امکان معامله صندوق پالایشی یکم در بازار فردا وجود ندارد

به گزارش چای قند پهلو، تهران (پانا) - معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران، گفت تا به امروز هیچ درخواستی برای معامله واحدهای صندوق پالایشی یکم به شرکت بورس تهران ارسال نشده است؛ به همین دلیل امکان معامله این صندوق در بازار فردا (شنبه) وجود ندارد.

امکان معامله صندوق پالایشی یکم در بازار فردا وجود ندارد

بعد از عرضه سهام بانکی ها و بیمه ای ها در اردیبهشت ماه و در قالب صندوق های قابل معامله دولتی (ETF)، دومین مرحله از عرضه این صندوق با سهام پالایشی ها در نخستین روزهای شهریورماه انجام و تعداد قابل توجهی از افراد در این پذیره نویسی مشارکت کردند.

ابتدا زمان بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم و معاملات آن در بازار در میان سرمایه گذاران با ابهاماتی همراه بود، در این زمینه در مهر ماه بود که راضیه صباغیان، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به خبرنگار ایرنا گفت: مطابق مقررات، یک ماه بعد از انتها پذیره نویسی زمینه لازم برای معامله صندوق های ETF فراهم خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اینکه پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا 30 شهریور ماه ادامه داشت؛ بنابراین باید از اوایل آبان ماه این صندوق ها قابل معامله شوند.

افزایش سرمایه دو شرکت پالایشی

با وجود اعلام چنین خبری، در آبان ماه این اقدام اجرایی نشد و حاشیه هایی را در بازار با خود به همراه داشت که داود رزاقی، مدیر صندوق پالایشی یکم درباره علت فراهم نشدن امکان معامله این صندوق طبق زمان اعلام شده به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به افزایش سرمایه پالایش نفت تهران (شتران) و پالایش نفت اصفهان (شپنا) در بورس هنوز افزایش سرمایه آنها در پرتفوی صندوق اعمال نشده، به همین دلیل اکنون نمی توان اقدام به بازگشایی نماد این صندوق کرد، زیرا این موضوع منجر به ضایع شدن حق مردم و ضرر و زیان آنها خواهد شد.

وی توضیح داد: ابتدا اعلام شده بود که حداقل یک ماه پس از پذیره نویسی این صندوق ها نماد آنها در بورس بازگشایی خواهد شد؛ بنابراین اکنون در حال اقدام های لازم برای رفع مسائل موجود و آغاز معامله این صندوق در بورس باشیم.

معامله صندوق پالایشی یکم، از فردا

در ادامه چنین اخباری، امروز (جمعه) مریم شاه حسینی، مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی از امکان معامله صندوق پالایشی یکم از فردا (شنبه) برای افرادی که حساب سجامی دارند و کارگزار ناظر خود را انتخاب کرده اند خبر داد، این در حالیست که داود رزاقی، مدیر صندوق پالایشی یکم گفت: سازمان بورس هنوز مجوز فعالیت و معامله صندوق پالایشی را ارائه نکرده است و ممکن است فقط نماد این صندوق ها در پرتفوی افرادی که در سجام ثبت نام کرده اند نشان داده می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 466

به "امکان معامله صندوق پالایشی یکم در بازار فردا وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان معامله صندوق پالایشی یکم در بازار فردا وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید