چگونه تندرست باشیم (2)

به گزارش چای قند پهلو، مثبت بیندیشید. فکر ما قدرت و تأثیر بالایی در زندگی ما دارد. با مثبت اندیشی ساده، می توان یک مانع را به یک فرصت تبدیل کرد. نه تنها انگیزه و اشتیاق بیشتری برای زندگی خواهید گرفت، بلکه سیستم ایمنی شما می تواند بهتر با

چگونه تندرست باشیم (2)

مترجم: علی سعادت

بخش 3: داشتن سلامت عاطفی

1. مثبت بیندیشید. فکر ما قدرت و تأثیر بالایی در زندگی ما دارد. با مثبت اندیشی ساده، می توان یک مانع را به یک فرصت تبدیل کرد. نه تنها انگیزه و اشتیاق بیشتری برای زندگی خواهید گرفت، بلکه سیستم ایمنی شما می تواند بهتر با سرما و بیماری های قلبی مبارزه کند. نتایج تحقیقات دانشگاه هاروارد دراین زمینه دروغ نمی گویند. شادی شما، خیلی با ارزش است اما سلامتی تان نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر سلامتی نداشته باشید، نمی توانید کاملاً شاد باشید. پس از اینکه فکر و بدن خود را به سلامت کامل رساندید می توانید سراغ سایر کارها بروید. برای برداشتن این قدم سخت، به حس خشنودی آن فکر کنید. هر زمان فکرتان آغاز به تمرکز بر روی افکار بد کرد، آن را متوقف کنید. به دو چیز که از داشتن آن خشنود هستید فکر کنید. در نهایت با این کار، فکر شما بدون اینکه با آگاهی بخواهید آن را تغییر دهید، خود به صورت اتوماتیک این افکار منفی را متوقف نموده و به سمت الگوهای مثبت معطوف می گردد.

2. احساس رضایت داشته باشید. این بدین معنا نیست که از زندگی خود راضی باشید (هر چند می تواند این موضوع را هم در بر بگیرد) اما باید بتوانید از خودتان راضی باشید. اگر رژیم گرفته اید، هر از گاهی کمی از آنچه را که هوس نموده اید بخورید. اگر برنامه مورد علاقه ای دارید که از سه ساعت دیدن کردنش لذت می برید، حتماً آن را دیدن کنید. از انجام هر چیز کوچکی که شما را خشنود می نماید، دریغ نکنید.

شادی شما، خیلی با ارزش است اما سلامتی تان نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر سلامتی نداشته باشید، نمی توانید کاملاً شاد باشید. پس از اینکه فکر و بدن خود را به سلامت کامل رساندید می توانید سراغ سایر کارها بروید. اگر مسائل کاری، خانوادگی یا مسائل روابطتان شما را خسته نموده اند، با خوردن یک نان شیرینی گندمی بزرگ به جای یک غذای سالم، می توانید اساس مسائل آینده را برای سلامتی خود بنا کنید. زمانی که دارای چنین مسائلی هستید، می توانید با داشتن بدن و فکری سالم به مبارزه با آن ها بپردازید.

3. سنگ بزرگ، علامت نزدن است. وقتی دائماً به اهداف دست نیافتنی فکر کنیم ترس بر ما غلبه می نماید، ناامید و تنبل می شویم. چرا کوشش کنیم چیزی که هیچ وقت دست یافتنی نیست را بدست آوریم؟ یک دیدگاه صحیح باید به حال و لحظه فکر کند و همه چیز را در نظر بگیرد. البته که باید نگران آینده نیز بود، اما نباید کاملاً خود را درگیر چیزی کرد که هنوز اتفاق نیافتاده و یا هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: خوراکی های مناسب تندرستی

با داشتن سلامت عاطفی (و شاد بودن)، راحت تر می توانید بر روی قدم هایی که باید بردارید تمرکز کنید تا به مقصد مورد نظر برسید. سعی کنید بیشتر در حال زندگی کنید و به کارهایی که در حال حاضر باید انجام دهید تمرکز کنید. حال، همواره پیش از آینده می آید، پس به ترتیب بر روی هر کدام تمرکز کنید.

4. استرس خود را کنترل کنید. این کار بسیار سخت است. وقتی استرس بر زندگی ما چیره گردد، همه چیز از هم می پاشد. خانه ای به هم ریخته خواهیم داشت، فکری به هم ریخته خواهیم داشت و روابطمان بسیار تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. پنج دقیقه کار خود را متوقف کنید و به استرس هایی که دارید فکر کنید، چگونه آن ها را کنترل می کنید؟ چگونه می توانید آرامش خود را حفظ کنید؟

یکی از سالم ترین راه ها برای مبارزه با استرس، یوگا است. اگر یوگا را دوست ندارید، مدیتیشن چطور است؟ نه؟ پس سعی کنید در روز ده دقیقه کاملاً کارهای خود را متوقف کنید و فکر خود را از همه چیز خالی کنید. در جایی بنشینید و فقط نفس بکشید. هر روز این کار را انجام دهید و تمرکز خود را فقط به نفس کشیدن خود معطوف کنید.

5. دوستان خود را به درستی انتخاب کنید. همه ما دوستانی را داریم که با اینکه می دانیم بسیار به ما ضرر می رسانند یا ما را خسته می نمایند، اما چون وضع اقتصادی خوبی دارند یا به خاطر دلایل غیرموجه هنوز با آن ها دوست هستیم. متأسفانه برای سلامت عاطفی و احساسی خود هم که شده باید رابطه خود را با آن ها قطع کنیم. آن ها برایمان هیچ فایده ای ندارند و ما هم این را می دانیم، اما این مسئله را انکار می کنیم تا از موقعیت ناگواری که ممکن است قطع کردن رابطه مان با آن ها به وجود بیاورد، دوری کنیم. این لطف را در حق سلامت روان خود بکنید و آن رابطه دوستی را به خاتمه برسانید. در دراز مدت، شادی بیشتری نصیبتان خواهد شد.

6. سعی کنید فرد فعالی باشید. یکی از احساسات خوبی که به راحتی می توان به دست آورد این است که بگویید: امروز خیلی کارها را انجام دادم. با داشتن این حس، قدرت بیشتری خواهید گرفت. اینکه شخصی به شما می گوید اگر فکر خود را بر کاری متمرکز کنی حتماً انجامش خواهی داد دیگر یک دروغ نیست! برای دقیقه ای، داشتن این حس را متصور شوید.

با ایجاد لیستی از کارهای روزانه خود آغاز کنید. یک تقویم یا نرم افزار برنامه ریزی نیز می تواند ایده خوبی باشد. و باز به یا داشته باشید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. با کارهای کوچک آغاز کنید. پیش از آن که فکرش را هم بکنید روی غلتک می افتید.

7. به خود استراحت دهید. این قدم، مشابه بخش رضایت مندی از خود می باشد. برخی مواقع باید کاری که به صلاحتان است را بکنید، بدون توجه به اینکه اطرافیان از شما چه می خواهند. بدون احساس گناه، به پیغام معروف شکلات کیت کت گوش کنید استراحتی بکنید و کیت کتی بخورید. شبی را به استراحت بپردازید. صبحی را به کاری مشغول نشوید و استراحت کنید. وقتی پس از این استراحت دوباره به کار خود مشغول می شوید، دو برابر انرژی خواهید داشت.

این موضوع برای ورزش نیز صدق می نماید. اگر کاری را پشت سر هم و بدون استراحت انجام دهید، عضلاتتان به آن کار عادت می نمایند، خودتان خسته می شوید و دیگر پیشرفت نخواهید کرد. پس به جای اینکه آخر هفته هم به ورزش بپردازید، به استخر بروید. این کار تنبلی نیست، بلکه کاری منطقی است.

8. تعادل عاطفی پیدا کنید. حتی اگر تمامی ابعاد دیگر سلامتی را داشته باشید، اگر آشفتگی درونی داشته باشید، احساس سالم بودن نمی کنید. هر کس زمانی ممکن است احتیاج به یاری داشته باشد، و کار های کوچکی وجود دارد تا حال شما را بهتر نمایند. اگر مسائل شدید تر شدند، باید این توانایی را داشته باشید تا بتوانید با درد و رنج عاطفی و افسردگی دست و پنجه نرم کنید.

پس از اینکه روی خودتان کار کردید، باید روی روابط میان-فردی خود کار کنید. یاد بگیرید چگونه می توانید یک رابطه تحت کنترل را تشخیص دهید و اگر ضروری است با سوء استفاده های عاطفی مبارزه کنید تا از این رو بتوانید رابطه ای سالم داشته باشید.

بخش 4: داشتن عادات سالم

1. عادات افراطی و ناسالم خود را متوقف کنید. با انجام ریسک های غیرضروری، تنها به بدن و فکر خود فشار می آوریم. این کارها می توانند عواقب جدی و بلند مدتی داشته باشند. انجام ریسک های خطرناک، نشانگر مسائل روانی شدیدتری هستند که در این صورت، فرد را مستلزم مراجعه به یک متخصص می نماید. می توانید با توجه کردن به نکات زیر، کم کم این عادات خود را اصلاح کنید:

مقاربت های امن تری داشته باشید

از نوشیدنی های الکلی دوری کنید

از سیگار کشیدن پرهیز کنید

با مصرف مواد مبارزه کنید

با کارهای کوچکی مثل بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی یا بر سر کردن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری آغاز کنید.

این ها کارهای ممکنی هستند. همان طور که سخت به نظر می رسند به همان مقدار نیز قابل انجام اند. اغلب، اگر به انجام هر یک پیروز شوید سایر کار ها نیز به خودی خود راحت تر انجام خواهند شد.

اگر اصلاً هیچ رفتار افراطی و خطرناکی را انجام نمی دهید، پس باید به شما تبریک بگوییم!

2. چند بار در هفته ورزش کنید. ما بخش خوش اندام بودن را مورد تأکید قرار دادیم، اما اکنون وقت آن رسیده که کمی فراتر از آن برویم. باید در برنامه روزانه / هفتگی خود ورزش را جای دهید. ورزش، متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد، وزنتان را کنترل می نماید و شما را تا آخر هفته شاداب و سرحال نگه می دارد. سه تیر با یک نشان!

بگذارید یک برنامه به شما بدهیم: در طول هر هفته، 150 دقیقه به ایروبیک (یا 75 دقیقه فعالیت شدید) بپردازید و دو بار در هفته به تمارین قدرتی بپردازید. حتی کوتاه کردن چمن های منزلتان را نیز می توانید جزء آن ها حساب کنید.

3. در شب، استراحت خوبی داشته باشید. زمانی که خواب هستید، بدن شما سلول هایی را فراوری می نماید که می توانند با عفونت ها، ورم های بدن و استرس به مبارزه بپردازند. این بدین معناست که عدم داشتن خواب کافی و یا داشتن خواب بی کیفیت، شما را نه تنها بیشتر مستعد بیماری می نماید، بلکه زمان بهبود یابی شما را نیز افزایش می دهد. اگر برای خودتان نمی خوابید برای سلامتی تان بخوابید.

تحقیقی به وسیله ژورنال تغذیه کلینیکی آمریکا انجام گرفت که نتایج آن حاکی از این است که مردهایی که 4 ساعت خواب دارند، 500 کالری بیشتر از افرادی که 8 ساعت خواب دارند مصرف می نمایند. اگر در پی رژیمی آسان می گشت، راهکار درست جلوی چشمان شما قرار گرفته است.

4. آشپزی یاد بگیرید. اگر خودتان وعده های غذایی خود را آماده کنید، هم در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد، هم مقداری از هزینه های خود کم نموده اید و هم با امتحان کردن دستورهای پخت مختلف، تجربه بی نظیری کسب خواهید کرد. از این رو می توانید روی آنچه که وارد بدن شما می گردد کنترل بیشتری داشته باشید. این تنها راهی است که می توانید رژیم بهتری داشته باشید.

به هنگام آشپزی، از روغن های چرب و ادویه های فراوان دوری کنید. به جای روغن های گیاهی، کره یا روغن نباتی، از روغن زیتون بهره ببرید و نمک و پنیر اضافه را به حداقل برسانید. اگر بدون این مواد غذایتان طعمی نمی گیرد، سعی کنید روش آشپزی خود را تغییر دهید!

5. نظافت شخصی خود را رعایت کنید. دستان خود را بشویید. به ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی در منزل یا در یک مکان عمومی. میکروب ها می توانند مثل آتشی سوزان افزایش یابند و در چشم به هم زدنی ما را از پا در بیاورند. دوش گرفتن نیز ایده خوبی است.

پس از مصرف غذا از نخ دندان و مسواک بهره ببرید، مانده های غذایی، اغلب علت بوی بد دهان و بیماری های مربوط به لثه هستند. به طور منظم به دندان پزشک خود سری بزنید تا دندان هایی تمیز داشته باشید و از بروز هر گونه عارضه ای، پیش از آنکه جدی گردد، جلوگیری کنید.

6. سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. داشتن عاداتی سالم و انرژی بالا، کار بسیار سختی است برای کسی که مدام در حال کلنجار رفتن با سرماخوردگی، خستگی مفرط، عفونت ها و یا هر بیماری دیگری که از عواقب سیستم ایمنی ضعیف باشد.

در صورت امکان سعی کنید تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد احتیاج بدنتان را به وسیله رژیم غذایی خود جذب کنید. قرص های ویتامینه را باید به عنوان گزینه دوم مد نظر داشت. پیش از آنکه تغییرات اساسی در شما رخ دهد، با دکتر خود همه چیز را در میان بگذارید.

منبع مقاله :

https://www.wikihow.com/Be-Healthy

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1019

به "چگونه تندرست باشیم (2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تندرست باشیم (2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید