راهنمای پرورش سبزیجات ارگانیک در باغچه خانه

به گزارش چای قند پهلو، از گذشته تا امروز همیشه انسان توانسته است غذای خود را تهیه کند. اگر بتوانید مواد غذایی را خودتان به صورت ارگانیک پرورش دهید، هم موجب سلامتی شده و هم کار لذت بخشی است. جزییات پرورش سبزیجات و گیاهان بستگی به محل زندگی شما دارد، در این مطلب نکاتی کلی برای پرورش سبزیجات و گیاهان ارگانیک آورده شده است.

راهنمای پرورش سبزیجات ارگانیک در باغچه خانه

جهت دریافت خدمات طراحی سقف شیروانی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

بشر از گذشته تا کنون با ماهیگیری، شکار، دامداری، جمع آوری دانه های گیاهی یا با کشاورزی و باغداری همواره در برطرف احتیاج خود به غذا کوشش نموده است. با توجه به اینکه امروزه مواد غذایی و سبزیجات در مقیاس های عظیم و انبوه فراوری می گردد، باغداری و پرورش سبزیجات برای اشخاص یک سرگرمی به حساب می آید.

خبرنگاران در این مطلب به نکته ها و مواردی اشاره می نماید که برای شروع به امر پرورش سبزیجات و میوه ها شما را کمک می رساند. برای دانستن جزییات بیشتر باید منطقه ای که در آن زندگی می کنید را آنالیز نمایید و مواد قابل رشد در خاک منطقه و نکات مربوط به آن را پیدا کنید. به این ترتیب می توانید با استفاده از مواد غذایی سالمی که حاصل دسترنج شماست، غذایی سالم و مطمئن بخورید.

برنامه ریزی برای پرورش سبزیجات

1- آنالیز کنید چه محصولاتی را می توانید در باغچه منطقه خود پرورش داد. فاکتور هایی شامل آب و هوا، خاک، بارش و نوع هوای موجود حائز اهمیت است. یک راه سریع و سرگرم نماینده برای یادگیری در خصوص آنچه که در آب و هوای منطقه شما مناسب است، بازدید از یک مزرعه یا باغ در حوالی منزل شماست.

نکات قابل توجه:

 • آب و هوای بعضی مناطق مانند مناطق کوهستانی تنها یک فصل رشدی کوتاه برای گیاهان دارند. در این مناطق تنها می توان گیاهانی که سریع رشد و برداشت می شوند را کاشت. در بعضی مناطق که آب و هوای گرم و سالم دارند، می توان غلات و سبزیجات را به صورت مداوم کاشت و برداشت کرد.
 • مقدار رشد و کیفیت پرورش سبزیجات بستگی به کیفیت خاک منطقه دارد که ضعیف یا قوی باشد. اما با برنامه ریزی درست و کود دهی به موقع می توان خاک ضعیف را نیز به صورت مطلوب به بهره برداری رساند.
 • بیشتر محصولات غذایی برای رشد احتیاج به مقدار زیادی آب دارند، میزان بارش باران و آب موجود در منطقه خود را آنالیز نمایید.
 • فضایی که می خواهید در آن پرورش سبزیجات و گیاهان را انجام دهید در نظر بگیرید. با توجه به ابعاد باغچه میزان کافی بذر تهیه کنید.

2- می توانید باغچه را به چند بخش تقسیم کنید و بذر های مختلفی بکارید یا اینکه فقط یک نوع بذر را پرورش دهید و محصول را برداشت کنید. باید نوع بذر های خود را تعیین کنید و مراحل کاشت، داشت و برداشت را برای آن طی کنید.

3- با انواع مختلف محصولات کشاورزی آشنا شوید. سبزیجاتی که می توانید رشد دهید را بشناسید و دسته بندی هر کدام را در نظر بگیرید. برای درک بهتر به موارد زیر دقت کنید:

 • سبزیجات شامل دسته های متنوعی شامل حبوبات، سبزیجات برگ، سبزیجات ریشه ای ، ذرت، خیار، خربزه، کدو تنبل و غیره هستند.
 • حبوبات منبعی عالی از پروتیین ها هستند.
 • سیب زمینی و چغندر منبع عالی کربوهیدرات های پیچیده و همچنین مواد معدنی هستند.
 • سبزیجات برگ، مانند کلم و کاهو، و همچنین سبزیجات مانند سبزیجات مانند خیار و کدو، منبع خوبی از بسکمک از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند.
 • ذرت یک از انواع سبزیجات قابل رشد عالی است که به چندین منظور استفاده می گردد. دانه های آن را به صورت خشک و تر می توان نگه داشت و استفاده های فراوانی از این منبع سرشار از ویتامین B برد.

درباره دانه ها و بذر های دیگر و فواید آن ها تحقیق و آنالیز کنید و روش پرورش دادن آن را بفهمید و بذر مناسب با سلیقه و منطقه خود را انتخاب نمایید.

4- بذر و دانه های مناسب برای رشد در منطقه خود را انتخاب نمایید.

 • لوبیا، نخود فرنگی و سایر حبوبات برای کاشتن در باغچه های کوچک مناسب هستند و بین 75 تا 90 روز قابل برداشت می باشند.
 • خربزه، خیار، کدو تنبل بین 45 تا 130 روز احتیاج به نگهداری و طی کردن مراحل رشد دارند.
 • گوجه فرنگی و سایر سبزیجات بعد از جوانه زدن باید به خاک منتقل شوند و مراحل رشد را شروع نمایند.

5- حالا طرح فضایی که می خواهید در آن به پرورش سبزیجات و غلات بپردازید را روی کاغذ بکشید. توجه کنید که باید آفات و حشرات محیط را شناسایی کنید، حیوانات اهلی و وحشی را بشناسید و در صورت لزوم حصار کشی کنید. در خصوص دانه هایی که به نور خورشید احتیاج دارند تحقیق کنید و روی نقشه خود آن ها را در جایی مناسب جای دهید.

یک فهرست کامل از محصولاتی که می خواهید پرورش دهید را تهیه کنید. وسایل و تجیهزات مورد احتیاج را آماده کنید؛ و کار کاشتن بذر ها را با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردید شروع کنید.

همچنین بخوانید: آشنایی با طرز کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه

پرورش سبزیجات و غلات

1- زمین را شخم بزنید، ریشه ها، سنگ های عظیم، علف ها هرز را دور بریزید و خاک باغچه را زیر و رو کنید تا آماده کاشت بذر گردد.

2- اگر دوست دارید فضای گلخانه ای برای باغچه ایجاد کنید، زمین را با استفاده از تجهیزات مدرن یا به سبک سنتی به چند ردیف و شیار تقسیم کنید. شیار ها باید عمقی مناسب با نوع بذر داشته باشند.

3- بذر را درون شیار ها بریزید. به طور معمول، گیاهان مکمل مانند حبوبات (لوبیا و نخود فرنگی) و خربزه، کدو، خیار ها بین 2 تا 2.5 سانتی متر عمق لازم دارد، در حالی که ذرت و سیب زمینی ممکن است بین 6 الی 9 سانتی متر عمق لازم داشته باشند. پس از قرار دادن دانه در شیار ها، آن ها را به آرامی با خاک پوشش دهید، به طوری که بستر دانه بعد از آبکمک خشک نگردد. این فرایند را تا رسیدن به تعداد ردیفی که در کاشت برنامه ریزی نموده اید، ادامه دهید.

4- به صورت مداوم از محصولات در حال رشد خود مراقبت کنید، علف های هرز را بکنید و اطراف محصول را خوب هرس کنید.

5- مراقب حمله حشرات و آفات باشید. به برگ های محصول دقت کنید و با استفاده از آفت کش های طبیعی یا در صورت احتیاج با سم های شیمیایی محصول را آفت زدایی کنید.

6- موقعی که سبزیجات و گیاهان دیگری که کاشته اید می رسند، باید آن ها را طبق تحقیقاتی که در برنامه ریزی خود داشتید، بچینید و با دقت آن ها را شستشو دهید. در صورت احتیاج با روش فریز کردن و روش های دیگر این محصولات طبیعی و حاصل دسترنج خود را ذخیره نموده و در طولانی مدت از آن ها بهره ببرید.

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 551

به "راهنمای پرورش سبزیجات ارگانیک در باغچه خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پرورش سبزیجات ارگانیک در باغچه خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید