انتقاد رئیس دانشگاه تهران از تمرکز شاخص های استخدامی بر تحصیلات و سابقه کار

به گزارش چای قند پهلو، رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه توجه صرف به تحصیلات و یا سابقه کار برای انتخاب بهینه نیرو کافی نیست گفت: متأسفانه به جنبه های کارآفرینانه، خلاق محور و جنبه های روانی و انطباق ویژگی های رفتاری فرد با شغل توجهی نمی شود.

انتقاد رئیس دانشگاه تهران از تمرکز شاخص های استخدامی بر تحصیلات و سابقه کار

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در ششمین کنفرانس مدیریت منابع انسانی که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار گشت، گفت: امروزه همه علمای علم مدیریت اتفاق نظر دارند که آنچه باعث تفاوت سازمان ها و جوامع و مزیت های رقابتی آن ها می شود، منابع انسانی آن ها است.

مقیمی توجه به منابع انسانی را یکی از عوامل مهم فزونی جویی کشور ها دانست و با اشاره به ظرفیت های بالقوه و بسیار بالای منابع انسانی ایران، شرح داد: متأسفانه از منابع انسانی در ایران به شکلی کارآمد که امروزه تحت عنوان منابع انسانی کارآفرین از آن یاد می شود، استفاده نشده است.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: هنوز با شکل مطلوب استفاده از منابع انسانی مان فاصله داریم. در سازمان های ایران اعم از دانشگاه به عنوان یک سازمان دانشی و یا سازمان های بروکراتیک موجود، دارای منابع انسانی با تحصیلات و ظرفیت بالا هستیم، اما با وجود در اختیار بودن چنین نیروهایی، نه کارکنان دارای رضایتمندی هستند و نه اینکه فرصت برای بروز و ظهورشان داده می شود.

وی رونق گرفتن چرخه رضایت بین ذی نفعان مختلف در جامعه را مستلزم توجه به تمام مراحل مدیریت انسانی دانست و گفت: گاهی یک توجه به کارمند و عنایت به کرامت انسانی کارکنان می تواند موجب افزایش کارایی شان شود. باید دقت داشته باشیم که همه چیز هم انگیزه های مادی نیست.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: برای داشتن کارکنان ریسک پذیرتر و خلاق تر باید یک بار دیگر در مدیریت منابع انسانی مان بازنگری کنیم و بین رفتار بروکراتیک و آزاد گذاشتن کارکنان یک راه میانه ای را انتخاب کنیم که آن راه میانه، رفتار کارآفرینانه است؛ رفتاری که هم رفتار های اداری را چارچوب پذیر می کند و هم موجب افزایش بروز خلاقیت کارکنان می شود.

مقیمی تاکید کرد: برای تحول سازمان باید رویکرد های سازمان در حوزه منابع انسانی را با روش های کارآفرینانه مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه توجه صرف به تحصیلات و یا سابقه کار برای انتخاب بهینه نیرو کافی نیست، گفت: آنچه در حال حاضر در زمینه استخدام نیروی انسانی در آگهی ها و فراخوان های دستگاه های دولتی و بخش خصوصی دیده می شود، همچنان تاکید بر اندازه تحصیلات و سابقه کار است و متأسفانه به جنبه های کارآفرینانه، خلاق محور و جنبه های روانی و انطباق ویژگی های رفتاری فرد با شغل توجهی نمی شود.

رئیس دانشگاه تهران در پایان اظهار کرد: بیشتر به سمت کمی سازی مدیریت منابع انسانی و سنجش پذیر بودن آن حرکت کرده ایم. باید مراقب باشیم که بحث های کیفی و کیفیت سنجش منابع انسانی به فراموشی سپرده نشود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1179

به "انتقاد رئیس دانشگاه تهران از تمرکز شاخص های استخدامی بر تحصیلات و سابقه کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد رئیس دانشگاه تهران از تمرکز شاخص های استخدامی بر تحصیلات و سابقه کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید