هرآنچه که باید راجع به بررسی صورت بدانیم

به گزارش چای قند پهلو، برای بررسی دقیق یک صورت ابتدا پزشک با تجربه باید آناتومی صحیح صورت را بشناسد تا درک درستی از عیوب و مسائل چهره مراجعه کننده اش داشته باشد.

هرآنچه که باید راجع به بررسی صورت بدانیم

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

پوست بزرگ ترین و مشهودترین اندام بدن است اما با بسیاری از اندام های بدن تنها به یک دلیل ساده فرق دارد و آن این است که وقتی شما مسئله ای را در پوست خود تجربه می کنید، این امر قابل مشاهده است.

این مسئله منجر به ایجاد طیف گسترده ای از تکنیک ها برای یاری به حفظ سلامتی و زیبایی چهره شما می گردد. آنالیز صورت یکی از این تکنیک ها است. این امر برگرفته از یک باور چینی کهن مبنی بر این است که پوست یک انسان بازتابی از سلامت درونی او است.

در سال های اخیر تکنیک های تازه آنالیز صورت ارائه شده اند. این موارد بیش از آنکه متکی بر دانش سنتی باشند بر روی علم پوست شناسی متکی هستند. اما هنوز هم این باور وجود دارد که ایجاد لکه بر روی صورت نشانه یک مسئله حادتر است.

بنابراین آیا آنالیز صورت می تواند باعث شفافیت پوست گردد؟ تحقیقات محدودی انجام شده است.

در ادامه در خصوص سه نوع مختلف آنالیز صورت و آنچه علم در خصوص قابلیت آن ها در بهبود سلامت پوست شما ابراز می دارند خواهید آموخت.

آنالیز صورت به وسیله چینی ها

آنالیز صورت در چین که یک عمل 3 هزار ساله است با عنوان مین شیانگ نیز شناخته می گردد و به طور تحت لفظی خواندن صورت ترجمه می گردد. در این شیوه چهره به عنوان یک نقشه با بخش هایی که مرتبط با اندام های مختلف است، در نظر گرفته می گردد.

زمانی که مسئله ای در جسم به وجود می آید، پوست آن را به وسیله بروز جوش ها، قرمزی یا خشکی نشان می دهد. محل قرارگیری این لکه ها بر روی صورت، اندامی که دچار مشکل شده است را تعیین می نماید.

هیچ مبنای علمی واقعی برای آنالیز صورت به وسیله چینی ها وجود ندارد بلکه این امر مبتنی بر سال ها مشاهده و اعتقاد بر این است که انرژی کیو آی، در امتداد مسیرهای غیرقابل مشاهده در اندام ها جریان می یابد.

یک کار تحقیقاتی که در مجله طب سوزنی و مطالعات نصف النهار منتشر شده است نشان می دهد که این سیستم پنهان بر هر دو سیستم قلبی عروقی و عصبی تأثیر می گذارد. اما بعضی از کارشناسان اصلاً به آن اعتقاد ندارند و ادعا می نمایند که جوش ها به دلیل تعداد زیاد غدد فراورینماینده چربی در ناحیه صورت ظاهر می شوند.

بسیاری از مردم هنوز هم این عمل را انجام می دهند. اگر شما علاقه مند به امتحان کردن آن هستید، در اینجا مجموعه ای از آنچه پزشکان طب سنتی چینی (TCM) معتقدند هر ناحیه از صورت چه مسئله ای را نشان می دهد آورده شده است.

پیشانی
ایجاد تغییر در پوست پیشانی به بروز مشکل در دستگاه گوارش مرتبط است. شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر می تواند با بروز جوش یا خطوط خود را نشان دهد. بنابراین رژیم غذایی نامناسب، کمبود خواب و افزایش استرس نیز می تواند از عوامل آن باشد.
شقیقه ها
این نواحی از صورت می توانند خود را به وسیله آکنه نشان دهند. داروهایی که با بدن شما موافق نیستند نیز می توانند در اینجا تأثیر بگذارند.
ابروها
فضای بین ابروها مربوط به شرایط کبد است. کبد نقش سم زدایی را ایفا می نماید، بنابراین سموم ناشی از احساسات منفی یا رژیم غذایی بد می توانند برای این ناحیه از صورت مضر باشند.
چشم ها
زیر چشم با مایعات بدن مرتبط است. استرس یا کمبود آب می تواند منجر به پف چشم، ایجاد کیسه در زیر چشم یا حلقه های تیره گردد.
بینی
بینی به دو قسمت تقسیم می گردد. سمت چپ نشانه سمت چپ قلب و سمت راست مربوط به سمت راست است.

هرگونه انسداد مرتبط با قلب که به شکل قرمزی یا جوش های سرسیاه ظاهر می گردد و چربی پوست یا جوش می تواند نشانه فشارخون یا مسائل کلسترول باشد.

گونه ها
گونه ها به معده، طحال و دستگاه تنفسی مربوط می شوند. گونه های قرمز ممکن است نشانه التهاب معده باشد. وجود جوش می تواند مربوط به آلرژی یا مسائل سینوس باشد.
دهان
دهان نمادی از معده و روده بزرگ است. وجود زخم ها در این قسمت ممکن است نشانه زخم معده یا رژیم غذایی خام خواری یا مصرف مواد غذایی سرد باشد که باعث می گردد معده برای گرم کردن مواد غذایی، فعالیت بیش از حد داشته باشد.
چانه
فک و چانه به سیستم هورمونی و فراوریمثل مرتبط هستند. جوش های موجود در این قسمت ممکن است مربوط به زمان قاعدگی یا احساس استرس باشد.
بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟
در صورت مشاهده هر یک از مسائل فوق، یک پزشک TCM احتمالاً توصیه می نماید ویژگی های رژیم غذایی یا شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

این توصیه می تواند مزایایی به همراه داشته باشد. اما اگر مطمئن نیستید که تمایل به استفاده از آن دارید یا خیر، با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید.

آنالیز صورت درماتولوژیک

نسخه مدرن تر از روش سنتی آنالیز صورت، به وسیله برند مراقبت از پوست درماتولوژیک راه اندازی شد. این شیوه شامل تشخیص چینی همراه با دانش پوست شناسی می گردد.مجدداً صورت به دو ناحیه تقسیم می گردد و هر قسمت به وسیله یک متخصص آموزش دیده موردآنالیز قرار می گیرد.

ترکیب این تجزیه و تحلیل با پرسشنامه ای در خصوص شیوه زندگی، به پزشک این امکان را می دهد تا تشخیص دهد که چرا فرد ممکن است دچار مسائل پوستی گردد و این مسائل می تواند آکنه یا روزاسه و یا اگزما باشد.

ناحیه 1 و 3: پیشانی
وجود هرگونه مشکل در این قسمت بیانگر یک مسئله احتمالی در مثانه یا دستگاه گوارش است. وجود جوش می تواند به معنای رژیم غذایی نامناسب و کمبود آب باشد. (توجه داشته باشید که ارتباط بین رژیم و آکنه هنوز تعیین نیست چراکه منابع معتبری از سوی کارشناسان وجود ندارد).

احتقان یا گرفتگی منافذ پوست بعلاوه می تواند به دلیل استفاده از لوازم آرایشی یا مواد شوینده نامطلوب یا محصولاتی باشد که منافذ پوست را مسدود می نمایند. حتی یک نام برای این شرایط وجود دارد: آرایش آکنه.

ناحیه 2: بین ابروها
وسط پیشانی شما به کبد شما مرتبط است. وجود جوش ها یا چرب بودن پوست در این قسمت حاکی از آن است که احتمالاً رژیم غذایی باید به طور اساسی تغییر کند.

خودداری از مصرف بیش از حد الکل، غذاهای چرب و خوردن غذا در اواخر شب به همراه آنالیز حساسیت غذایی به ویژه عدم تحمل لاکتوز توصیه می گردد.

ناحیه 4 و 10: گوش ها
مسائل کلیوی در این قسمت نمود پیدا می نماید. به افرادی که گوش گرم دارند یعنی احساس داغی در گوش خود دارند توصیه می گردد که اندازه مصرف آب را بالا برده و مصرف کافئین، الکل یا نمک را کاهش دهند. سایر تحریکات ممکن است مربوط به استفاده از تلفن همراه یا آلرژی به جواهرات باشد.
ناحیه 5 و 9: گونه ها
در ارتباط با دستگاه تنفسی، کسانی که سیگار می کشند و یا آلرژی دارند ممکن است متوجه مویرگ های از بین رفته، فشارخون بالا یا احتقان عمومی شوند. اینها بعلاوه ممکن است نتیجه ترکیبات آرایشی حاوی کامدوژنیک، مسائل دندان، لثه یا باکتری های موجود در تلفن های همراه باشد.

وجود باکتری ها یکی از مهم ترین عوامل ایجادنماینده آکنه هستند و مطالعات نشان می دهد شما باید به خصوص از بهداشت تلفن خود مطمئن باشید. این دستگاه ها تعداد زیادی از باکتری ها را در خود جای داده اند که بعضی از آنها می توانند باعث بیماری شوند.

ناحیه 6 و 8: چشم ها
شرایط کلیه ها نیز با چشم ها مرتبط است. حلقه های تیره و پف چشم می تواند نشانه کم آبی یا رژیم نامتعادل باشد. آلرژی، جریان ضعیف لنفاوی و فشار به کلیه نیز می توانند عوامل دخیل در این خصوص باشند.
ناحیه 7: بینی
از بین رفتن مویرگ ها در اطراف بینی شما می توانند یک دلیل ساده داشته باشند، که شامل فشار زیاد جوش ها یا محیط یا ژنتیک است. اما اگر بینی از حد معمول قرمزتر باشد، ممکن است نشانه فشارخون بالا باشد چراکه آن مرتبط با قلب است.
ناحیه 12: لب فوقانی
فضای بالای لب شما با سیستم فراوریمثل مرتبط است. وجود رنگ دانه یا افزایش رشد مو در این قسمت می تواند نتیجه عدم تعادل هورمون ها باشد.

این یک مبنای علمی دارد. تغییر سطح هورمون می تواند بر فراوری ملانین تأثیر بگذارد و منجر به افزایش فشارخون گردد. افزایش فراوری هورمون هایی به نام آندروژن می تواند منجر به رشد ناخواسته مو گردد - که با عنوان هیرسوتیسم نیز شناخته می گردد.

ناحیه 11 و 13: خط فک
کار دندانپزشکی می تواند باعث ایجاد جوش در امتداد طرفین چانه شما گردد. اما هورمون ها نیز می توانند باعث آن شوند زیرا این منطقه مرتبط با تخمدان ها است. در پی انجام یک کار تحقیقاتی در سال 2001 این نتیجه گیری به دست آمد که تقریباً نیمی از زنان قبل از قاعدگی دچار آن می شوند.

جوش های ایجاد شده در این قسمت بعلاوه می توانند تحت تأثیر عدم پاک کردن صحیح مواد آرایشی، وجود مواد تحریک نماینده بسته شدن منافذ پوست به دلیل استفاده از مواد آرایشی و لمس مداوم آن ناحیه باشد.

ناحیه 14: گردن
هنگامی که استرس را تجربه می کنید غدد فوق کلیوی شما هورمون هایی از جمله آدرنالین را آزاد می نمایند. این امر می تواند به ایجاد قرمزی در ناحیه گردن و قفسه سینه شما منجر گردد اما مسائل پوستی در این قسمت می توانند نشانه تحریک ناشی از عطر یا آسیب آفتاب نیز باشند.
سپس چه اتفاقی می افتد؟
این که آیا شما در یک مشاوره مطابق با زندگی واقعی شرکت می کنید یا از برنامه درماتولوژیک استفاده می کنید، نتیجه نهایی یکسان است. به شما برنامه ای شخصی جهت مراقبت پوستی متشکل از محصولاتی با برند درماتولوژیک داده خواهد شد.

البته، هیچ اجباری برای خرید این موارد وجود ندارد و شما می توانید برای مشاوره به یک متخصص پوست دیگر مراجعه کنید.

آنالیز صورت دارای آکنه

در آنالیز صورتی که دارای آکنه است اعتقادات چینی ها رد می گردد و آن بیشتر بر مبنای دلایل علمی وجود طولانی مدت آکنه ها متمرکز است. درحالی که تحقیقات کمی وجود دارد تا ثابت کند یک عامل خاص می تواند باعث ایجاد آکنه در یک قسمت خاص گردد اما به دلیل شیوع آکنه، این روش محبوب تر شده است.

طبق اطلاعات موجود، بیش از 50 میلیون نفر در هر سال مبتلا به آکنه می شوند. در حقیقت، اعتقاد بر این است که این شایع ترین مشکل پوستی است.در آنالیز صورت دارای آکنه اگر شما آنالیز کنید که در چه قسمت هایی جوش ها ظاهر می شوند، شما می توانید عامل محرک را پیدا کنید. هنگامی که این عامل را بدانید، می توانید به جوش های خود سرانجام دهید.

در این تکنیک، دقیقاً مانند موارد دیگر، صورت به چند ناحیه تقسیم می گردد که با موقعیت خاص پزشکی یا سبک زندگی مرتبط است. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است.

پیشانی
این بخش با استرس و رژیم غذایی مرتبط است. در اینجا درمان های خانگی برای جلوگیری از ایجاد آکنه یا درمان آن شامل خوردن بیشتر میوه و سبزی ها، اطمینان از خواب کافی و نوشیدن آب زیاد است.
خط رویش مو
این بخش به عنوان یک ناحیه جداگانه طبقه بندی شده است. مسائل مربوط به مو با ساختار مو یا محصولات آرایشی آن مرتبط است. این مشکل شامل مواد مسدودنماینده منافذ است.

جوش های ناشی از محصولات مو به عنوان آکنه روغنی شناخته می شوند. برای رفع کردن آن، متخصصان پوست تمیز کردن مضاعف پوست و استفاده از لوازم آرایشی غیرکومودون ساز را توصیه می نمایند.

ابروها
فضای بین ابروها نیز با رژیم غذایی مرتبط است. وجود جوش ها می تواند به دلیل مصرف زیاد الکل یا غذاهای چرب یا فرآوری شده ایجاد گردد.
گونه ها
گونه های شما می توانند تحت تأثیر تأثیرات بیرونی مانند آلودگی هوا و باکتری های موجود در ملحفه روی بالش و تلفن های همراه قرار بگیرند. برای مقابله با این شرایط، پوست را به طور کامل تمیز نموده و رو بالشی ها را مرتباً بشویید.

بعلاوه اعتقاد بر این است که رژیم غذایی نیز تأثیرگذار است. تحقیقی که در سال 2012 انجام شد تأیید می نماید که مصرف مکرر قند می تواند ریسک ایجاد آکنه را بالا برد. آنالیز اخیر پژوهش های بی شمار انجام شده نیز ارتباط بین مصرف لبنیات و آکنه را نشان می دهند، اگرچه انجام تحقیقات بیشتری ضروری است.

چانه
استنباط می گردد که چانه و فک شما نمایی از وجود تعادل هورمونی در شماست. در دوران قاعدگی و بارداری، وجود هورمون های اضافی می توانند به ایجاد جوش ها منجر شوند.

وجود آکنه در امتداد خط فک بعلاوه می تواند نشانه سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، چرا که در این شرایط مقادیر بیشتری هورمون های مردانه در بدن زنان فراوری می گردد.

پس از آن چه اتفاقی می افتد؟
مانند تکنیک های قبلی آنالیز صورت، متخصص زیبایی شما توصیه هایی مبنی بر تغییرات رژیم غذایی تا تنظیم سبک زندگی را به شما ارائه می دهد. استفاده از محصولات مراقبت از پوست نیز ممکن است توصیه گردد.

مزایای مراجعه به متخصص پوست

اگر چه بسیاری از متخصصان زیبایی در تکنیک هایی مانند آنالیز صورت آموزش خواهند دید، اما یک متخصص پوست اغلب برترین فرد برای مراجعه جهت درمان هرگونه مسئله ای در پوست است.

این پزشکان قادر به تشخیص و درمان تمام مسائل پوستی هستند. آنها نه تنها می توانند دلیل بروز هر مسئله ای را شناسایی نمایند، بلکه به شما برترین راهکار را با توجه به نوع پوست و سبک زندگی تان توصیه می نمایند. آنها می توانند به شما در یافتن فرایند مناسب مراقبت از پوستتان یاری نمایند.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1027

به "هرآنچه که باید راجع به بررسی صورت بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به بررسی صورت بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید