انگیزه های اشتباه برای ازدواج (10 دلیل نادرست برای ازدواج کردن)

به گزارش چای قند پهلو، تصمیم دریافت برای تشکیل زندگی مشترک مسئله مهمی است که تمام زندگی آینده شما را تحت تأثیر قرار می دهد. متأسفانه، بسیاری از زوجین از اهمیت این موضوع آگاهی کافی نداشته و تصمیمات اشتباهی برای آغاز زندگی مشترکشان می گیرند. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا 10 مورد از انگیزه های اشتباه برای ازدواج را مورد بررسی قرار دهیم.

انگیزه های اشتباه برای ازدواج (10 دلیل نادرست برای ازدواج کردن)

10 مورد از رایج ترین انگیزه های اشتباه برای ازدواج

1. داشتن رابطه ای طولانی مدت

برخی از افراد رابطه ای طولانی مدت با یکدیگر داشته اند و گمان می کنند که حداقل برای حفظ ارزش زمانی که صرف رابطه خود کرده اند، باید آن را به نتیجه برسانند و با طرف مقابل ازدواج کنند. به علاوه، در چنین شرایطی افراد فکر می کنند که زمانی طولانی با فرد مورد علاقه خود رابطه داشته اند و اکنون بسیار منطقی به نظر می رسد که با همدیگر ازدواج کنند. در حالی که داشتن رابطه ای طولانی مدت لزوماً به این معنی نیست که باید با هم زندگی مشترکی آغاز کرده و تا آخر عمر در کنار هم باشید! به عبارت بهتر، طول عمر یک رابطه نمی تواند تضمین کننده موفقیت آمیز بودن آن پس از ازدواج باشد.

2. انتخابی مناسب به نظر رسیدن!

تشکیل زندگی مشترک با فردی که همه او را فردی مناسب برایتان می دانند، یکی دیگر از انگیزه های اشتباه برای ازدواج به شمار می آید. به عبارتی، برخی افراد با فردی رابطه برقرار می کنند که به نظر تمام ویژگی های یک همسر خوب را دارا است. این در حالی است که به احتمال زیاد علاقه ای قلبی به طرف مقابل ندارند و صرفاً به دلیل مورد تأیید بودن او از جانب دوستان یا والدینشان تصمیم به ازدواج می گیرند! در واقع، چنین فردی ممکن است از همه نظر برای شما مناسب باشد و همه اطرافیانتان رد کردن او را دیوانگی محض بدانند، اما اگر علاقه ای متقابل به همدیگر نداشته باشید، در دراز مدت زندگی مشترکتان دچار مشکل می شود.

3. طبق برنامه ریزی شخصی عمل کردن!

بدیهی است که بسیاری از ما برنامه ای برای زندگی و آینده خود داشته باشیم. برای مثال، برخی از ما ممکن است قصد داشته باشیم که حدبیشتر تا انتها 30 سالگی با فرد خاصی آشنا شده و ازدواج کنیم. در حالی که به احتمال زیاد زندگی طبق برنامه ما پیش نرفته و نتوانیم به اهدافی برسیم که برای خودمان معین کرده ایم. در چنین شرایطی، برخی از افراد برای عملی کردن برنامه خود در تشکیل زندگی مشترک عجله می کنند و ممکن است با فردی نامناسب ازدواج کنند!

در واقع، اصرار برای ازدواج کردن تنها به دلیل رسیدن به سنی معینی و تلاش برای عمل کردن مطابق با برنامه ریزی شخصی یکی دیگر از انگیزه های اشتباه برای ازدواج محسوب می شود. در حالی که انتظار برای رسیدن به فردی مناسب که بتوانید باقی عمر خود را با خوشبختی در کنار هم سپری کنید، ارزش صبر کردن دارد.

4. ازدواج کردن با هدف حل مسائل رابطه

بیشتر زوجین فکر می کنند که مسائل رابطه آنان بعد از ازدواج از بین می فرایند و طرفین احساس مسئولیت و تعهد بیشتری از خود نشان می دهند. با این حال متأسفانه واقعیت این است که هرگونه مشکل و مسئله موجود در روابط، پس از ازدواج حتی بیشتر هم می شود. بنابراین اگر فکر می کنید که با ازدواج کردن می توانید مسائل رابطه تان را از بین ببرید، سخت در اشتباه هستید. پس ابتدا مشکل بین خود و فرد مورد نظرتان را حل کنید و سپس به این فکر کنید که آیا آمادگی ازدواج با او را دارید یا خیر.

5. عدم توانایی برای جواب رد دادن

برخی از افراد گمان می کنند که با جواب رد دادن به خواستگاری شخصی او را از دست می دهند یا از جانب خانواده خود سرزنش می شوند. در حالی که قبول کردن ازدواج با یک شخص تنها به دلیل ترس از آزردن او یا خانواده خودتان یکی از اشتباه ترین دلایل ازدواج محسوب می شود. به یاد داشته باشید که عدم رضایت از زندگی مشترک در آینده و علاقه نداشتن به همسرتان بیشتر از شنیدن جواب منفی او را آزار خواهد داد! پس مهارت نه گفتن را یاد بگیرید!

6. نیاز داشتن به فردی حمایت گر

همه والدین دوست دارند تا فرزندانشان با فردی دارای شرایط مالی پایدار ازدواج کنند. گر چه این موضوع یکی از نقاط مثبت تشکیل زندگی مشترک به حساب می آید، اما به این معنی نیست که تنها به خاطر شرایط مالی، موفقیت یا موقعیت اجتماعی خوب یک شخص باید تصمیم به ازدواج با او بگیرید.

در حقیقت، یکی دیگر از انگیزه های اشتباه برای ازدواج در افراد این است که احساس نیاز به فردی ثروتمندتر یا با تجربه تر از خودشان در زندگی مشترک دارند تا به طور کامل از آنان حمایت کرده، مسئولیت زندگی مشترکشان را بر عهده بگیرد، ثبات مالی داشته باشد و بتواند خانه، ماشین و سایر ملزومات زندگی را برایشان فراهم کند.

7. ترس از تنهایی

برخی افراد به دنبال ازدواج کردن و تشکیل زندگی مشترک هستند، زیرا ترس از تنهایی دارند یا نوعی خلأ بزرگ در زندگی شان احساس می کنند. در حالی که احساس آرامش و خوشبختی از درون هر فردی سرچشمه می گیرد. به عبارتی، اگر شما با خودتان در صلح و آرامش نباشید، هیچ کس نمی تواند زندگی شادی برایتان فراهم کند. شما نمی توانید از کسی انتظار داشته باشید که نیازهای عاطفی تان را فراهم کرده یا از تنهایی نجاتتان دهد. پس به یاد داشته باشید که اگر خودتان برای شاد بودن، خوشبختی و تبدیل شدن به فردی کامل تلاش نکنید، هیچ کسی نمی تواند شما را کامل کند!

8. اعتقاد داشتن به تغییر همسر پس از ازدواج

یکی دیگر از تصورات نادرستی که برخی از افراد با باور داشتن به آن، تن به ازدواج با فردی نامناسب می دهند، اعتقاد به قابلیت تغییر همسرشان است! در حالی که ازدواج کردن به هیچ وجه یک روش درمانی برای خلاص شدن از عادت های بد شریک زندگی، مسائل و مسائل دوران پیش از ازدواج نیست. پس نباید انتظار داشته باشید که با تشکیل زندگی مشترک بتوانید همسرتان را به دلخواه خودتان تغییر داده و به فردی مطابق خواسته هایتان تبدیل کنید. بنابراین پیش از اقدام به ازدواج در مورد خصوصیات، عادت های اخلاقی و رفتار همسر آینده خود فکر کنید و ببینید که آیا پس از ازدواج توانایی سازگاری و ایجاد یک زندگی شاد با همدیگر را دارید یا خیر.

9. تلاش برای استقلال از خانواده

برخی افراد ممکن است در خانواده ای سختگیر بزرگ شده و به همین دلیل ازدواج را راهی برای خروج از شرایط دشوارشان بدانند. چنین افرادی معمولاً دوست دارند تا هر چه زودتر خانواده مستقل خود را داشته باشند که هیچ شباهتی به خانواده سختگیر قبلی آنان نداشته باشد!

اگر چه تلاش برای شکستن الگوهای سخت گیرانه یا نادرست خانواده ها برای تربیت فرزندانشان موضوعی پراهمیت است، اما به هیچ عنوان نباید موجب فرار از خانواده و تن دادن به ازدواجی نادرست شود. به یاد داشته باشید که اگر تنها دلیلتان برای ازدواج، فرار از خانواده و رهایی از شرایط سخت گیرانه والدینتان است، اشتباهی بزرگ مرتکب می شوید. علاوه بر این ازدواج کردن تنها به چنین دلیلی به نوعی بی عدالتی در حق همسر آینده و حتی فرزندانتان به شمار می آید!

10. نگرانی نسبت به پیدا نکردن همسری مناسب تر

فردی که در حال حاضر نظرتان را به خود جلب کرده است، ممکن است که یکی از بهترین افرادی به نظر برسد که تا به امروز با آن ها آشنا شده اید. در این شرایط، به احتمال زیاد برای صرف نظر کردن از ازدواج با چنین فردی احساس ترس داشته باشید و نگران این باشید که در آینده با شخصی بهتر از او آشنا نشوید. با وجود این، توجه داشته باشید که اگر او را از صمیم قلب دوست ندارید، احساس احترام متقابل به همدیگر ندارید، ارزش های مشترکی ندارید و … نباید به چنین ازدواج اشتباهی رضایت بدهید!

جمع بندی

در این مقاله 10 مورد از رایج ترین انگیزه های اشتباه برای ازدواج را بیان کرده و گفتیم که تحت چه شرایطی باید از اقدام به ازدواج با فرد مورد نظر خود صرف نظر کنید. نظر شما در مورد سایر دلایل نادرست تشکیل زندگی مشترک چیست؟ چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟ پیشنهادات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در انتها، برای آشنایی با دیگر دلایل اشتباه ازدواج می توانید به مطالبی مانند انگیزه برای ازدواج؛ کدام انگیزه ها درست و کدام نادرست است؟ یا ازدواج باهدف های اشتباه؛ چگونه تن به ازدواج اشتباه ندهیم؟ مراجعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 403

به "انگیزه های اشتباه برای ازدواج (10 دلیل نادرست برای ازدواج کردن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگیزه های اشتباه برای ازدواج (10 دلیل نادرست برای ازدواج کردن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید