نقدها گسترده از بی بی سی برای پوشش خبری درگذشت همسر ملکه

به گزارش چای قند پهلو، بسیاری از بینندگان بی بی سی از این خبررسانی راضی نبودند و تلویزیون های خود را خاموش کردند. بی بی سی 2 در روز آدینه دو سوم مخاطبان خود را از دست داد.

نقدها گسترده از بی بی سی برای پوشش خبری درگذشت همسر ملکه

بی بی سی به عنوان رسانه ملی بریتانیا شکایات زیادی را در باره نحوه خبررسانی و پوشش درگذشت شاهزاده فیلیپ همسر ملکه بریتانیا دریافت کرد. شکایات از این پوشش خبری به حدی زیاد بود که این موسسه گفت که به آنها رسیدگی می نماید.

به گزارش خبرنگاران، شبکه های رادیو و تلویزیونی بی بی سی در سراسر دنیا روز آدینه و پس از اعلام خبر درگذشت شاهزاده فیلیپ، پخش برنامه های عادی خود را متوقف کردند و برنامه های خود را با فاز عزاداری پیش بردند.

بی بی سی در خاتمه روز فرم ویژه ای را مخصوص شکایت در وبسایت خود قرار داد تا مخاطبان این شبکه نظرشان را درباره پوشش درگذشت دوک ادینبورگ مطرح نمایند.

عکاسی رسانه ها از محوطه کاخ باکینگهام لندن پس از اعلام خبر درگذشت همسر ملکه بریتانیا/ عکس: AP

تمامی برنامه های این شبکه خبری به زندگی اعضای خانواده سلطنتی، زندگی پرنس فلیپ، واکنش مقامات دنیا به درگذشت همسر ملکه و خاطرات فرزندان و خویشان ملکه از زندگی آنها اختصاص یافت. بسیاری از مجریان این شبکه با لباس هایی مشکی برنامه اجرا کردند و برنامه های پرطرفدار مسابقه آشپزی در شبکه های دیگر بی بی سی متوقف شد. رادیوها این رسانه نیز به پخش موسیقی و آهنگ های غم انگیز پرداختند.

بی بی سی در خاتمه روز فرم ویژه ای را مخصوص شکایت در وبسایت خود قرار داد تا مخاطبان این شبکه نظرشان را درباره پوشش درگذشت دوک ادینبورگ مطرح نمایند.

گاردین در این باره نوشت: بسیاری از بینندگان بی بی سی از این فرایند راضی نبودند و تلویزیون های خود را در روز آدینه خاموش کردند. براساس تجزیه و تحلیل های اجرا شده مخاطبان کانال بی بی سی 1 که به صورت سنتی وقایع ملی در این کشور را گزارش می نماید، نسبت به هفته گذشته 6 درصد کمتر شد.

بی بی سی 2 نیز دو سوم مخاطبان خود را به دلیل پوشش خبری درگذشت همسر ملکه الیزابت دوم از دست داد. در حالت معمول روزهای آدینه حدود 340 هزار نفر بین ساعات 7 تا 11 شب به تماشای این کانال تلویزیونی می پردازند. شبکه ITV نیز به دلیل پوشش برنامه های مربوط به همسر ملکه با افت مخاطبان روبرو شد.

برنامه پر مخاطب روز آدینه برنامه گوگل باکس کانال 4 بریتانیا بود و بیش از 4.2 میلیون بیننده داشت. در این برنامه مردم عادی هنگام تماشای برنامه های معروف تلویزیون به صورت دسته جمعی از خود فیلم می گیرند و در این برنامه به نمایش درمی آید.

با این حال کانال 4 بی بی سی نیز با اعلام بیانیه ای بینندگان را به تماشی بی بی سی 1 دعوت می کرد.

در خارج از بریتانیا کشورها نیز با تمرکز بر روابط خارجی خود با بریتانیا و با توجه به واکنش رسانه های بریتانیا بر نحوه خبررسانی خود تمرکز کردند. رسانه و روزنامه های استرالیا و نیوزلند اخبار قابل توجهی را در خصوص درگذشت همسر ملکه بریتانیا منتشر کردند.

مجریان شبکه ABC شبکه دولتی استرالیا با لباس های مشکی وارد برنامه ها می شدند

خبر درگذشت همسر ملکه در هند چندان مورد توجه نگرفت. تایمز هند و هندوستان تایمز تصاویر کوچکی از دوک را در کنار سرمقاله یا تیتر اصلی خود با مطلبی کوتاه منتشر کردند. البته اخبار مربوط به روابط همسر ملکه با لرد مونتباتن - عمویش به عنوان آخرین نایب سلطنه این کشور در اخبار هند منتشر و باز نشر شد.

بعضی از بریتانیایی ها اقدامات بی بی سی را نشانه احترام عنوان کردند. البته برای بسیاری این خبررسانی کمی زیاد بود.

ایندیپندنت به نقل از یکی از کاربران توییتر نوشت: بی بی سی 1 و 2 یک برنامه را نشان می دهند. من می دانم که این درگذشت یک اتفاق عظیم است اما مردم باید برنامه خود را انتخاب نمایند.

بی بی سی از بودجه عمومی و دولتی تامین می گردد و در برخورد با رویدادهای عمومی تحت اتنقاد و قضاوت گسترده و شدید قرار می گیرد. در زمان درگذشت مادر ملکه الیزابت در سال 2002 این رسانه به دلیل رنگ کراوات مجری ای که خبر را گفت مورد انتقاد نهاده شد. رنگ کراوات مجری در زمان اعلام خبر درگذشت مادر ملکه مشکی نبود.

شبکه های دیگر بریتانیا مانند چنل فور و آی تی وی هم بعد از انتشار خبر درگذشت همسر ملکه بریتانیا، برنامه های معمول خود را تغییر دادند.

فیلیپ پس از 73 سال زندگی مشترک با ملکه الیزابت دوم و در 99 سالگی درگذشت.

بی بی سی به دلیل بودجه اش که به وسیله مالیات پرداخت می گردد تحت فشار زیادی است. در سال های گذشته آنالیز و پرسش در باره رقبای تجاری و حق پخش زنده این رسانه بیشتر شده است.

به گزارش ایندیپندنت بی بی سی غالبا با پوشش نارضایتی، رسوایی و ناکامی ، دولت ها را رنجانده یا از خود بیزار نموده است. دولت محافظه کار بوریس جانسون در باره موضوعی مانند برگزیت مورد انتقاد شدید بی بی سی نهاده شد.

به همین دلیل و برای مدتی طولانی وزرا و اعضای برجسته کابینه از حضور در برنامه های مهم و اصلی بی بی سی امتناع کردند. آنها در مقابل ایده حذف هزینه 159 پوندی (218 دلاری) خانوارها به عنوان مجوز حق پخش رسانه را مطرح کردند.

تیم دیوی مدیر کل بی بی سی در این باره گفت که سازمان باید تغییر کند و تحول یابد. وی اضافه کرد که این مجموعه برای جامعه انگلیس لازم است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 765

به "نقدها گسترده از بی بی سی برای پوشش خبری درگذشت همسر ملکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدها گسترده از بی بی سی برای پوشش خبری درگذشت همسر ملکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید