بارندگی ها در کردستان کاهش یافت

به گزارش چای قند پهلو، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: بارندگی ها در کردستان از اول مهر 1399 تا به امروز 281 میلی متر ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28 درصد کمتر است.

بارندگی ها در کردستان کاهش یافت

به گزارش خبرنگار از ، آرش آریانژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: میزان بارش های استان در سال آبی گذشته 360 میلی متر بوده که در مقایسه با سال زارعی جاری 79 میلیمتر بیشتر بود.

او میانگین بارندگی های کردستان در بلندمدت را 344 میلی متر اعلام و افزود: متوسط بارش های استان در سال زارعی جاری نسبت به بلندمدت 18 درصد کاهش دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه حجم نرمال مخزن سد های استان 2 هزار و 797 میلیون مترمکعب است، افزود: حجم آب مخازن سد های استان نیز در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال 13 درصد کاهش یافته است.

آریانژاد با اشاره به اینکه حجم مخازن سد های استان در حال حاضر یک هزار و 745 میلیون مترمکعب است، یادآور شد: سال گذشته حجم مخازن سد ها در همین موقع یک هزار و 973 میلیون مترمکعب بود.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که موجب بارندگی هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می گردد.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل 455 میلی متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهر های مریوان و بانه با حدود 800 میلی متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود 400 میلی متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به 500 میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره نمود.

تعداد دشت های استان 9 مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 مورد دیگر در جنوب استان واقع شدهاست و دشت های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه محسوب می گردد.

19 سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت 12 سد در اختیار استان و بهره برداری مابقی سد ها در اختیار استان های همجوار از جمله آذربایجان غربی و کرمانشاه قرار گرفته است.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 776

به "بارندگی ها در کردستان کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارندگی ها در کردستان کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید