آیا ژن ها در طول عمر انسان تاثیرگذار هستند؟

به گزارش چای قند پهلو، محققان کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان از نقش گروهی از ژن ها که نقش اساسی در ساخت اجزای سلول های ما دارند و می توانند بر طول عمر انسان نیز تاثیر بگذارند، خبر داده اند.

آیا ژن ها در طول عمر انسان تاثیرگذار هستند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، محققان در مطالعات پیشین معین نموده بودند که این ژن ها طول عمر را در موجودات کوچک از جمله مگس های میوه افزایش می دهند و باعث می شوند مگس های میوه 10 درصد بیشتر عمر نمایند، اما این اولین بار است که دانشمندان متوجه این ارتباط در افراد نیز شده اند.

دکتر نظیف آلیک(Nazif Alic) از محققان این مطالعه گفت: ما قبلا از نتایج تحقیقات گسترده قبلی دیده ایم که مهار ژن های خاصی که در ساخت پروتئین ها در سلول های ما نقش دارند، می توانند طول عمر را در موجوداتی مانند مخمر، کرم و مگس افزایش دهند. با این حال در انسان، از دست دادن عملکرد این ژن ها باعث ایجاد بیماری هایی مانند اختلالات رشدی همچون ریبوزوموپاتی (ribosomopathies) می گردد.

محققان گفتند : در این مطالعه ما دریافتیم که مهار این ژن ها ممکن است باعث افزایش طول عمر در افراد نیز گردد.

ژن ها در سیستم پروتئینی مصنوعی (synthetic machinery) سلول های ما نقش دارند، که این امر برای زندگی لازم است، اما محققان می گویند ممکن است در اواخر عمر به تاثیر آن احتیاج نداشته باشیم.

طی این مطالعه محققان داده های ژنتیکی مطالعات قبلی را که شامل داده های 11262 نفر که عمری فوق العاده طولانی داشتند، آنالیز کردند. آن ها دریافتند افرادی که کاهش فعالیت در ژن های خاصی در این افراد با طول عمر طولانی آنها مرتبط بوده است. این ژن ها به دو آنزیم آر ان ای پلیمراز به نام های Pol I و Pol III که آر ان ای های ریبوزومی و انتقال دهنده را رونویسی می نمایند و بعلاوه بیان ژن های پروتئین ریبوزومی مرتبط هستند.

دانشمندان شواهدی یافتند که نشان می دهد اثرات ژن ها با بیان آن ها در اندام های خاص، از جمله چربی شکم، کبد و ماهیچه های اسکلتی مرتبط است، آنها بعلاوه دریافتند که تاثیر ژن ها بر طول عمر فراتر از ارتباط آنها با هر بیماری خاص مرتبط با سن است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1245

به "آیا ژن ها در طول عمر انسان تاثیرگذار هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ژن ها در طول عمر انسان تاثیرگذار هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید