سیگنال&zwnjهای ارسالی جو بایدن با انتخاب تیم اقتصادی

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران : رئیس جمهور منتخب جو بایدن روز دوشنبه رسماً اعضای ارشد تیم اقتصادی خود را معرفی کرد و ضمن ادای تعهد خود نسبت به لحاظ قرار دادن تنوع های نژادی، با انتخاب 4 زن برای مناصب ارشد اقتصادی -از جمله جنت یلن به عنوان گزینه وزیر خزانه داری- تاریخ سازی کرد. اما انتخاب چنین تیمی، چه سیگنال هایی درباره رویکردهای اقتصادی احتاقتصادی دولت بایدن ارسال می کند؟

سیگنال&zwnjهای ارسالی جو بایدن با انتخاب تیم اقتصادی

به گزارش خبرنگاران، نیویورک تایمز گزینه های انتخابی جو بایدن برای مناصب ارشد مالی را نشانگر تمرکز وی بر بهبود شرایط کارگران و درآمدهای عادلانه می داند.

یک تیم مالی متنوع

نیویورک تایمز نوشت: رئیس جمهور منتخب جوزف آر. بایدن جونیور روز دوشنبه رسماً اعضای ارشد تیم مالی خود را معرفی کرد و هم تعهد خود را نسبت به تنوع نژادی نشان داد و هم چندین زن را در مناصب ارشد مالی قرار داد. این افراد عبارتند از:

1. جنت یلن (Janet L. Yellen): رئیس سابق فدرال رزرو، به عنوان وزیر خزانه داری در نظر گرفته شده است.

یلن که یک اقتصاددان حوزه کار است، یکی از اولین مقاماتی بود که به منظور کمک به بالا بردن دستمزدها و جذب افراد بیشتر به کار ، پیشنهاد بازار داغ -به معنای پایین آوردن نرخ بهره برای مدت طولانی تر- را مطرح نمود.

سقف شیشه ای اقتصاد آمریکا درآستانه فروریختن؛

جنت یلن نخستین خزانه دار زن آمریکا می شود؟

2. نیرا تندن (Neera Tanden): مدیر اجرایی مرکز پیشرفت آمریکایی، که برای مدیریت دفتر مدیریت و بودجه (OMB) در نظر گرفته شده است.

خانم تندن در صورت تأیید سنا اولین هندی-آمریکایی خواهد بود که دفتر مدیریت و بودجه را رهبری می کند. وی از هزینه های سنگین برای کاهش آسیب های مالی ناشی از پاندمی کرونا حمایت کرده و نگرانی ها در مورد افزایش کسری بودجه را در شرایط حاضر رد کرده است.

3. سسیلیا رُوس (Cecilia Rouse): اقتصاددان حوزه کارگری از دانشگاه پرینستون، برای مدیریت شورای سه نفره مشاوران مالی در نظر گرفته شده است.او اولین زن سیاه پوستی است که شورای مشاوران مالی را رهبری می کند. وی که یک اقتصاددان حوزه کار بود، به مدت دو سال در شورای مشاوران مالی اوباما بوده و در شورای اقتصاد ملی کاخ سفید در زمان دولت کلینتون نیز کار کرده است.

4و5. جرد برنشتاین (Jared Bernstein) و هدر بوشِی (Heather Boushey) به تیم سه نفره شورای مشاوران مالی، تحت هدایت سسیلیا رُوس می پیوندند تا به رئیس جمهور در زمینه سیاست های مالی مشورت دهند. جرد برنشتاین اولین اقتصاددان ارشد در حلقه مشاوران بایدن در دولت اوباما بود.هدر بوشی نیز مشاور عالی سیاسی هیلاری کلینتون در انتخابات سال 2016 بوده است. هر دو آن ها طرفدار یک بسته محرک مالی عظیم برای کمک به کارگران و مشاغل آسیب دیده از رکود ناشی از پاندمی کرونا هستند.هر دوی آنها از یک مدرسه مالی لیبرال با رویکرد متمایل به حمایت از کارگران می آیند. رویکردی که افزایش نابرابری را تهدیدی برای اقتصاد قلمداد می کند و بر تلاش های دولت برای حمایت و توانمندسازی کارگران تأکید دارند.

6. آدِوال آدِیِمو (Adewale Adeyemo) معروف به والی (Wally): مشاور مالی ارشد حوزه بین المللی در دولت اوباما، به عنوان قائم مقام وزیر خزانه داری در نظر گرفته شده است.

وی که یک مهاجر نیجریه ای تبار است، در دولت اوباما زمانی که مشاور ارشد و معاون رئیس ستاد کارکنان بود، تجربه گسترده کاری در وزارت خزانه داری دارد.

7. برایان دیز (Brian Deese): دستیار مالی سابق اوباما که به هدایت تلاش های دولت برای نجات صنعت خودروی آمریکا کمک کرد، طبق گفته 3 منبع مطلع، برای هدایت شورای اقتصاد ملی انتخاب شده است.

آقای دیز از افراد باسابقه در سیاستگذاری مالی است که در دولت اوباما به عنوان سرپرست دفتر مدیریت و بودجه، معاون رئیس شورای مالی، و نیز مشاور ویژه در زمینه تغییر اقلیم خدمت کرده است.

با این حال نام وی در بین 6 نامزد اعلامی در روز دوشنبه نبود و احتمالاً در دور بعدی اعلام نامزدهای کابینه برایان دیز هم به تیم مالی دولت بایدن می پیوندد. مراسم معارفه نامزدها روز سه شنبه برگزار می شود.

معنای ضمنی گزینه های مالی بایدن

بایدن با انتخاب هایی که به تأیید سنا نیاز دارد، سیگنال واضحی را ارسال می کند مبنی بر اینکه سیاستگذاری مالی در دولت وی توسط متفکران لیبرال با تمرکز جدی بر توانمندسازی کارگران به عنوان ابزاری برای رشد مالی شکل می گیرد.

او تیمی متشکل از چهره های برجسته و مجرب در زمینه نیروهای کار سازمان یافته و کارگران به حاشیه رانده شده را گرد هم آورده تا نشان دهد که تمرکز اولیه دولتش بر تلاش برای تسریع و گسترش سودهای حاصل از بهبودی رکود مالی ناشی از پاندمی کرونا است.

این انتخاب ها بر اساس تعهدی است که بایدن دو هفته پیش در نشست با گروه های تجاری داده بود، مبنی بر اینکه قدرت اتحادیه های کارگری در دولت وی افزایش خواهد یافت. آن ها پیشنهاد می کنند که تیم بایدن در ابتدا باید تمرکز خود را بر افزایش هزینه های فدرال در راستای کاهش بیکاری و گسترش یک شبکه ایمنی جهت پشتیبانی از خانوارهایی که همچنان از ادامه شیوع ویروس و کندی بهبودی مالی رنج می برند، بگذارد.

بایدن به نشانه اینکه قصد دارد تا بر گسترش ثروت مالی تمرکز کند، او مسئله برابری و توانمندسازی کارگران را در مقدمه بیانیه مطبوعاتی اعلام تیم مالی دولت قرار داد و اعلام کرد که این تیم به دولت آینده کمک خواهد کرد تا مالی را بسازیم که به یکایک افراد در سراسر آمریکا یک فرصت منصفانه و یک شانس برابر جهت پیش افتادن دهد.

انتخاب های بایدن شامل جنت لوییس یلن، رئیس سابق فدرال رزرو که در صورت تأیید اولین زنی است که به عنوان وزیر خزانه داری خدمت می کند؛ سسیلیا رُوس از دانشگاه پرینستون، که اولین سیاه پوستی خواهد بود که ریاست شورای مشاوران مالی کاخ سفید را بر عهده دارد؛ و نیرا تاندن از اندیشکده مرکز پیشرفت آمریکا که در صورت تأیید اولین زن رنگین پوستی است که دفتر مدیریت و بودجه را اداره می کند. هر سه آن ها بر تلاش برای افزایش درآمد کارگران و کاهش تبعیض نژادی و جنسیتی در اقتصاد متمرکز بوده اند.

نیرا تاندن در ماه فوریه گفته بود که افزایش شکاف و نابرابری درآمدی در دهه های گذشته نتیجه دهه ها حملات محافظه کارانه به حق سازماندهی کارگران است و اتحادیه های کارگری وسیله قدرتمندی برای انتقال کارگران به طبقه متوسط و حفظ آنها در این طبقه هستند.

دو نامزد دیگر بایدن برای شورای مشاوران مالی کاخ سفید، جرد برنشتاین و هدر بوشِی، اقتصاددانانی هستند که مدتهاست خواهان پیشبرد سیاست هایی در جهت ارتقاء کارگران و حقوق کار هستند. این دو اقتصاددان در تهیه دستورکار کمپین انتخاباتی بایدن به وی مشاوره دادند تا برنامه ای را تدوین کند که شامل چندین هدف بلندمدت برای سازمان یافتگی حوزه کار است، مانند افزایش حداقل دستمزد فدرال و تقویت الزامات خرید کالای آمریکایی در قراردادهای فدرال.

رد پای تمایل تیم مالی بایدن از هزینه های کسری بودجه برای تقویت اقتصاد در بحران فعلی را می توان در مقاله ای که نیرا تاندن و هدر بوشی با همکاری 2نویسنده دیگر در ماه مارس منتشر کردند یافت. آن ها از سیاست گذاران خواستند تا هزینه های زیادی را برای کمک به مردم، مشاغل و دولت های ایالتی و محلی که متحمل رکود مالی شده اند، صرف کنند.

آنها نوشتند: با توجه به عظیمی بحران، اکنون وقت آن نیست که سیاست گذاران هنگام بررسی گام های لازم نگران افزایش کسری ها و بدهی ها باشند.

ناامیدی جناح مترقی

این انتصابات ممکن است جناح مترقی حزب دموکرات را به این دلیل که ایده های شان را به اندازه کافی در تصمیمات پرسنل اولیه بازنمایی نمی کند، ناامید کرده باشد.

گروه های مترقی همچنین با استناد به اظهارات پیشین جنت یلن و نیرا تاندن این نگرانی را مطرح کرده اند که با فروکش کردن شیوع کرونا تیم بایدن ممکن است خیلی سریع به تلاش برای کاهش کسری بودجه فدرال روی آورد.

اقتصاددانان چپ با هزینه های کسری بودجه به طور فزاینده ای موافقت داشته اند و جنت یلن مدت هاست که مداخله دولت را به عنوان راهی برای تداوم حرکت اقتصاد در مواقع بحرانی ترجیح می دهد. اما در عین حال او گفته است که بار بدهی آمریکا پایدار نیست و به طور کلی با وضع مالیات به عنوان روشی برای جبران هزینه ها موافق است.

یک انتخاب جنجالی

به طور خاص، تصمیم به انتخاب نیرا تاندن، چهره ای جنجالی و پارتیزانی در حزب دموکرات، می تواند اختلاف درون حزبی و نبرد بین حزبی برای دریافت تأییدیه سنا را به اوج خود برساند.

اعلام نام نیرا تاندن بیش از هر نامزدی تا به امروز مناقشه برانگیز بودهاست. جناح چپ حزب دموکرات (مترقی ها) از یک سو، و جمهوری خواهان از سوی دیگر به صراحت با نامزدی وی مخالفت کرده اند.

یک سخنگوی جان کورنین، سناتور جمهوری خواه تگزاس، گفت که تاندن جریان بی پایانی از اظهارات تفرقه انگیز و تحقیرآمیز درباره سناتورهای جمهوری خواهی که به رای آنها نیاز خواهد داشت، دارد. تاندن هیچ شانسی برای تأیید شدن ندارد.

بعید است جمهوری خواهان که در یک قدمی حفظ اکثریت در سنا هستند، از خانم تندن که به کمپین ریاست جمهوری هیلاری کلینتون در سال 2016 مشاوره می داد و یکی از صریح ترین منتقدان ترامپ بوده، به راحتی بگذرند.

با این حال انتظار می رود سایر گزینه های مالی بایدن، کمتر بحث برانگیز باشند.

یک انتخاب تاریخی

تیم بایدن شامل چندین اقتصاددان حوزه کار ، از جمله جنت یلن است که یک قهرمان دیرینه کارگران بوده و در برخی مواقع نیز پیشنهاد کرده که بازار کار در سطح بیکاری بسیار پایین - که به عقیده برخی اقتصاددانان بی تدبیری است - ممکن است مفید باشد. اگرچه وی در دوره ای که رئیس فدرال رزرو بود، تمایل خود به یک بازار کار قوی را با نگرانی های تورمی و محدودیت های سیاسی متعادل کرد.

در اوایل سال 2000 یلن در راستا متقاعد کردن کمیته تنظیم سیاسی فدرال رزرو کمک شایانی کرد تا هدف گذاری تورمی روی نرخ 2درصد -به جای نرخ تورم صفر که آلن گرینسپن، رئیس وقت فدرال رزرو ترجیح می داد- بسته شود.

فدرال رزرو نرخ های خود را برای کند کردن اقتصاد و جبران فشارهای تورمی افزایش می دهد. بنابراین اگر هدف گذاری تورمی اندکی بالاتر باشد، درها را برای دوره های طولانی تری جهت استقراض ارزان باز می کند؛ امری که منجر به اقتصاد قوی تر و بیکاری پایین تر می شود.

زمانی که باراک اوباما در سال 2014 جنت یلن را به یکی از مهمترین و حساس ترین جایگاه های تصمیم سازی و سیاست گذاری مالی جهان گماشت، اقتصاد با یک چهره تاریخ ساز روبرو شد. یلن حالا در 74 سالگی به نقطه عطف دیگری در زندگی حرفه ای خود رسیده و آماده است تا به عنوان اولین زنی که وزارت خزانه داری را رهبری می کند، بار دیگر تاریخ ساز شود.

هنگام شروع کار یلن به عنوان رئیس فدرال رزرو، نرخ بیکاری ایالات متحده 6.7 درصد بود. وقتی او رفت، این میزان به 4.1 درصد رسیده بود. رئیس جمهور ترامپ علی رغم موفقیت یلن، سنت شکنی کرد و تصمیم گرفت او را برای دومین دوره ریاست فدرال رزرو منصوب نکند؛ ظاهراً به این دلیل که فکر می کرد، خانم یلن برای چنین شغل عظیمی، قد کوتاهی دارد! (قد یلن 5 فوت 3 اینچ یا حدود 1.6 متر است). ترامپ در عوض جروم پاول، وکیل جمهوری خواه را به عنوان جایگزین انتخاب کرد.

کسانی که یلن را سال ها می شناسند می گویند در کنار تخصص وی ، عظیمترین مهارت او، توانایی اجماع سازی است. جمهوری خواهان و دموکرات ها در مورد چگونگی بهترین کمک به اقتصاد، اختلاف دارند و یلن ممکن است بتواند یک تعامل دو حزبی صورت دهد - و با کمک فدرال رزرو دست در دست هم پیش بروند.

نکته دیگر اینکه یلن برای احترام به نظر هر دو جناح حزب دموکرات -لیبرال ها (ترقی خواهان چپگرا) و میانه روها (محافظه کاران مرکزگرا)- قدم هایی همسو با ایده های هر دو جناح برداشه است: چیزی که بایدن هنگام انتخاب او برای شغل خزانه داری به آن اشاره کرد.

در حالی که او به اندازه برخی افراد جناح ترقی خواه مانند سناتور الیزابت وارن، چپ گرا نیست اما او پیامدهای عظیم دستمزد راکد، نژادپرستی سیستمی و گسترش نابرابری در اقتصاد و جامعه را بخوبی درک می کند.

یلن به خونسردی معروف است، اما یکی از معدود افرادی که او را به هم ریخت، ترامپ بوده است. وی در سال 2019 به رادیو Marketplace گفت که ترامپ در مورد فدرال رزرو و سیاست های مالی درک کافی ندارد.

در حالی که ترامپ پایان پاول را به عنوان رئیس فدرال رزرو معرفی کرد، وی به مشاوران خود گفت که تحت تأثیر یلن قرار گرفته و او را زنی فوق العاده که کار فوق العاده ای انجام داده است خواند.

جنت یلن اغلب در جلسات با نوشیدنی کک رژیمی با کت و شلواری که یقه کت آن بطور نمادین بالا زده بود، ظاهر می شود؛ انتخاب مدی که در محافل مالی به اندازه نمادهای تزئینی روث بدر گینزبرگ در دادگاه عالی، برای زنان نمادین است.

یلن در فدرال رزرو، حدود 2800 کارمند، و بودجه ای در حدود 750 میلیون دلار را نظارت و مدیریت کرد. به عنوان وزیر خزانه داری ، یلن باید بر 87000 کارمند و بودجه ای در حدود 20 میلیارد دلار نظارت خواهد کرد. خزانه داری مسئول جمع آوری مالیات، صدور بدهی، چاپ پول، نظارت بر بانک ها و مشاوره به رئیس جمهور در زمینه سیاست های مالی و مالی است.

راستاِ تاریخ سازی جنت یلن

خبرنگاران بصورت خلاصه در قالب اینفوگرافی زیر نگاهی به راستا تاریخ سازی جنت یلن داشته و در ادامه نیز به تشریح این راستا پرداخته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 534

به "سیگنال&zwnjهای ارسالی جو بایدن با انتخاب تیم اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال&zwnjهای ارسالی جو بایدن با انتخاب تیم اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید