اروپا چه بویی می دهد؟

به گزارش چای قند پهلو، این بانک اطلاعاتی جدید، آرشیوی از بو های اروپایی در گذر اعصار خواهد بود، از روغن موتور و اوزون که در نوشته های آینده نگر های ایتالیا آمده تا تنباکوی معطری که عطرسازان و سبزی فروش ها به کار می بردند.

اروپا چه بویی می دهد؟

با ما سفر کنید و با اروپا ارزان قیمت از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اروپا چه بویی می دهد؟ این پرسش گیج کننده ای است که دانشمندان می خواهند پاسخ بدهند، در اولین پروژه تحقیقاتی بین المللی که گذشته و حال بو ها را آنالیز می نماید. قرار است گزیده ای از بو های اروپایی بازسازی و حفظ گردد، و یافته های گروه تحقیقاتی در دائره المعارف میراث بو به صورت آنلاین منتشر گردد.

گروهی از محققان متخصص تاریخ، هنر، زبان شناسی کامپیوتری و شیمی، که با نام کنسرسیوم اودوروپا شناخته می گردد، میخواهد از بو های آشنایی مثل توتونتا بو های غریبی مثل چیپس پشکل و نمک های بودار قرن هجدهم را ثبت کند.

هزینه این طرح را که روز سه شنبه اعلام شد، یاری 2.8 میلیون یورویی (2.5 میلیون پوندی) برنامه افق 2020 اتحادیه اروپا تامین می نماید. اودوروپا می گوید که با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی خواهد کوشید دریابد بو ها و فضا های معطری که فرهنگ های اروپایی را شکل داده اند کدامند و جوامع چگونه با بو های چالش انگیز یا خطرناک روبه رو شده اند.

این بانک اطلاعاتی جدید، آرشیوی از بو های اروپایی در گذر اعصار خواهد بود، از روغن موتور و اوزون که در نوشته های آینده نگر های ایتالیا آمده تا تنباکوی معطری که عطرسازان و سبزی فروش ها به کار می بردند.

این گروه گفت: حس بویایی ما بیش از هر حس دیگری رابطه مستقیم با احساسات و خاطراتمان دارد. اینگر لیمانس، محقق ارشد، گفتکه تیم او مجموعه های میراث دیجیتال را زیر و رو خواهد نمود تا بو های عمده اروپا را شناسایی کند و آن ها را به بینی ها بازگرداند.

ویلیام تالت، از دانشگاه انگلیا راسکین، گفت: از نظر من تنباکو بوی اصلی تاریخ و میراث اروپاست. بویی داغ و دودی و تند دارد، ولی روشن است که تنها یک بو نیست، چرا که عطرسازان و توتون فروش ها و سبزی فروش ها به شکل های گوناگون تنباکو را معطر نموده اند. برای من که مورخ هستم از این نظر هم جالب است که ارتباط بوی تنباکو به تاریخ اجتماعات، تجارت، استعمار و نیز سلامت مربوط می گردد.

ماتیا استرلیا از دانشگاه یونیورسیتی کالج لندن گفت: بو های قدیمی، یا بوی اشیا به ما از چگونگی تجزیه آنها، چگونگی حفظ آن ها و نیز چگونگی نگهداری بو ها می گویند.

رهبری پروژه اودوروپا به عهده محققانی از بریتانیا، هلند، آلمان، ایتالیا، فرانسه و اسلوونی خواهد بود.

افق 2020، یک پروژه هشتاد میلیارد دلاری پژوهشی است که از هفت سال پیش آغاز شده و هدف از آن ایجاد تحول علمی به وسیله توسعه و بازاریابی اندیشه هایی است که در آزمایشگاه خلق شده اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 493

به "اروپا چه بویی می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا چه بویی می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید