درباره تخت سلیمان چه می دانید؟

به گزارش چای قند پهلو، مکان های دیدنی که امروز می شناسیم احتمالا نام های متعددی داشته اند که در طول تاریخ به فراموشی سپرده شدند. تخت سلیمان اما از چنان اهمیتی برخوردار بود که در متون کهن به آن اشاره شد.

درباره تخت سلیمان چه می دانید؟

افسانه های بی شماری در موردش گفته اند. نامش را در شاهنامه و قدیمی تر از آن در اوستا آورده اند. از اهمیتش همین بس که به ثبت جهانی رسیده است. اینجا، تخت سلیمان، تاریخ طولانی ای به خود دیده. اگر قصد سفر به این گوشه از ایران را داشته باشید، از آب و هوای دلپذیر آن هم لذت خواهید برد. در خبرنگاران درباره تخت سلیمان و تاریخ و اهمیت آشنا شوید.

تخت سلیمان کجاست؟

آذربایجان غربی و 45 کیلومتری شمال شرق تکاب جایی است که تخت سلیمان در آن واقع شده است. این شهر باستانی در ادوار مختلف محل سکونت اقوامی مانند، مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بود. تخت سلیمان در ادوار مختلف در اوج شکوفایی و تمدن درخشید. اکنون نشانی از این شهر در آذربایجان دیده نمی شود، بر باد شده یک سر، با خاک شده یکسان. یکی از جاهایی که گمان می رود محل تولد زرتشت باشد، شهر شیز است. اگرچه همه محققان هم این سخن را قبول ندارند.

در مورد قلعه تاریخی تخت سلیمان بدانید

قلعه تاریخی تخت سلیمان از بناهای تاریخی جهان به شمار می رود. این قلعه بازمانده ای از دوره ساسانیان متشکل از بخش های مختلفی مثل آتشکده آذر گشسب، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه های کوچک و دروازه ها و دیوارهای مستحکم است.

در تخت سلیمان چه می بینیم؟

تمام آثار تخت سلیمان درون یک حصار و دیوار بیضی شکل شکل گرفته و دور تا دورش را دشتی وسیع فرا گرفته است. حصار بیرونی از سنگ های لاشه ای به ابعاد مختلف و به ضخامت 5 متر و ارتفاع 14 متر و محیط بیرونی 1200 متر بنا شده است. لایه بیرونی حصار با سنگ های تراش دار نماسازی شده و دارای 38 برج دفاعی مخروطی شکل است.

تخت سلیمان کی ویران شد؟

تخت سلیمان در حمله امپراطور رومیان، که در سال 624 میلادی رخ داد، ویران شد. آقاخان، برادر زاده هلاکوخان، که به دین اسلام گروید بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد. این مسجد نیز بعدها ویران شد و فقط کاشی هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده است. مجموعه باستانی تخت سلیمان، قبل از اسلام، بزرگ ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان به شمار می رفت. اما در حمله هراکلیوس، امپراطور رومیان، به ایران تخریب شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه های طبیعی ایران تخت سلیمان؛ دریاچه اسرارآمیز را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 484

به "درباره تخت سلیمان چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره تخت سلیمان چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید