روستای فیلبند ؛ لمس ابرها بر فراز بام مازندران

به گزارش چای قند پهلو، تابستان که از راه می رسد، هوس سفر به ییلاق های خنک و خوش آب و هوا، به دل مان می افتد! دوست داریم به دور از گرما و هیاهوی شهر یکی دو روزی را در طبیعتی بکر و مفرح به سر کنیم و برای ادامه کار و فعالیت روزمره انرژی مضاعف بگیریم. فیلبند، ییلاقی در شمال کشور و در منطقه بندپی غربی بابل است که مردم آن حوالی از دیرباز در ماه های گرم سال به آنجا می رفته اند. روستای فیلبند به علت ارتفاع زیاد، آب و هوایی کوهستانی و داشتن چشم اندازهای بی بدیل از ییلاق های مورد علاقه گردشگران است. با خبرنگاران همراه باشید تا شما را به بلندای این روستای دوست داشتنی ببریم.

روستای فیلبند ؛ لمس ابرها بر فراز بام مازندران

فیلبندمنطقه بندپی غربی در استان مازندران یکی از مرتفع ترین نقاط مسکونی این استان در دل کوه های البرز مرکزی و پر از روستاهای ییلاقی است. در این میان روستای فیلبند با ارتفاع 2700 متری از سطح دریا مرتفع ترین روستای ییلاقی منطقه است و به همین خاطر هم به بام شرقی مازندران معروف شده. روستای فیلبند در شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از جنوب به ییلاق ونه بن و از جنوب شرقی به روستاهای شیخ موسی و لهه بابل ختم می شود.

آب و هوا

فیلبند

آب وهوای روستای فیلبند به گونه ای است که ممکن است در یک روز شاهد چندین پدیده جوی باشید و تنها به فاصله چند ساعت، هم برف، هم باران و هم پرتوهای درخشان آفتاب تابان را تجربه کنید. فیلبند در نیمی از سال پوشیده از برف است و حتی در ماه های گرم سال هم ابر و مه و باران های پراکنده دست از سرش بر نمی دارد. شاید اگر مرداد راهی آنجا شوید از باران خبری نباشد، اما دائم ابرها بالای سر و زیر پایتان جولان می دهند. در تابستان ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است و مراتع حوالی آن چراگاه دام های اهالی دیواملکشاه و سایر روستاهای اطراف می شود.

زمستان فیلبند

زمستان در فیلبند

زمستان در فیلبند زود آغاز می شود و دیر به انتها می رسد و می توان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت فرسایی همه جا را فرا می گیرد. این روستا در فصل زمستان به دلیل بارش برف و قطع راه های ارتباطی تقریباً بدون سکنه می شود، ولی با آغاز فصل بهار و جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی و شور و شوق به منطقه بازمی شود.

وجه تسمیه

نام این ییلاق در اصل فیلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بند آمدن و نتوانستن است. دلیل این نام گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه های تندی است که عبور از آن را سخت می نموده است.

فیلبند؛ بر فراز ابر ها

فیلبند بر فراز ابرها

این روستا بر فراز ابرها قرار گرفته است، به نحوی که اغلب روزها ابرها همانند اقیانوسی آرام تا بی کرانه ها چشم را می نوازد و خیره می نماید. اما زمانی هم که ابر و مه وجود نداشته و هوا صاف و آفتابی باشد، می توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای چشم انداز ها اطراف پرداخت. چشم اندازهای زیبای البرز مرکزی را در سمت جنوب و نیز چشم انداز ها چشم نواز جنگل های هیرکانی را در سمت شمال خواهید دید. اگر هوا کاملاً صاف باشد هم شانس تماشای قله زیبای دماوند را دارید. خانه های شیروانی، چراگاه ها، و دره های سبز، همه و همه خاطره ای خوش از این سفر لذت بخش را در ذهنتان حک می نمایند.

چشمههای فیلبند

فیلبند از چشمه های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است، چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش تأثیر بسزایی گذاشته است.

برترین فصل بازدید از روستا

برترین فصل بازدید

برترین زمان برای بازدید از این ییلاق از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای مهرماه است. اما این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این ییلاق در بقیه سال کاهش می یابد، بلکه به دلیل شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می شود. زمستان این روستا همواره دیر تمام می شود. تنوع هوا، زیبایی های طبیعت، چشم انداز ها و چشم اندازهای اعجاب انگیز را همواره می توان در فیلبند مشاهد کرد.

فیلبند در تابستان ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد و در زمستان به طور کلی خالی از سکنه است. زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیرممکن می سازد. بنابراین اگر هوای سفر در سر دارید، این روزهای گرم تابستانی را در آرامش سرسبز فیلبند سپری کنید.

اقامت در روستای فیلبند

فیلبند

روستای فیلبند در بهار و تابستان تا سه و چهار برابر ظرفیت خود پذیرای میهمان می شود و به همین خاطر یافتن جایی به منظور اقامت در این دو فصل کار آسانی نیست. علاوه بر این، روستای فیلبند دارای هتل و یا مهمانخانه نیست، اما با اجاره ویلاها و خانه های محلی می توانید شب را در روستا سپری کنید. در بخش غرب روستا هم تکیه ای وجود دارد که برای موارد مختلفی از جمله اجاره اتاق و استفاده از سرویس بهداشتی مورد استفاده جهانگردان قرار می گیرد. در صورتی که جهانگرد حرفه ای باشید کمپینگ در فصل های گرم سال در اطراف روستا امکان پذیر است. اما در جریان باشید که در هر فصلی از سال، شب های روستای فیلبند بسیار سرد است.

مراسم محلی در فیلبند

در روستای فیلبند ، در هفته آخر مرداد ماه، یک مراسم محلی همراه با کشتی لوچو و البته لباس های سنتی، موسیقی محلی و غذاهای بومی برگزار می شوند

راستا دسترسی

راستا دسترسی

دسترسی به فیلبند از جاده هراز و سنگچال آمل آسان تر است. زیرا راستا بابل آسفالت نبوده و پیچ و شیب های زیادی دارد. از شهر آمل به سمت جاده هراز حرکت کنید و بعد از دو کیلومتر که از اولین تونل عبور کردید سمت چپ جاده تابلوی روستای چلاو را مشاهده خواهید کرد. با پشت سر گذاشتن این روستا اول به مراتع و بعد از عبور از سربالایی ها به روستای فیلبند خواهید رسید. اگر جاده هراز خیلی شلوغ نباشد می توان از تهران تا فیلبند را سه چهار ساعته طی کرد.

یک راستا دسترسی راه شوسه نیز از ییلاق شیخ موسی بخش بندپی شرقی به فیلبند وجود دارد. راه مال روی کَرمیناپِی نیز برای رسیدن به این روستا وجود دارد که از روستای دیوا و حدود 30کیلومتر و جنگلی می باشد.

جاده فیلبند

جاده فیلبند

جاده فیلبند به سنگچال جاده ای بسیار پرپیچ و خم است که در فاصله 5 کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاع به 700 متر می رسد. روستای سنگچال نیز زیبایی های منحصربه فرد و خاص خود را دارد. چشم انداز سنگچال از جاده منتهی به فیلبند واقعا چشم نواز است.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1278

به "روستای فیلبند ؛ لمس ابرها بر فراز بام مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای فیلبند ؛ لمس ابرها بر فراز بام مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید