حمله به اچ 3 40 ساله شد

به گزارش چای قند پهلو، 15 فروردین 1360، خلبانان ایرانی عملیاتی انجام دادند که در عراق به حمله به پایگاه هوایی الولید معروف است و در جهان به عملیات حمله به اچ 3.

حمله به اچ 3 40 ساله شد

به گزارش خبرنگاران، ماجرا از آن جا آغاز شد که همان روز اول جنگ تحمیلی هواپیما های ایران در عملیاتی برق آسا رفتند و پایگاه های هوایی عراق را بمباران کردند و پدر نیروی هوایی رژیم بعثی درآمد! اسمش عملیات کمان 99 بود و دهان های متکبر بعثی ها را همان اول کار شکست.

بعد از آن هم مدام نیروی هوایی ایران می رفت و یک ضربه درست و حسابی به فرودگاه ها و باند های پرواز و هواپیما ها و رادار های هوایی بعثی ها می زد و می آمد.

این طوری شد که صدام به خیال خودش استراتژی جنگی پیاده کرد و دستور داد هواپیما های عراقی در پایگاه الولید مستقر شوند.

پایگاهی مشهور به اچ 3 که در مرز های غربی عراق و در دورترین فاصله از ایران قرار داشت. حالا اگر خلبانان ایرانی می خواستند هواپیما های عراق را در آشیانه بزنند باید از روی شهر های مهم از جمله بغداد می گذشتند و در معرض رادار ها و تجهیزات ضدهوایی فراوان قرار می گرفتند و شانسی برای پیروزیت نداشتند.

ایرانی ها چه کردند؟ یک نقشه نامتعارف ریختند که خیلی هم خطرناک بود و اجرایش شجاعت می خواست. این طوری بود که عملیات حمله به اچ 3 شد یکی از پیروز ترین و پیچیده ترین عملیات هوایی جهان و به قول کارشناسان نظامی متهورانه ترین عملیات هوایی جهان.

بی دلیل نیست که عملیات اچ 3 جزو معروف ترین عملیات هوایی جهان است که مراحل مختلف طراحی و اجرای آن در دانشکده های نظامی جهان تدریس می گردد.

طراحی و اجرای عملیات حمله به اچ 3 در دانشکده های نظامی جهان تدریس می گردد

چه جور عملیاتی بود؟

پیروزیت عملیات اچ 3 به این بود که به تمامی اهدافش رسید بدون تلفات و خسارات. پیچیده بودنش هم به این دلیل بود که با تجهیزات نظامی آن روز ها و با قابلیت های هواپیما های نظامی ایران اصلا چنین عملیاتی ناممکن و دور از ذهن بود.

در واقع فانتوم ها برای این جور عملیاتی طراحی نشده بودند. چه جور عملیاتی؟ ایرانی ها به جای این که از شرق عراق وارد شوند و آن جهت خطرناک را طی نمایند نقشه ریختند تا از شمال عراق و از نوار مرزی ترکیه وارد شوند و در امتداد مرز های شمالی و غربی عراق پیش بروند و به پایگاه اچ 3 برسند.

یکی از سختی های کار این بود که در این جهت طولانی برای این که توسط رادار های عراق و ترکیه دیده نشوند باید در ارتفاع پایین پرواز می کردند.

ارتفاع پایین یعنی مثلا چقدر؟ حدود 30 متری. حدود 2 هزار کیلومتر پرواز در ارتفاع پایین همان کار دور از ذهنی بود که اگر از هر کارشناس نظامی می پرسیدی می گفت ناممکن است.

جالب این که به دلیل طولانی بودن جهت به سوخت گیری هوایی هم احتیاج بود و هواپیما های ایران برای فرار از رادار های هوایی دشمن باید در ارتفاع زیر 300 متری سوخت گیری می کردند و همین شد نخستین بار در جهان که سوخت گیری در ارتفاع پایین انجام شد؛ کاری که آن زمان در کشور های پیشرفته نظامی هم انجام نشده بود و هنوز هم با وجود تجهیزات پیشرفته و قابلیت های ویژه هواپیما های نظامی معمولا انجام نمی گردد.

عملیات شجاعانه خلبانان ایران موضوع یک فیلم سینمایی شد ـ نمایی از فیلم حمله به اچ 3 فراوری سال 1373

فریب و سکوت رادیویی

یک نکته مهم در طراحی عملیات اچ 3 نیز این بود که برای فریب دشمن تعدادی هواپیمای ایرانی در حمله ای جداگانه از تبریز به سمت عراق رفتند و پالایشگاه کرکوک را بمباران کردند. عاقبت عملیات اچ 3 این شد که 8 فانتوم ایرانی که در 2 گروه با نام های البرز و الوند از همدان برخاسته بودند در سکوت رادیویی رسیدند بالای سر پایگاه اچ 3 و چشم دشمن روز بد را دید! 48 هواپیما از انواع میگ و سوخو و آنتونوف و توپولوف و میراژ به همراه 2 رادار هوایی و 7 فروند بالگرد یا به کلی نابود شدند یا آسیب جدی دیدند و نیروی هوایی بعثی ها رفت هوا! پرواز بر فراز اچ 3 هم بی خطر نبود و به گفته فرج الله برات پور فرمانده دسته هواپیما های پروازی ایران در این عملیات: پایگاه الولید... ازنظر پدافند هوایی متحرک با هواپیما های میگ 21 دفاع و حفاظت می شد در حالی که پدافند زمین به هوای این پایگاه را موشک های سام -6 و سام -3 و سام -2 به همراه توپ های ضدهوایی 30 میلی متری و 23 میلی متری تشکیل داده بودند.

عکسی منسوب به پایگاه هوایی الولید پس از انهدام

در راه بازگشت چه شد؟

پس از بمباران پایگاه اچ 3 فانتوم های ایران دوباره راه رفته را بازگشتند و این بار جهت خطرناک تر بود. چون چند هواپیمای رهگیر عراقی افتاده بودند دنبالشان. ایرانی ها هم سرعت را زیاد کردند و رفتند که رفتند؛ و این هم روایت برات پور از عملیات و بازگشت: وقتى داشتم به سمت پایگاه سوم هجوم مى بردم دیدم دوستانم اولین پایگاه را زده اند و دود غلیظى به هوا برخاسته. پایگاه هاى سه گانه اچ 3 به صورت مثلثى و در فاصله اى تقریبا 20 کیلومترى از هم قرار داشتند. پدافند پایگاه سوم خیلى سریع متوجه حمله شد و به حالت آماده باش درآمد. براى همین ما با چرخشى 180 درجه اى به سمت آن ها هجوم بردیم و پیش از آن که بتوانند اقدامى انجام بدهند تمام پایگاه را به آتش کشیدیم. پس از انهدام این پایگاه ها دوباره به سمت مرز عراق و سوریه حرکت کردیم تا کار سوخت گیرى را انجام دهیم... صدام فورى دستور داد همه هواپیماهاى عراق به پرواز درآیند و نگذارند این هشت فروند به خاک ایران باز گردند. وقتى به نزدیکى مرز سوریه رسیدیم، دیدم یک دسته هواپیماى عراقى به سمت ما مى آیند. آنجا سرعت مان را زیاد کردیم و پیروز شدیم از مهلکه بگریزیم.

فانتوم های ایرانی در عملیات اچ 3 کاری کردند که در واقع برای آن ساخته نشده بودند

پاداش عظیم

عاقبت هواپیما های ایران آمدند و نشستند در خانه شان و چه شگفتی عظیمی! پای هواپیما فریاد تکبیر بلند شد و تلویزیون سرود مشهور خلبانان را برای نخستین بار پخش کرد و پیغام های شادی مسئولان از راه رسید برای عقاب های ایران. اما پاداش عظیم هم در راه بود؛ خلبانان شجاع ایران شنیدند که امام خمینی (ره) از این پیروزی بسیار مسرور شده و لبخند رضایت بر لب آورده و 3 روز بعد هم با افتخار مهمان پیر جماران شدند و فقط خدا می داند که چقدر شکر کردند و چقدر به خود بالیدند.

عکسی تاریخی از ملاقات خلبانان عملیات اچ 3 با امام (ره)

منبع:فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 744

به "حمله به اچ 3 40 ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به اچ 3 40 ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید