اولین موزه میراث ناملموس روستایی استان کرمانشاه افتتاح شد

به گزارش چای قند پهلو، همزمان با هفته میراث فرهنگی اولین موزه میراث ناملموس استان کرمانشاه در روستای زردویی شهرستان پاوه افتتاح شد.

اولین موزه میراث ناملموس روستایی استان کرمانشاه افتتاح شد

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، عصر روز شنبه 1 خردادماه همزمان با پنجمین روز از هفته میراث فرهنگی، موزه میراث ناملموس آتورگه در روستای زردویی از توابع بخش باینگان شهرستان پاوه افتتاح شد.

جبار گوهری در حاشیه افتتاح این موزه اظهار کرد: توجه به فرهنگ و داشته های تاریخی هر منطقه به عنوان بخش مهمی از هویت ما و کوشش برای صیانت از آن ها وظیفه خطیریست که احتیاج به حمایت و همراهی همه مردم دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، اضافه کرد: موزه ها به عنوان محلی برای نگهداری و نمایش این داشته های ارزشمند تاریخی و فرهنگی هستند.

او توضیح داد: در مناطق روستایی به لحاظ فرهنگی و آداب و رسوم کهن، استان کرمانشاه از غنای کم نظیری برخوردار است.

او ادامه داد: شناسایی این مواریث فرهنگی و ثبت آن ها به عنوان میراث ملی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گوهری با اعلام اینکه تشکیل پرونده برای ثبت ملی این مواریث فرهنگی جرو اولویت های معاونت میراث فرهنگی اداره کل است، گفت: برقراری مکان هایی برای نشان دادن و معرفی این داشته های فرهنگی، علاوه بر شناساندن فرهنگ و هویت مردمان منطقه، فرصتی برای جذب گردشگران فراهم می نماید.

او اضافه کرد: بخش های زیادی از فرهنگ مانند ترانه، موسیقی، آشپزی، هنر صنایع دستی و جشنواره های گوناگون به صورت ناملموس هستند که جذابیت خاص خود را داشته و امروزه مورد توجه خاص گردشگران خارجی قرار گرفته است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه ایجاد موزه برای معرفی این آثار را فرصت بسیار مناسبی توصیف کرد و گفت: با توجه به محدودیت های اعتباری دولت، ورود بخش خصوصی به این حوزه بسیار راه گشاست.

او با تاکید بر اینکه از سرمایه گذاران و علاقه مندانی که تمایل به حضور در این حوزه را دارند استقبال می کنیم، توضیح داد: موزه میراث ناملموس ئاتورگه روستای زردویی پاوه نمونه ای از حضور پیروز بخش خصوصی به این حوزه است.

گوهری در پایان ضمن تقدیر از فریبرز عزیزی بانی احداث این موزه و حمایت و همراهی مردم روستای زردویی، اظهارکرد: توجه به میراث معنوی و ایجاد این موزه از این نظر که می تواند در مقابل یکسان سازی فرهنگی مقاومت کند، مهم است چرا که با حمایت از فرهنگ های گوناگون و توجه به آنها در مناطق و شهرستان های مختلف می توان در مقابل یکسان سازی فرهنگی ایستادگی و از هویت فرهنگی، بومی، قومی و منطقه و در نهایت هویت ملی حفاظت کرد.

در این مراسم معاون میراث فرهنگی استان، مدیر پایگاه منظر فرهنگی اورامانات، مدیر گروه موزه های استان و مسئولان شهرستان پاوه حضور داشتند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 816

به "اولین موزه میراث ناملموس روستایی استان کرمانشاه افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین موزه میراث ناملموس روستایی استان کرمانشاه افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید