بهمنی راد: تعهدات بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد

به گزارش چای قند پهلو، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تعهدات روزانه بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد، گفت: باید برای سهم هایی که بازارگردان دارند و تجهیز منابع شده اند، دامنه نوسان بالاتر در نظر گرفته شود.

بهمنی راد: تعهدات بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مسعود بهمنی راد درباره اصلاح دستورالعمل بازارگردانی اظهار کرد: عمده ضعف در بازارگردانی فعلی میزان تعهد روزانه بازارگردان برای خرید یا فروش بوده درحالی که تصور فعالان بازار جمع آوری کلیه صف های فروش از سوی بازارگردان ها است.

کارشناس بازار سرمایه افزود: این تصور در حالی است که برای بازارگردان سقف تعهد روزانه در نظر گرفته می شود و زمانی که این سقف توسط بازارگردان انجام می شود دیگر تعهدی برای خرید و یا فروش وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تعهدات روزانه بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد، گفت: برای سهام بزرگ میزان تعهدی که در نظر گرفته می شود با حجم سهامی که معامله می شود قابل مقایسه نیست، به همین دلیل دید مثبتی نسبت به بازارگردان ها وجود ندارد.

بهمنی راد بیان نمود: برای رفع این مشکل، باید برای سهم هایی که بازارگردان دارند و تجهیز منابع شده اند، دامنه نوسان بالاتر در نظر گرفته شود.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: درگذشته تغییر دامنه نوسان در سهام کوچک صورت گرفت که موجب سفته بازی شد، اما در سهام بزرگ که ازلحاظ بنیادی شرایط مناسبی دارند و بازارگردان برای آن ها تعیین شده است، باید این دامنه بازتر دیده شود تا بازارگردان بتواند بر روی دامنه نوسان جدید اقدام کند و با این روش تعهد روزانه نیز می تواند بخشی از تقاضای بازار را پاسخ دهد.

وی درباره شبه نوسان گیری بازارگردان ها شرح داد: ممکن است اقداماتی ازاین دست نیز در بازار رخ دهد، اما می بایست به صورت رسمی و از سوی مراجع ذیصلاح اطلاع رسانی و تصمیم گیری شود.

منبع: بورس نیوز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 573

به "بهمنی راد: تعهدات بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهمنی راد: تعهدات بازارگردانی با حجم معاملات همخوانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید