ساخت زبان مصنوعی حاوی نانوذرات برای چشیدن شربت

به گزارش چای قند پهلو، محققان با استفاده از نانوذرات طلا ابزار حسگری ساختند که می تواند به سرعت طعم شربت را مشخص کند.

ساخت زبان مصنوعی حاوی نانوذرات برای چشیدن شربت

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو،یکی از اساتید رشته شیمی با استفاده از نانوذرات طلا اقدام به تولید ابزار حسگری کرده که می توان از آن به عنوان زبان مصنوعی برای چشیدن طعم شربت افرا استفاده کرد. این ابزار به تولیدکنندگان در ارزیابی کیفیت کمک خواهد کرد.

شربت افرا طلای مایع در ایالت کبک کانادا است. به تازگی محققان دانشگاه مونترال نشان دادند که چگونه می توان از نانوذرات طلا برای یافتن سریع طعم این شربت استفاده کنند.

نتایج کار روی این روش جدید که نوعی زبان مصنوعی است، در نشریه Analytical Methods به چاپ رسیده است.

این دستگاه در واقع یک ابزار سنجش رنگ است که نشان می دهد انواع شربت های افرا چگونه از نظر طعم با هم تفاوت دارند. نتیجه این آزمایش در مدت زمان چند دقیقه با چشم غیرمسلح قابل تشخیص خواهد بود و تولیدکننده می تواند از نتایج آن استفاده نماید.

ژان فرانسوا ماسون، پژوهشگر این پروژه می گوید: زبان مصنوعی ساده تر از زبان طبیعی انسان است، این زبان نمی تواند طعم های پیچیده را تشخیص دهد، طعم هایی که ما به سادگی آن ها را تشخیص می دهیم. این دستگاه به طور خاص می تواند اختلاف طعم موجود در شربت های افرا را در هنگام تولید تشخیص دهد.

این زبان مصنوعی با تجزیه وتحلیل پیروز به تفکیک 1818 شربت مختلف شده است که از نواحی مختلف کبک جمع آوری شده است. این زبان مصنوعی نمایه های مختلف معطر و رنگ شربت ها را از طلایی تا قهوه ای تیره مشخص می کند.

سیمون فارست، از محققان این پروژه می گوید: ما بنا به درخواست تولیدکنندگان شربت افرا در ایالت کبک اقدام به طراحی این زبان مصنوعی کردیم. این حسگر بو و طعم محصول را مورد نظر قرار می دهد.

شربت افرا دارای پیچیدگی های مولکولی است که برای تولید از تست انسانی برای سنجش کیفیت استفاده می شود. اما با ساخت این زبان مصنوعی، تولیدکنندگان می توانند طبقه بندی و دسته بندی محصولات را با سرعت انجام دهند.

برای این کار، تنها کافی است که چند قطره از این شربت داخل معرف نانوذرات طلا ریخته و در مدت زمان ده ثانیه نتیجه مشخص می شود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 202

به "ساخت زبان مصنوعی حاوی نانوذرات برای چشیدن شربت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت زبان مصنوعی حاوی نانوذرات برای چشیدن شربت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید