ایده پردازان جوان پیروز میدان مبارزه با اقتصاد نفتی هستند

به گزارش چای قند پهلو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مراسم اختتامیه نخستین دوره رویدادهای مساله محور بنیاد ملی نخبگان با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و تقدیر از برترین ها برگزار گردید.

ایده پردازان جوان پیروز میدان مبارزه با اقتصاد نفتی هستند

رویداد ره نشان به عنوان یکی از عظیم ترین رویدادهای مساله محور ذیل طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان با حمایت معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان، به مرحله شناخت برگزیدگان رسید.

این مسابقات با هدف شناسایی افراد و تیم های مستعد، دانشجویان و فناوران برای توانمندسازی در حل مسائل و احتیاجهای صنعت کشور، در 5 حوزه زیست فناوری، حمل و نقل، آب و محیط زیست، انرژی و هوشمندسازی میزبان 38 شرکت دانش بنیان و 56 پروژه بود. شرکت ها ضمن تعریف پروژه های راهبردی، احتیاجهایشان را مطرح کردند و با فعالیتی 5 ماهه که از مهرماه شروع شده است و تا دهم اسفند امسال ادامه یافت. این طرح ها با استقبال 4510 نفر از شرکت نمایندگان، به مرحله اجرا رسید.

پس از 7 مرحله ارزیابی، و برگزاری کارگاه های آموزشی متنوع، نشست های تیم سازی و مربی گری با هدف پیشبرد پروژه ها، بهترین ها به مرحله نهایی راه یافتند که منجر به شناسایی حدود 600 مستعد برتر در قالب چند ده تیم پیروز دانشجویی شد.

نوآوری پیروز میدان مبارزه با فرهنگ خام فروشی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم، با بیان این که برگزاری چنین رویدادهایی، جامعه جوان نخبه و با انگیزه را با راه و رسم ایجاد کسب و کارهای نوآور آشنا می نماید، گفت: جهت تحول در فرهنگ اقتصاد کشور، به یاری کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق که جوانان متخصص گرداننده اش هستند، شروع شده، به طوری که در حال حاضر برترین زیست بوم دانش بنیان، خلاق و استارت آپی منطقه از آن ایران است؛ زیرا کوشش کردیم تا جان مایه اقتصاد دانش بنیان یعنی فرهنگ و سیاق نوآوری را در کشور با ایجاد بستری مساعد ترویج کنیم.

وی با بیان این که روح کسب و کارهای نوآور با نیروی انسانی جان می گیرد ادامه داد: در پشت هریک از کسب و کارهای نوآور ایده های خلاقانه یک نیروی انسانی انگیزه مند و توانمند نهفته است. بنابراین کوشش می کنیم جهت شکوفایی این ایده ها تا رسیدن به صنعت، هموار گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: شرکت هایی که نوآوری محور هستند و روح نوآوری در آن ها دمیده شده است، ثروتی فراتر از دارایی های فیزیکی در گنجینه خود دارند که خاتمه یافتنی نیست. اثر دانش و نوآوری در تغییر فرهنگ عمومی، شگفت انگیز است و اقتصاد دانش بنیان که دانشگاه، نوآوری و تخصص جوان خلاق در آن اهمیت دارد، فرهنگی تازه ای از کار و حرکت دانشگاهیان را نوید می بخشد.

ستاری، با تاکید بر این که بنیان تحول کشور بر پایه فرهنگ راسخ است، ادامه داد: روزهای نخست، تصور می کردیم توسعه، مفهومی است سخت افزاری اما در ادامه راه توسعه، به این نتیجه رسیدیم که کاربست ها و نرم افزارها، نقشی فراتر از سخت افزار ایفا می نمایند؛ امروز اما با توسعه اقتصاد دانش بنیان به این باور رسیدیم که توسعه، فراتر از نرم افزار و سخت افزار، احتیاجمند فرهنگ است و تحول تمامی بخش ها، از مردم جامعه، دانشگاه، پژوهشگاه و صنایع گرفته تا نهادهای تصمیم ساز است که به توسعه منجر می گردد.

نقش کلیدی فرهنگ در رونق اقتصاد

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان این که هدف آموزش، توسعه و تحول فرهنگی جامعه است، ادامه داد: بخش قابل توجهی از سرمایه های کشور در حوزه آموزش صرف می گردد و هدف از این امر، بهبود فضای صنعت و جامعه است. پژوهشگاه ها هم چنین رسالتی دارند و باید شرایط حوزه خودشان را بهبود ببخشند.

ستاری، از رسالت بخش آموزش و پژوهش کشور در تحول آفرینی فرهنگی و اعتلای جامعه گفت و تاکید نمود: دانشگاه هایی که درآمدشان از محل شهریه تا بودجه دولت تأمین می گردد، باید با شناخت دوباره رسالت آنها و تغییر فرهنگ غالب، به نقش آفرینی واقعی خود عمل کند. به طوری که یاری گر صنعت باشند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، محصول کارآمد و کیفی را نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش دانست و گفت: دولت، نمی تواند خودرو، واکسن و دیگر محصولات کارآمد بسازد. بلکه باید صرفاً تسهیل نماینده فرآیند پژوهش باشد و جهت را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی روی ایده های ناب هموار کند.

ستاری، تسهیل ارتباط میان ایده نوآورانه و سرمایه گذار بخش خصوصی را مبنای حرکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال های اخیر دانست و اعلام کرد: با تکیه به همین رویکرد، امروز به بیش از 10 هزار استارت آپ و بیش از 5800 شرکت دانش بنیان در فراوری ناخالص ملی، اشتغال و توسعه دست یافتیم.

وی با بیان این که بعضی از شرکت های دانش بنیان و محصولات ایران ساخت نه تنها در منطقه بلکه در رقابت با پیشرفته ترین کشورهای جهان بی همتا هستند، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان کشور در حوزه های نانو، سلول های بنیادی، زیست فناوری و بسیاری حوزه های دیگر دستاوردهای باورنکردنی را رقم زده اند. داستان پیروزیت کسب و کارهای دانش بنیان معمولاً به یکدیگر شبیه است و صاحبان تمامی آن کسب و کارها، با تکیه به الگوی حضور سرایه گذار بخش خصوصی پیروز شده اند.

میدان مبارزه ناتمام

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با بیان این که مبارزه امروز میان فعالان زیست بوم نوآوری و یکه تازان فرهنگ خام فروش و نفت محور است، گفت: فرهنگ اقتصاد نفتی با روح نوآوری، تعارض و تناقض دارد و هنر فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری، خلق ارزش اضافه نموده از نوآوری، به مثابه عظیم ترین موهبت خداوند برای بشر است.

ستاری، ادامه داد: ذهن های جسور که هیچ مرزی برای نوآوری ندارند در این میدان مبارزه، به یاری خدا پیروز مطلق هستند و رویکرد پیشین اقتصاد را که با نوآوری و اقتصاد دانش بنیان در تعارض است، کنار می زنند.

وی، با اشاره به این که صنعت، با نوآوری و حضور دانشگاه در این عرصه معنای واقعی خود را پیدا می نماید، اضافه کرد: دانشگاهی پیروز است که نقش خود را در صنعت پررنگ کند و بخش قابل توجهی از درآمدهایش را از محل قراردادهای ارتباط با صنعت کسب کند. چنین دانشگاهی که بتواند جهانی پیرامون خود را تحول ببخشد پیروز است.

ستاری، ناحیه نوآوری شریف را نمونه ای پیروز از اثرگذاری دانشگاه ها بر جامعه دانست و گفت: این که بیش از 500 کسب و کار دانش بنیان و خلاق حول محیط پیرامونی دانشگاه شکل گرفته نشان از اثربخشی دانشگاه بر محیط پیرامونی خود دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این که تحول رویکرد اقتصاد، تحول در بخش های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را نیز به همراه می آورد، ادامه داد: خوشبختانه تحولات خوبی در کشور اتفاق افتاده است و مردم با اهمیت نوآوری و نقش آن در رفاه، اقتصاد و اشتغال آشنا شده اند.

ستاری، با اشاره به این که صادرات داروهای زیست فناوری و نوترکیب توسط شرکت های دانش بنیان، نمونه ای پیروز از منسوخ شدن فرهنگ خام فروشی است اضافه کرد: این شرکت ها از هیچ شروع به کار کردند و امروز هویت اقتصاد کشور را از مالی منبع محور و وارداتچی به مالی نوآور، خلاق و ارزش آفرین تغییر می دهند.

وی با تاکید بر این که در راه پرپیچ و خم مبارزه با فرهنگ سنتی غالب، این شرکت های دانش بنیان و خلاق هستند که گوی سبقت را می ربایند اظهار کرد: در این مبارزه دست برتر را کسب و کارهای نوآور دارند و باید همه فعالان زیست بوم نوآوری باید همدل و در کنار هم این مبارزه را ادامه دهیم تا کشور را از بند فرهنگ نفت محور رها کنیم.

حمایت از تیم های مستعد و خلاق برای تبدیل شدن به کسب و کارهای دانش بنیان

در بخش دیگری از آئین اختتامیه مسابقات ره نشان، حسن سالاریه معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایجاد بستری برای حل مسائل صنعتی به یاری نوآوران دانشگاهی در قالب رویدادهای مساله محور، ادامه داد: طرح شهید بابایی، در راستای تحول رویکرد و نگاه بنیاد ملی نخبگان از جایزه محوری به مساله محوری و دغدغه مند کردن دانشگاهیان، نسبت به مسائل مهم جامعه و صنعت ایجاد شده است. با ترغیب دانشگاه ها و دانشجویان، طرح های تحقیقاتی خوبی به خاتمه می رسد و احتیاج شرکت های دانش بنیان نیز پاسخ گفته می گردد.

سالاریه با بیان این که کوشش کردیم ظرفیت نهفته و مغفول دانشگاه ها در حل مسائل کشور اجرایی گردد، اضافه کرد: به زعم بنده آنچه که در رشد علمی و صنعتی در داخل کشور می بینیم تنها کم تر از ده درصد از ظرفیت واقعی دانشگاه های ما است. بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان فضای جدیدی را در تسهیلات و حمایت ها انجام داد طرح شهید احمدی روشن نیز که 4 دوره پیروز را پشت سر گذاشته، و هم اکنون در میانه دوره پنجم قرار داریم و همچنین طرح شهید بابایی به همین دلیل پیاده سازی شد تا دانشجویان بهتر به شناخت و سپس حل مسائل بپردازند و فرهنگ دغدغه مندی نسبت به مسائل فناورانه کشور در آنان تقویت گردد.

معاونت علمی و فناوری و دیگر نهادها هم از این عرصه حمایت می نمایند و با ورود شرکتهای دانش بنیان به این حوزه ما نیز طبعاً بودجه حمایتی این بخش را برای ایجاد اشتیاق در دانشجویان و برای دغدغه مندی و حل مسائل کشور وارد کنیم.

وی با بیان این که بیش از 4500 نفر از بهترین دانشجویان مقاطع مختلف بهترین دانشگاه های کشور در این رویداد مشارکت کردند، ادامه داد: رویداد پیچ خط مشی در حوزه علوم انسانی و سیاستگذاری ویژه مناطق آسیب پذیر، رقابت ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری، رویداد ربات های هوشمند صوتی و رویداد ملی فرصت از طراحی و ساخت محصول که در 5 حوزه مختلف برگزار می گردد و تا کنون 100 تیم در آن ثبت نام نموده اند، بخشی از رویدادهای رقابتی مساله محور ذیل طرح شهید بابایی هستند.

ستادهای توسعه فناوری هم راه و حامی ایده های دانشگاهیان

در ادامه این مراسم نیز مهدی شریف زاده دبیر ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به حمایت از توسعه فناوری ها به دست ایده پردازان خلاق و شرکت های دانش بنیان گفت: ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان بازوهای یاریی و اتاق های فکر معاونت فعال هستند و ستاد آب و انرژی یکی از همین ستادها است.

وی درباره مأموریت های این ستاد گفت: تمامی ستادها، فناوری های نو را شناسایی می نمایند تا سیر حرکت کشور در راستای توسعه این فناوری ها پایه ریزی گردد؛ همچنین توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و ایجاد زمینه های لازم برای کارآفرینی بخش دیگری از اقدامات این ستادها است.

شریف زاده، با بیان این که فرصت خوبی ایجاد شده است تا ستادهای معاونت علمی از ایده ها و طرح های نوآورانه دانشگاهیان حمایت نمایند تا احتیاجهای جامعه و صنعت پاسخ داده گردد، اعلام کرد: امیدوارم با کنار هم قرار دریافت آینده سازان و فعالان توانمند شرکت های دانش بنیان و صنعت، برای مسائل کشور راهکار های بلندمدت و خلاقانه ارائه گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 709

به "ایده پردازان جوان پیروز میدان مبارزه با اقتصاد نفتی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده پردازان جوان پیروز میدان مبارزه با اقتصاد نفتی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید