ارتباط بین بیماری کبد چرب و سرطان کبد

به گزارش چای قند پهلو، مطالعات نشان می دهد پروتئین متصل به RNA که در تنظیم سطح چربی در کبد و خون نقش دارد، باعث ابتلا و پیشرفت بیماری کبد چرب و سرطان کبد در موش ها می گردد.

ارتباط بین بیماری کبد چرب و سرطان کبد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن به مطالعه این موضوع پرداختند که چگونه بعضی پروتئین های متصل به RNA، پروتئین هایی که در فرآیندهای مختلف سلولی مانند عملکرد و انتقال نقش دارند، ساختارهای RNA را تنظیم می نمایند که به سنتز پروتئین های دخیل در سرطان کبد و سایر بیماری های دستگاه گوارش یاری می نماید.

آنها تنظیم ژنتیکی متابولیسم در روده و کبد را با توجه ویژه بر چاقی و کبد چرب آنالیز کردند و بر نحوه عملکرد پروتئین متصل نماینده RNA موسوم به فاکتور مکمل Apobec1 (A1CF) در کبد متمرکز شدند.

محققان دریافتند موش های دارای مقادیر زیاد پروتئین، حتی هنگام داشتن رژیم غذایی کم چرب، دچار بیماری کبد چرب شده و با افزایش سن، اکثراً مبتلا به سرطان کبد شدند.

محققان پس از مشاهده اینکه موش های دارای مقدار اضافی پروتئین به بیماری کبد چرب و سرطان کبد مبتلا شدند، نمونه های بافتی بیماران مبتلا به سرطان کبد را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند که این نمونه های بافتی حاوی سطح بالایی از پروتئین نیز هستند.

نیکلاس دیویدسون پژوهشگر ارشد تیم تحقیق، در این باره می گوید: ما دریافتیم که با افزایش سن این موش های تراریخته، آنها به طور خود به خود و بدون در نظر دریافت رژیم غذایی، دچار کبد چرب می شوند، اگرچه شرایط موش هایی که رژیم غذایی پرچرب با فروکتوز بالا داشتند وخیم تر بود.

وی در ادامه می افزاید: با عظیم تر شدن حیوانات، موش ها دچار زخم و فیبروز کبدی و در نهایت اکثراً مبتلا به سرطان کبد شدند. هنگامی که ما بافت سرطان کبد از انسان مبتلا به بیماری کبد چرب را آنالیز کردیم، به وجود مقادیر بیشتری از همان پروتئین اتصال دهنده RNA پی بردیم.

یافته ها حاکی از آن است که این پروتئین علاوه بر نقش در تنظیم چربی ها، در ابتلاء به سرطان کبد نیز نقش دارد.

به گفته محققان، بالغ بر یک میلیارد نفر در سراسر دنیا مبتلا به بیماری کبدچرب غیرالکلی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 625

به "ارتباط بین بیماری کبد چرب و سرطان کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بین بیماری کبد چرب و سرطان کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید