منسوجات رسانا با استفاده از فناوری نانو فراوری خواهد شد

به گزارش چای قند پهلو، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند با اجرای طرحی منسوجات رسانا را برای صنایع مختلف فراوری نمایند.

منسوجات رسانا با استفاده از فناوری نانو فراوری خواهد شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بهاره موذن چی، دانش آموخته دکتری دانشکده مهندسی نساجی رشته شیمی نساجی و علوم الیاف دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح تکمیل سریع منسوج پلی استر با سنتز در محل با نانوذرات فلزی جهت ایجاد خاصیت رسانای الکتریکی گفت: این پروژه در راستای فراوری منسوجات رسانا در مرحله آزمایشگاهی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه منسوجات رسانا به روش های دیگر در کشور و سایر کشور ها اجرایی شده گفت: تا به امروز از روش منسوجات استفاده نشده است.

این دانش آموخته دانشگاه با اشاره به روش هایی که تا به امروز استفاده شده گفت: این روش ها، منجر به فراوری منسوجات رسانا شده، ولی هزینه زیادی را صرف آن نموده اند تا این پارچه ها فراوری شوند؛ زیرا از تاروپود الیاف فلزی و یا از مواد اولیه گران قیمت مانند پلیمر های رسانا و یا مواد کربنی استفاده نموده اند.

وی اضافه نمود: این روش ها منجر شده است که پارچه نهایی منعطف نباشد و از قیمت بالایی نیز برخوردار باشد.

این محقق ادامه داد: در منسوجاتی که با روش های دیگر رسانا شده مدت زمان فرایند طولانی بوده، اما روشی که ما در پیش می گیریم در مدت 45 دقیقه یک پارچه، رسانا می گردد.

موذن چی با اشاره به مزیت های روش سنتز در محل برای رسانا شدن منسوجات گفت: علاوه بر اینکه مدت زمان کوتاهی برای رسانا شدن پارچه در این روش صرف می گردد هزینه کمتری نیز دارد.

وی اعلام کرد: در این آزمایش ها از پارچه های پلی استر و پنبه معمولی استفاده کردیم که در یک مرحله نتیجه ازمایش ها معین شد.

به گفته وی، از این منسوجات در صنایع پزشکی، ورزشی، حفاظتی و نظامی استفاده می گردد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به روش خود برای رسانا شدن منسوجات گفت: در این روش، نانوذرات فلزی در یک مرحله در پارچه نشانده می گردد که این پارچه صددرصد خاصیت حفاظت در برابر اشعه را داشته و مقاومتی برابر با یک اهم دارند.

وی با تاکید بر اینکه در این روش، روش تکمیل سریع بکار گرفته شده است، اعلام کرد: این طرح در مقیاس ازمایشگاهی اجرایی شده که قابلیت صنعتی شدن نیز دارد.

موذن چی ادامه داد: در حال حاضر با صنایع مختلف صحبت کردیم و منتظر جواب آن ها در راستای استفاده از روش سنتز در محل و برای فراوری پارچه های رسانا هستیم.

این محقق گفت: از این روش می توان در پارچه های رسانا در پزشکی از راه دور، لباس های ورزشی دارای ال ای دی کابل، سنسور، سوپرخازن و... بهره برد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 20

به "منسوجات رسانا با استفاده از فناوری نانو فراوری خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منسوجات رسانا با استفاده از فناوری نانو فراوری خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید