ورود ایدرو و ایمیدرو به بورس نیازمند مصوبه دولت

به گزارش چای قند پهلو، رئیس کل سازمان خصوصی سازی در مورد عرضه سهام ایمیدرو و ایدرو گفت: عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو به مصوبه هیأت وزیران نیاز دارد و در صورت اخذ این مصوبه تا انتها اردیبهشت، مراحل آماده سازی برای عرضه در بورس انجام می شود که امیدواریم زمینه پذیرش این مجموعه ها در نیمه نخست امسال در بازار سرمایه فراهم شود. بنابراین در صورت تصویب هیأت وزیران، سهام ایدرو و ایمیدرو تا انتها شهریور عرضه می شود.

ورود ایدرو و ایمیدرو به بورس نیازمند مصوبه دولت

علیرضا صالح یکی از مسائل واگذاری های دولت در سال های گذشته را واگذاری شرکت های زیرمجموعه یک مجموعه دانست و اظهار کرد: این اتفاق در برخی موارد موجب شده است که حلقه مدیریتی و زنجیره ارزش در این مجموعه از بین برود. بر این اساس، یکی از مواردی که در راستای واگذاری شرکت های دولتی باید موردتوجه قرار گیرد این است که نباید زنجیره مدیریتی را در واگذاری ها از بین برد.

او ادامه داد: ازاین رو در پی دریافت مجوز لازم و قانونی از هیأت وزیران هستیم تا مجموعه هایی مانند ایدرو و ایمیدرو را تبدیل به شرکت سهامی عام کنیم تا پس از کسب مصوبات لازم و اجازه قانونی و اصلاح ساختار، این مجموعه ها بتوانند اقدام به پذیرش و عرضه سهامشان در بورس کنند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: درصورتی که مجوز قانونی و مصوبات لازم برای عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو از هیأت وزیران کسب شود، پس ازآن وارد مرحله آماده سازی این مجموعه ها برای عرضه در بازار سرمایه خواهیم شد و تلاش می کنیم طبق فرایندهای قانونی، کار ارزیابی و آماده سازی سهام این مجموعه را تا اواسط تابستان امسال در بازار سرمایه انجام داده و آماده واگذاری شویم.

فواید واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو

صالح در ادامه در مورد فواید واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو توضیح داد: فایده واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس این است که پس از واگذاری و عرضه در بورس این مجموعه ها باید اطلاعات اقتصادی و اقتصادی خود را بر اساس قانون در سامانه کدال منتشر کنند و به سهامداران پاسخگو باشند. بنابراین در وهله اول بحث شفافیت در عملکرد اقتصادی مطرح می شود و این شرکت ها گام بزرگی برای شفافیت بر خواهند داشت.

او ادامه داد: در مرحله دوم نیز موضوع حاکمیت شرکتی مطرح می شود، زیرا بعد از عرضه، فرایند انتصاب مدیران در این مجموعه ها باید متناسب با استانداردهای بالای بازار سرمایه انجام شود. درواقع برای انتخاب مدیران در شرکت های زیرمجموعه باید فرآیند صلاحیت حرفه ای مطابق قوانین بازار سرمایه باشد. این موضوع فرآیند کار در این مجموعه های اقتصادی را به سمت رعایت قوانین حاکمیت شرکتی و افزایش بهره وری سوق می دهد و به بهبود عملکرد آن ها منجر می شود.

نیروگاه ها در صف ورود به بورس

صالح در انتها گفت: سازمان خصوصی سازی به دنبال آن است که بعد از وزارت صنعت، توافق هایی را با وزارت نیرو برای واگذاری نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق بر اساس همین مدل انجام دهد اما برای این کار باید با وزارت نیرو توافق صورت بگیرد تا زمینه عرضه سهام این شرکت ها فراهم شود.

بر اساس این گزارش، دولت عزم خود را برای عرضه سهام شرکت های دولتی جزم کرده است؛ به طوری که این موضوع از ابتدای سال جدید تا به امروز بارها مورد تأکید مسئولان مختلف ازجمله رئیس جمهور و وزیر امور اقتصاد و دارایی قرار گرفته است.

در این راستا، شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، در جلسه یازدهم فروردین ماه، سازوکار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ماه 99 توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رئیس جمهور شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 167

به "ورود ایدرو و ایمیدرو به بورس نیازمند مصوبه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ایدرو و ایمیدرو به بورس نیازمند مصوبه دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید