهان است که ژن های آن به طور کامل دوباره برنامه ریزی شده است.

در این تحقیق ادعا شده چشم انداز مهمی به تاثیر باز آرایش کروموزومی روی تکامل فراهم شده است.

منبع: برنا

منبع: فرادید
انتشار: 23 شهریور 1401 بروزرسانی: 23 شهریور 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1305

به "ادعای دانشمندان چینی؛ تولد موش از انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای دانشمندان چینی؛ تولد موش از انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید