استیضاح رئیس جمهور سابق آمریکا در سنا باخت؛ ترامپ یک بار دیگر تبرئه شد

به گزارش چای قند پهلو، دومین طرح استیضاح ترامپ در سنای آمریکا که این بار پس از سرانجام دوران ریاست جمهوری وی به رأی گذاشته شد، مغلوب شد.

استیضاح رئیس جمهور سابق آمریکا در سنا باخت؛ ترامپ یک بار دیگر تبرئه شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل تحریک به شورش با کسب کمتر از دوسوم آرای نمایندگان مجلس سنای آمریکا بازنده شد.

در رأی گیری بر سر تنها بند استیضاح ترامپ (تحریک به شورش) 57 نماینده سنا به گناهکار بودن ترامپ رأی دادند که این تعداد رأی کمتر از حدنصاب مورداحتیاج برای استیضاح (67 رأی) است.

در حالی که دموکرات ها به عنوان طراحان استیضاح ترامپ، برای محکوم کردن رئیس جمهور سابق آمریکا علاوه بر آرای موافق تمامی نمایندگان خود در سنا (48 نماینده دموکرات+2 نماینده مستقل نزدیک به دموکرات ها) به آرای موافق دست کم 17 نماینده جمهوری خواه احتیاج داشتند، تنها 7 نماینده جمهوری خواه حاضر شدند که به استیضاح هم حزبی خود، دونالد ترامپ، رأی موافق بدهند.

در پی سخنرانی آتشین دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در روز ششم ژانویه [17 دی ماه] که به حمله هوادارانش به کنگره آمریکا و کشته شدن دست کم 5 نفر از جمله یک نیروی پلیس منجر شد، نمایندگان ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا خواهان برکناری ترامپ توسط مایک پنس معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه وی به وسیله فعال سازی متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا شدند و تهدید کردند که اگر این کار انجام نگردد، ترامپ را استیضاح خواهند کرد.

با وجود درخواست های مکرر دموکرات ها برای برکناری ترامپ به وسیله متمم بیست وپنجم قانون اساسی آمریکا مایک پنس و اعضای کابینه ترامپ تمایلی به این کار نشان ندادند و در نهایت مجلس نمایندگان آمریکا درست یک هفته پس از حمله به کنگره طرح استیضاح ترامپ که تنها بند آن تحریک آشوبگران برای حمله به کنگره بود را تصویب کرد.

با وجود تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، این طرح در دوران ریاست جمهوری ترامپ به سنا ارسال نشد و دونالد ترامپ روز چهارشنبه 20 ژانویه (اول بهمن) قدرت را به رئیس جمهور بعدی یعنی جو بایدن تحویل داد.

حدود یک هفته پس از انتها دوران ریاست جمهوری ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا انتها طرح استیضاح ترامپ را به سنا تحویل داد و چاک شومر رهبر دموکرات های سنا که به تازگی اکثریت سنا را در اختیار گرفته اند، تأکید کرد که استیضاح ترامپ در سنا علی رغم اینکه وی دیگر رئیس جمهور آمریکا نیست، قطعاً انجام خواهد شد.

استیضاح ترامپ پس از انتها دوران ریاست جمهوری اش از این لحاظ حائز اهمیت بود که می توانست مانع نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 669

به "استیضاح رئیس جمهور سابق آمریکا در سنا باخت؛ ترامپ یک بار دیگر تبرئه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح رئیس جمهور سابق آمریکا در سنا باخت؛ ترامپ یک بار دیگر تبرئه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید