ارتباط افسردگی با گلبول های سفید خون

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران : افسردگی با تعداد گلبول های سفید خون مرتبط است.

ارتباط افسردگی با گلبول های سفید خون

افسردگی از بیماری های شایع در بین افراد است. این بیماری با گلبول های سفید خون مرتبط است.

به گزارش خبرنگاران، مطالعات محققان دانشگاه وندربیلت نشان می دهد افرادی که از نظر ژنتیکی خطر بالایی برای ابتلا به افسردگی دارند، تعداد گلبول های سفید بیشتری نیز دارند. این مطالعه بیش از پیش اهمیت سیستم ایمنی در علت بروز افسردگی را برجسته می نماید.

به رغم مطالعات گسترده ای که در زمینه افسردگی انجام شده، هنوز اثرات بیولوژیکی این عارضه درک نشده است.

بر اساس این مطالعه رابطه ای قوی بین افسردگی و چند بیماری مزمن و بعلاوه التهاب وجود دارد؛ ولی هنوز محققان نمی دانند این عوامل چگونه به هم مرتبط می شوند.

مطالعات محققان دانشگاه وندربیلت با آنالیز اطلاعات پزشکی 382 هزار و 452 فرد مبتلا به افسردگی و دارای عوامل خطر ژنتیکی این عارضه نشان می دهد یک رابطه قوی بین نمرات پلی ژنیک افسردگی و تعداد گلبول های سفید وجود دارد؛ به این معنی که افرادی که از نظر ژنتیکی خطر بالایی برای ابتلا به افسردگی دارند، تعداد گلبول های سفید بیشتری نیز در خون خود دارند. در ادامه آمده است حتی داشتن خطر ژنتیکی بالا نیز سطح گلبول های سفید خون را افزایش می دهد.

نمره پلی ژنیک در واقع یک معیاز مناسب برای پیش بینی بروز بیماری است و با استفاده از این معیار می توان اقدامات پیشگیرانه موثری را برنامه ریزی کرد.

در ادامه این مطالعه آمده است افرادی که از نظر ژنتیکی در معرض خطر افسردگی قرار دارند، سطح التهاب بالاتری نیز دارند.

تشخیص سلامت روانی و جسمی

سلامت روانی و جسمی قابل تفکیک نیستند و همان مکانیسمی که در مغز باعث بروز افسردگی می گردد، در بقیه بدن نیز تاثیرگذار است؛ به همین علت محققان در پی نشانگرهای زیستی مختلف برای پیش بینی افسردگی در مراحل اولیه هستند.

افسردگی یک معضل جهانی است و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود 15 درصد از افراد در مقطعی از زندگی یک دوره ناتوان نماینده افسردگی را تجربه می نمایند. درمان های گوناگونی شامل گفتار درمانی، دارودرمانی و تحریکات الکتریکی و مغناطیسی برای درمان افسردگی تجویز می گردد و محققان همیشه در پی روش های موثرتری برای درمان این اختلال هستند.

منبع: رکنا
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1121

به "ارتباط افسردگی با گلبول های سفید خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط افسردگی با گلبول های سفید خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید