روش صحیح دویدن (هنگام دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟)

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران | سرویس ورزش - دویدن ورزشی شاد و مفرح و بسیار مفید است. آشنایی با روش صحیح دویدن به شما یاری خواهد نمود که سریع تر، موثرتر و راحت تر دویده و فشار و تنش کمی بر بدنتان وارد گردد. همچنین احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا خواهد نمود. نحوه صحیح دویدن برای لاغری نیز موثر خواهد بود. در این مقاله با روش صحیح دویدن آشنا خواهیم شد.

روش صحیح دویدن (هنگام دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟)

چرا صحیح دویدن امری مهم است؟

بسیاری از دونده های آماتور در ابتدا توجه زیادی به کفش های ورزشی و برنامه های آموزشی دارند. اگر چه این موارد برای تمرینات واجب حیاتی هستند، اما اگر با روش صحیح دویدن آشنایی نداشته باشید، آن موارد هم کاملا بی فایده خواهند بود.

بعضی از افراد این تصور را دارند که فرم دویدن فقط مرتبط به پا می گردد. اگرچه پا ها یکی از عوامل بسیار مهم در دویدن هستند، اما فرم صحیح دویدن، همکاری اجزای بدن، از سر گرفته تا پا را شامل می گردد. برای آنکه بتوانید درست و صحیح بدوید، احتیاج به تمرین و صبر خواهید داشت.

تکنیک های صحیح دویدن

عدم آشنایی با روش های صحیح دویدن می تواند باعث آسیب دیدگی شما گردد. بعضی از تکنیک های صحیح دویدن عبارتند از:

سر

در زمان دویدن، سر خود را صاف نگه دارید، انگار که دارید به خط افق نگاه می کنید. سر خود را بیش از حد بالا نگه ندارید یا آن را آن قدر پایین نیاورید تا به سینه تان برسد. تمرکز بر روی خط افق می تواند به طور طبیعی گردن و کمر شما را صاف نگه دارد.

سعی کنید فک خود را شل نگه داشته و اجازه ندهید چانه تان جلو بیاید. اطمینان حاصل کنید که سرتان در راستای باسن تان قرار گیرد.

شانه ها

درست نگه داشتن شرایط شانه ها می تواند کاری چالش برانگیز باشد. در حالت ایده آل، شما باید شانه های خود را راحت و صاف نگه دارید. اجازه ندهید شانه ها به سمت گوش ها بالا بیایند و یا شانه ها خمیده شوند به خصوص زمانی که در طی دویدن احساس خستگی می کنید.

اگر احساس گرفتگی و سفتی در شانه هایتان کردید، آن ها را حرکت دهید تا فشار و تنش موجود در آن ها از بین برود.

نیم تنه و کمر

نیم تنه فرد دونده باید در شرایطی عمود و قائم قرار داشته باشد. مهارت در این کار احتیاج به زمان و تمرین دارد. اگر سر و شانه ها به درستی تراز شده باشند، نیم تنه در شرایط درست قرار خواهد گرفت.

دویدن به صورت قائم و با شانه های عقب رفته به ریه ها این امکان را می دهد که از حداکثر ظرفیت خود استفاده نمایند و در طول تمرین، دونده راحت تر نفس بکشد. توجه داشته باشید که بیش از حد به جلو یا عقب خم نشوید. خم شدن به عقب در زمان دویدن باعث می گردد فشار زیادی بر روی کمر، باسن و زانو ها وارد گردد، زیرا گام های شما بسیار بلند است. خم شدن بیش از حد به جلو نیز می تواند باعث آسیب دیدگی کمر و زانو گردد.

درباره کمر، ممکن است فکر کنید که چرخاندن بدن از ناحیه کمر می تواند باعث گردد که سریع تر حرکت کنید، در صورتی که این طور نیست. در نهایت برای به جلو راندن بدن باید کمرتان را هم زمان با باسن حرکت دهید.

بازو ها

حرکت بازو ها بخش مهمی از روش صحیح دویدن است. بازو ها منبع انرژی هستند که شما را به جلو حرکت داده و مانع از چرخش نیم تنه می شوند. در زمان دویدن، بازو ها باید راحت و به طور طبیعی با گام هایتان حرکت نمایند.

مهم است که آرنج ها در زاویه 45 تا 90 درجه خم باشند و بازو های خود را بالا و پایین کنید. بازو ها را بین سطح سینه و کمر خود نگه دارید.

دست ها

توجه داشته باشید که دست ها و مچ دست باید راحت باشند. دست های خود را مشت نکنید. به آرامی دست های خود را گود کنید به طوری که انگشت ها کمی با کف دست تماس پیدا نمایند. (می توانید تصور کنید که تعدادی پروانه در دست های خود نگه داشته اید.)

باسن

شرایط باسن باید مستقیم و رو به جلو باشد. اگر سر، شانه ها و نیم تنه به درستی تراز شده باشند، شرایط باسن نیز به طور طبیعی درست قرار خواهد گرفت.

زانو

در زمان دویدن زانو ها باید کمی خم شوند تا ضربه ناشی از برخورد پا به زمین را جذب نمایند.

ساق پا

هنگام دویدین توجه داشته باشید که ساق پا جلوتر از بدنتان قرار نگیرد. این کار باعث ایجاد یک گام بسیار بلند شده که باقی فرم بدن را به هم می ریزد.

پا

نحوه برخورد پا ها به زمین بر روی تمام فرم های بدن تاثیر می گذارد. پا ها باید مستقیما در زیر بدن قرار بگیرند. زمانی که پا با سطح زمین تماس پیدا کرد، بلافاصله آن را به سمت باسن ببرید. پا های خود را بر روی زمین نکشید. اجازه دهید جاذبه، پا های شما را به سمت عقب ببرد. در زمان دویدن، پا های خود را روی زمین نکوبید.

حتما بخوانید: بهترین راهکارها برای افزایش سرعت دویدن (تصویری)

کلام آخر

دویدن مزایای زیادی دارد از جمله سلامت قلب، سلامت ریه، تقویت عضلات بدن، کشش و انعطاف پذیری عضلات، تقویت استخوان ها و تنظیم فشار خون. سعی کنید در زمان دویدن تنفس خود را با قدم ها یتان هماهنگ کنید. در زمان دویدن سعی کنید با شکم نفس بکشید نه با سینه. اجازه دهید هوا هم از دهان و هم از بینی وارد گردد. توجه به این نکات می تواند باعث ذخیره انرژی شما و مانع از بروز آسیب گردد.

تجربیات و پیشنهادات شما در رابطه با روش صحیح دویدن چیست؟ چه نکات دیگری را برای آن در نظر می گیرید؟ دیدگاه های خود را با ما و دیگر مخاطبان مجله خبرنگاران به اشتراک بگذارید. توصیه می کنیم حتما مزایای عجیب دویدن رو به عقب را نیز مطالعه کنید. شاید این بار تجربه دویدن برای شما متفاوت باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 768

به "روش صحیح دویدن (هنگام دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح دویدن (هنگام دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید