اِسکی؛ فعالیتی قدیمی تر از اهرام مصر!

به گزارش چای قند پهلو، ما امروز اسکی را به عنوان یک سرگرمی مدرن می شناسیم، اما قدیمی ترین آثار پیدا شده از این فعالیت حتی از اهرام مصر هم قدیمی تر هستند.

اِسکی؛ فعالیتی قدیمی تر از اهرام مصر!

خبرنگاران | اسکی کردن امروزه به عنوان یک ورزش و سرگرمی نسبتا لوکس شناخته می گردد، اما این فعالیت در ابتدا بر اساس اهدافی کاملا عملی به وجود آمده است. برای مردمانی که در نقاط سردسیر کرۀ زمین زندگی می کردند و با بارش های همیشگی برف رو به رو بودند، اهمیت خیلی زیادی داشت که بتوانند به جای راه رفتن در برف، روی آن سر بخورند و به این شکل امکان حرکت ساده تری داشته باشند.

به گزارش خبرنگاران ؛ قدیمی ترین شواهد از اسکی روی برف که باستانشناسان پیروز به یافتن آن ها شده اند، متعلق به 8000 سال قبل هستند. مردمان اسکاندیناوی احتمالا جزء نخستین انسان هایی بودند که از لوازم اسکی مثل تخته و چوب استفاده کردند. این برای آن ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی و فرهنگشان بود به طوری که یکی از الهه های این فرهنگ به نام اسکادی همراه با لوازمی شبیه به لوازم اسکی به تصویر کشیده می شد.

(تصویری سه هزار ساله از یک شکارچی با اسکی در شمال نروژ)

شواهدی قدیمی از اسکی در چین و روسیه نیز به دست آمده است. این شواهد که به حدود 300 سال قبل از میلاد برمی گردند نشان می دهند مردمانی که در نقاط سردسیر شمال چین و در محدودۀ مرز این کشور با روسیه زندگی می کردند نیز با لوازم اسکی و استفادۀ از آن ها آشنایی داشته اند.

اما یکی از قدیمی ترین تخته های اسکی جهان در شمال سوئد پیدا شده است. این تخته در سال 1924 کشف شد و آزمایش قدمت سنجی نشان داد که این تخته متعلق به 5200 سال قبل است یعنی حتی از اهرام مصر نیز قدمت بیشتر دارد.

(چوب اسکی یافت شده در شمال سوئد، مربوط به پنج هزار و دویست سال قبل)

اما در قرن نوزدهم میلادی بود که اسکی علاوه بر یک شیوۀ جا به جایی، به یک سرگرمی و ورزش جهانی نیز تبدیل شد. با تبدیل شدن اسکی به ورزش، شبکه ای از صنعت و توریسم نیز در اطراف آن شکل گرفت؛ از صنایع ساخت لوازم اسکی گرفته تا برپایی استراحتگاه های زمستانی مخصوص اسکی در کشور های مختلف. کشور هایی مثل سوییس و اتریش از مشهورترین منطقه ها جهان در توسعه این ورزش به شمار می روند و هر سال میزبان تعداد زیادی از گردشگرانی هستند که فقط با هدف اسکی کردن به آن جا سفر می نمایند.

(سنگ نگاره ای هزار ساله در سوئد که تصویر یک شکارچی با چوب اسکی و کمان در گوشه ای از آن تعیین است)

(تصویری از یک شکارچی چینی با اسکی، مربوط به حدود صد و سی سال قبل)

(فریتیوف نانسن، یکی از اولین جستجوگران منطقه ها قطبی شمال، همراه با لوازم اسکی در حدود صد و چهل سال قبل)

منبع: فرادید
انتشار: 7 دی 1401 بروزرسانی: 7 دی 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1351

به "اِسکی؛ فعالیتی قدیمی تر از اهرام مصر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اِسکی؛ فعالیتی قدیمی تر از اهرام مصر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید